2021 NPC Charlotte Cup

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nicholas Edwards
Super Heavyweight
1. Taylor Morse
2. Nicholas Goble
3. Mike Rush

Heavyweight
1. Willie Fields
2. Brendan Van Nostrand
3. Chad Peters

Light Heavyweight
1. Nicholas Edwards
2. Gregory Harvey
3. Michael Mckenzie Sr
4. Justin Adcock
5. Terrence Bonds
6. Parker Martin
7. Daniel Ellis
8. Lamont Beckwith

Middleweight
1. Travis Robinson
2. Donnell Moore
3. Marco Aureliano
4. Wil Ezzell
5. Terrance Evins
6. Charles Summerfield
7. Anthony Woodfolk

Lightweight
1. Alexander Miller

Novice Heavyweight
1. Justin Adcock
2. Jeff Baker

Novice Lightweight
1. Edmund Yeboah

True Novice Heavyweight
1. Taylor Morse
2. Nicholas Goble

Masters Over 35 Heavyweight
1. Jason Mcgee
2. Terrence Bonds
3. Nicholas Goble

Masters Over 35 Lightweight
1. Travis Robinson
2. Donnell Moore
3. Terrance Evins

Masters Over 40 Heavyweight
1. Gregory Harvey
2. Jeff Baker
3. Thomas Deviney

Masters Over 40 Lightweight
1. Michael Mckenzie Sr
2. Terrance Evins
3. Charles Summerfield

Masters Over 50
1. Joey Care
2. Anthony Woodfolk
3. Thomas Deviney
4. Joey Webb

Masters Over 60
1. Joey Care
2. Gene Hickman

FIGURE

Overall Winner
Kristen Croake
Class A
1. Svetlana Moeller
2. Natasha Butler

Class B
1. Kristen Croake
2. Tasha Israel
3. Samantha Rada
4. Jammie Hagans
5. Heather Wilson
6. Tanya Autrey
7. Whitney Kerler

Class C
1. Lori Stanislawscyk

Class D
1. India Hall
2. Kelly Ackerman
3. Jessica Smith
4. Moshera Mills

Novice Class A
1. Kristen Croake
2. Svetlana Moeller
3. Tanya Autrey

Novice Class B
1. India Hall
2. Jessica Smith

True Novice Class A
1. Natasha Butler
2. Jammie Hagans
3. Alison Wright
4. Tanya Autrey
5. Carrie Gearing
6. Genevieve Eversley
7. Lisa Childs
8. Lisa Marshall
9. Connie Percival

True Novice Class B
1. Jessica Smith
2. Whitney Kerler
3. Kim Joseph

Masters Over 35 Class A
1. Kristen Croake
2. Tasha Israel
3. Svetlana Moeller
4. Tanya Autrey
5. Lisa Childs

Masters Over 35 Class B
1. Whitney Kerler

Masters Over 40
1. Kelly Ackerman
2. Jessica Smith
3. Lori Stanislawscyk
4. Carrie Gearing
5. Moshera Mills

Masters Over 45
1. Helah Pettigrew
2. Jammie Hagans
3. Lori Stanislawscyk
4. Carrie Gearing
5. Moshera Mills
6. Lisa Marshall
7. Connie Percival

Masters Over 50
1. Lisa Marshall
2. Julia Brown

BIKINI

Overall Winner
Ahliyah Bass
Class A
1. Kinsey Jamerson
2. Latonya Haigler
3. Leigha Cauble
4. Karla Cardona
5. Mary Ann Abas
6. Gabrielle Farrell
7. Angelique Mapile
8. Alexus Baker
9. Pamela Olivia

Class B
1. Amori Colbert
2. Destiny Kingcannon Irby
3. Penelope Roman
4. Rachel Sgro
5. Hope Howie
6. Katy Hinson
7. Sharon Mondragon
8. Makenna Carter
9. Shelby Riggins

Class C
1. Sierra Heaton
2. Brandy Cummings
3. Erin Bell
4. Ruth Torres
5. Holly Doss
6. Crimson Eisenhower
7. Elizabeth Hussey
8. Ann Auerbach

Class D
1. Ahliyah Bass
2. Brittany Ervin
3. Tara Allmendinger
4. Lizabeth Weavil
5. Katie Caldwell
6. Alisha Salisbury
7. Kendra Bass
8. Ashley Altheide
9. Christine Salvia

Novice Class A
1. Destiny Kingcannon Irby
2. Rachel Sgro
3. Leigha Cauble
4. Sharon Mondragon
5. Katy Hinson
6. Teri Powers
7. Shelby Riggins

Novice Class B
1. Brandy Cummings
2. Ruth Torres
3. Maria Bravo
4. Holly Doss
5. Lizabeth Weavil
6. Tara Allmendinger
7. Ashley Altheide
8. Kendra Bass
9. Elizabeth Hussey
10. Christine Salvia
11. Crimson Eisenhower
12. Ann Auerbach

True Novice Class A
1. Amori Colbert
2. Latonya Haigler
3. Rachel Sgro
4. Katy Hinson
5. Randi Thomas
6. Penelope Roman
7. Alexus Baker
8. Makenna Carter
9. Pamela Olivia

True Novice Class B
1. Ahliyah Bass
2. Brittany Ervin
3. Ruth Torres
4. Maria Bravo
5. Lizabeth Weavil
6. Holly Doss
7. Tara Allmendinger
8. Elizabeth Hussey
9. Alisha Salisbury
10. Christine Salvia
11. Ashley Altheide

Masters Over 35 Class A
1. Latonya Haigler
2. Sharon Mondragon
3. Teri Powers

Masters Over 35 Class B
1. Maria Bravo
2. Alisha Salisbury
3. Lizabeth Weavil
4. Elizabeth Hussey

Masters Over 40
1. Angelique Mapile
2. Pamela Olivia
3. Teri Powers
4. Beth Putnam

Masters Over 45
1. Pamela Olivia
2. Beth Putnam

Masters Over 50
1. Nancy Cordaro
2. Pamela Olivia
3. Ann Auerbach

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Christopher Barr
Class A
1. Darius Brooks
2. Jordan Edge
3. Darrell Patterson
4. Justin Larsen
5. Byron Blair
6. Anthony Andrews
7. Reniel ILAS
8. Tyler Goodman

Class B
1. Christopher Barr
2. Adrian Smith
3. Adrian Gonzalez
4. Kenneth Speight
5. J Peraza
6. Ric Dunn
7. James Momoh
8. Efrain Martinez

Class C
1. Thomas Diggs Iii
2. Armon Saxon
3. Will Lanford
4. Eden Basinger
5. Jacob Yates
6. Ethan Bennett
7. Adam Sibley
8. Ian Bushee

Class D
1. Joel Thompson
2. Jonathan Morton
3. Alexander Wallace
4. Cody Bokash
5. Slade Lott
6. Corey White
7. Tom Leso

Novice Class A
1. Miguel Pina Lopez
2. Clint Kern
3. Reniel ILAS

Novice Class B
1. Thomas Diggs Iii
2. Ric Dunn
3. Jonathan Morton
4. Cody Bokash
5. Corey White
6. Jacob Yates
7. James Momoh
8. Ethan Bennett
9. Ian Bushee

True Novice Class A
1. J Peraza
2. Darrell Patterson
3. Anthony Andrews
4. Clint Kern
5. Miguel Pina Lopez
6. Efrain Martinez
7. Joshua Mccall
8. Christopher Gearing
9. Chris Montgomery

True Novice Class B
1. Kenneth Speight
2. Jonathan Morton
3. Brian Manuel
4. Ian Bushee
5. Ethan Bennett
6. Tom Leso
7. Daniel Grant
8. Nicholas Wall

Masters Over 35 Class A
1. Darrell Patterson
2. Anthony Andrews
3. Clint Kern

Masters Over 35 Class B
1. Thomas Diggs Iii
2. Ric Dunn
3. James Momoh

Masters Over 40 Class A
1. Christopher Gearing
2. Efrain Martinez

Masters Over 40 Class B
1. Damon Davis
2. Brian Manuel
3. Corey White
4. David Hayes

Masters Over 50
1. Kenneth Speight
2. Anthony Woodfolk
3. Bruce Hudson
4. Bart Hernandez
5. Jeff Brown
6. David Hayes
7. Joey Webb
8. Gene Hickman

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Demetre Nelson
Class A
1. Marco Aureliano
2. Wil Ezzell
3. Brandon Jones

Class B
1. Michael Mckenzie Sr
2. Will Lanford
3. Parker Martin
4. Terrance Evins

Class C
1. Demetre Nelson
2. Marcus Strickland
3. Ryan King-Arthur
4. Luke Barkley
5. Kevin Nelson
6. Brendan Van Nostrand
7. Slade Lott
8. Kyle Falkenstein
9. Gary Miller
10. Luis Wennberg
11. Michael Berdela
12. Bradley Thompson

Novice Class A
1. Eldon Brown II
2. Christopher Gearing

Novice Class B
1. Ryan King-Arthur
2. Gary Miller
3. Bradley Thompson

True Novice
1. Marcus Strickland
2. Gary Miller
3. Michael Berdela
4. Christopher Gearing
5. Joshua Mccall
6. Clint Kern

Masters Over 35 Class A
1. Jason Mcgee
2. Terrence Bonds

Masters Over 35 Class B
1. Ryan King-Arthur

Masters Over 40 Class A
1. Michael Mckenzie Sr
2. Eldon Brown II
3. Terrance Evins
4. Christopher Gearing

Masters Over 40 Class B
1. Thomas Deviney
2. Andrew Shook

Masters Over 50 Class A
1. Anthony Woodfolk

Masters Over 50 Class B
1. Thomas Deviney

WOMEN'S BODYBUILDING

Open
1. Dominique Craddock
2. Carol Bennett

Masters Over 35
1. Carol Bennett

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tamara Mohammed
Class A
1. Tamara Mohammed
2. Matasha McIver
3. Cary Chase
4. Grace Thompson

Class B
1. Dominique Craddock
2. Tasha Israel

Masters Over 35
1. Matasha McIver
2. Grace Thompson

WELLNESS

Overall Winner
Kat Welday
Class A
1. Kat Welday
2. Tieshema Morgan
3. Laura Cary
4. Lashanda Williamson
5. Samantha Rada
6. Autumn Lindler
7. alexandra christofferson
8. Jolene Fondrk

Class B
1. Molly Hewitt
2. Moshera Mills

True Novice
1. Kat Welday
2. Tieshema Morgan
3. Laura Cary

Masters Over 35
1. Laura Cary
2. Jolene Fondrk

Masters Over 40
1. Jolene Fondrk
2. Ellen Adams
3. Moshera Mills