2021 NPC Colorado State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Colorado Overall Winner
Jason Potestio
Overall Winner
Brandon Endy
Super Heavyweight
1. Lev Goldberg

Colorado Heavyweight
1. Phillipp Williams

Colorado Middleweight
1. Jason Potestio

Heavyweight
1. Mustafa Kabbani
2. Phillipp Williams

Light Heavyweight
1. Brandon Endy
2. Matt Welbourn
3. Matt Pagano
4. Kevin Phipps

Middleweight
1. Jordan Lamgo

Novice Heavyweight
1. Kevin Phipps

Novice Lightweight
1. Akram Noah
2. Spencer Beakes
3. Jordan Lamgo
4. Jeremiah Williams

Teen
1. Jeremiah Williams

Masters Over 40
1. Matt Pagano
2. Jason Potestio

FIGURE

Overall Winner
Taila Autele
Class A
1. Yelena Snyder

Class B
1. Amanda Luchau
2. Ivone Flores
3. Tiffaney Hernandez
4. Karissa Gonzalez
5. Lori Paiz
6. Katherine Millette

Class C
1. Taila Autele
2. Mindy Sandoval

Class D
1. Amanda Espinoza
2. April Smith

Novice Class A
1. Amanda Luchau
2. Ivone Flores
3. Karissa Gonzalez
4. Lori Paiz
5. Katherine Millette

Novice Class B
1. Taila Autele

Novice Class C
1. Amanda Espinoza
2. Jessica Rogers
3. Wendy Kent
4. Lindsey Power

True Novice
1. Jessica Rogers
2. Karissa Gonzalez
3. Lindsey Power

Masters Over 35
1. Ivone Flores
2. Tiffaney Hernandez
3. Mindy Sandoval

Masters Over 40
1. Quimberly Thomas
2. Wendy Kent

Masters Over 45
1. April Smith

Masters Over 50
1. Lori Paiz

BIKINI

Overall Winner
Ashley Ferguson
Class A
1. Rebecca Canoy

Class B
1. Ashley Ferguson
2. Kara Schmitz
3. Amy Yee

Class C
1. Shayna Delagarza
2. Amber Beckman
3. Esther Baker
4. Brittany Johnson

Class D
1. brooke nyland

Class E
1. Keria Martin
2. Nicole Melster
3. Amanda Vollrath

Class F
1. Renee Cousins
2. Rachel Laird
3. Frankie Huff

Class G
1. Heather Jeppson

Class H
1. Violetta Queen
2. Reanna Monroe
3. Emi Atteberry
4. Chelsey Franklin

Novice Class A
1. Mutsuko Murphy

Novice Class B
1. Ashley Ferguson
2. Esther Baker

Novice Class C
1. Amanda Vollrath

Novice Class D
1. Chelsey Franklin

True Novice
1. Chelsey Franklin
2. Kara Schmitz
3. Sidney Scalise
4. Esther Baker
5. Nicole Melster
6. Celina Martinez
7. Brittany Johnson

Masters Over 35
1. Violetta Queen
2. Shayna Delagarza
3. Rachel Laird
4. Frankie Huff
5. Kara Schmitz
6. Nicole Melster
7. Rebecca Canoy

Masters Over 40
1. Rachel Laird
2. Kara Schmitz
3. Mutsuko Murphy
4. Quimberly Thomas
5. Amanda Vollrath

Masters Over 50
1. Jill De Angelo
2. Nancy Bucci

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Blake Alexander
Class A
1. Damien Tucker
2. Tavaris Hogan

Class B
1. Alex Vazquez
2. Anthony Craig Jr
3. Christopher Eastman
4. Timothy Velasquez
5. Kort Anderson

Class C
1. Blake Alexander
2. Tyler Mangel
3. Cory Takaki
4. Jeremy Davis
5. June Kwon

Class D
1. Tj Terry
2. Scott Fries
3. Bryan Eichorn
4. Drew Brown
5. Dan Salazar
6. Douglas Weiss

Novice Class A
1. Anthony Craig Jr
2. Damien Tucker
3. Tavaris Hogan

Novice Class B
1. June Kwon

Novice Class C
1. Scott Fries
2. Matthew Isaac Blizzard
3. Dan Salazar

Teen
1. Jeremiah Williams

True Novice
1. Bradley Siler
2. David Manzanilla
3. Jeremiah Williams

Masters Over 35
1. Blake Alexander
2. Scott Fries
3. Kort Anderson
4. David Manzanilla
5. Douglas Weiss

Masters Over 40
1. Kort Anderson
2. June Kwon
3. Dan Salazar
4. Bradley Siler
5. Douglas Weiss
6. Steven Dunn

Masters Over 50
1. Matthew Isaac Blizzard
2. Douglas Weiss

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Brandon Endy
Class A
1. Matthew Boulter

Class B
1. Brandon Endy
2. Matt Welbourn
3. Justin Rogers
4. Christopher Headley
5. Christopher Eastman
6. Matt Pagano
7. Ross Rhoades

Class C
1. Bryan Muscutt
2. Jacob Waldick
3. Mick Steinbach
4. Seth Hinson

Class D
1. Scott Fries
2. Garrett Beck

Novice Class A
1. Ross Rhoades
2. Francisco Sandoval
3. Brandon Akers

Novice Class B
1. Matthew Isaac Blizzard
2. Scott Fries
3. Jacob Waldick
4. Seth Hinson
5. Kyler Clem

Teen
1. Garrett Beck

True Novice
1. Akram Noah
2. Garrett Beck
3. Jacob Waldick
4. Brandon Akers

Masters Over 35
1. Christopher Headley
2. Matthew Boulter
3. Scott Fries
4. Mick Steinbach

Masters Over 40
1. Bryan Muscutt
2. Jason Potestio
3. Steven Dunn

Masters Over 45
1. Matthew Isaac Blizzard
2. Edgar Sanchez
3. Francisco Sandoval

FITNESS



1. Lauren Lane

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Tiffaney Hernandez
Class B
1. Tiffaney Hernandez

Class C
1. April Smith

WELLNESS

Overall Winner
Taila Autele
Class A
1. Janis Zarter
2. Nancy Bucci

Class B
1. Taila Autele
2. Annie Cubbon
3. Renee Cousins

Novice Class A
1. Nancy Bucci
2. Felicia Juvera

Novice Class B
1. Taila Autele
2. A'shanae Monroe
3. Raven Langosh

True Novice
1. Annie Cubbon
2. A'shanae Monroe
3. Felicia Juvera

Masters Over 35
1. Janis Zarter

Masters Over 45
1. Nancy Bucci