2021 NPC John Simmons Championships

NPC
Years: 2021 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Keith Bogoff
Heavyweight
1. Keith Cathey

Light Heavyweight
1. Gary Haines
2. Stephen Bynum

Middleweight
1. Keith Bogoff

Welterweight
1. Kevin Bailey

Masters Over 35
1. Stephen Bynum
2. Kevin Bailey

Masters Over 45
1. Keith Bogoff
2. Gary Haines
3. Keith Cathey

FIGURE

Overall Winner
Sondra Cunningham
Class A
1. Cindy Thomas

Class B
1. Sondra Cunningham
2. Candace Moon Carlson

Novice
1. Cindy Thomas

True Novice
1. Cindy Thomas

Masters Over 35
1. Sondra Cunningham
2. Cindy Thomas
3. Candace Moon Carlson

Masters Over 45
1. Candace Moon Carlson

BIKINI

Overall Winner
Jamie Lundberg
Class A
1. Jamie Lundberg
2. Angela Guerree
3. Rebekah McCreery
4. Tamera Wright
5. Crystal Aton
6. Brandy Weaver

Class B
1. Leah Liszak
2. Allison Bell
3. Sidney Crandall
4. Jessica Franz
5. Nicole Deiro
7. Karen Martin

Class C
1. Christina Irwin
2. Amanda Harshman

Novice
1. Leah Liszak
2. Sidney Crandall
3. Angela Guerree
5. Jessica Franz
6. Rebekah McCreery
7. Tamera Wright
8. Crystal Aton
9. Amanda Harshman
10. Brandy Weaver

True Novice
1. Leah Liszak
2. Jessica Franz
3. Nicole Deiro
4. Tamera Wright
5. Crystal Aton
6. Brandy Weaver

Masters Over 35
1. Christina Irwin
2. Rebekah McCreery
3. Tamera Wright
4. Crystal Aton
5. Karen Martin
6. Brandy Weaver

Masters Over 45
1. Christina Irwin
2. Tamera Wright
3. Karen Martin

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Robert Cooper
Class A
1. William Devine
2. Kyle Jung
3. Kevin Driscoll
4. Shelby Levin

Class B
1. Robert Cooper
2. Dylan Sheufelt
3. Jesse Mcgowan
4. Zachary Mcgee
5. Kyle Olson

Class C
1. Andrew Kopacka
2. Zackary Scott
3. Gage Nunnally
4. Ein Mack

Novice
1. Zachary Mcgee
2. Jesse Mcgowan
3. Gage Nunnally
4. Kevin Driscoll
5. Robert Reams
6. Shelby Levin

Teen
1. Kyle Jung
2. Kyle Olson
3. Ein Mack

True Novice
1. Dylan Sheufelt
2. William Devine
3. Jesse Mcgowan
4. Gage Nunnally
5. Kyle Jung
6. Kyle Olson
7. Ein Mack
8. Robert Reams
9. Kevin Driscoll
10. Aaron Ortland

Masters Over 35
1. Robert Cooper
2. Kevin Driscoll
3. Robert Reams
4. Aaron Ortland
5. Zackary Scott

Masters Over 45
1. Robert Reams

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jeffrey Toby
Class A
1. Jeffrey Toby
2. Kevin Bailey
3. Mario Ogletree

Class B
1. Paul Wiese

Class C
1. David Thompson

Novice
1. Paul Wiese
2. Mario Ogletree

True Novice
1. Jeffrey Toby
2. David Thompson

Masters Over 35
1. Stephen Bynum
2. Kevin Bailey
3. Mario Ogletree

Masters Over 45
1. Jeffrey Toby
2. Paul Wiese

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Heather Borton

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Michelle Cooper
2. Cindy Thomas
3. Sabrina Farrell

WELLNESS

Class A
1. Tomikia Nicole Jones

Masters Over 35
1. Tomikia Nicole Jones