2021 NPC Long Island Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Michael Condell
Super Heavyweight
1. Roosevelt Joseph

Heavyweight
1. Michael Condell
2. Anthony Howard
3. Lon Diamond
4. Ramy El Mohandes

Light Heavyweight
1. Douglas Riginio
2. Keith Farrugia
3. Christian Castillo
4. Vincent Nardini

Middleweight
1. Tommy Difiore
2. Kevin Cubos
3. Mark Iorio

Junior
1. Anthony Howard

Lightweight
Shisir Rana

Novice
1. Douglas Riginio
2. Vincent Nardini
3. Dylan Conway
4. Lon Diamond
5. Joseph Spinella

Teen
1. Ellis Wilson

True Novice
1. Vincent Nardini
2. Anthony Howard
3. Lon Diamond
4. Joseph Spinella
5. G Imaginations

Bantamweight
1. Michael Terzo

Masters Over 35
1. Tommy Difiore
2. Mark Iorio

Masters Over 40
1. Lon Diamond

Masters Over 50
1. Donald Shelton
2. George Fudge

FIGURE

Overall Winner
Yulin Wang
Class A
1. Irene Kostaras
2. Danielle Megarie
3. Patricia Sabater Oquendo
4. Megan Sukduang
5. Erica Silvestri

Class B
1. Yulin Wang
2. Kaylee Walker
3. Janeen Defina
4. Lauren Romer

Novice
1. Kaylee Walker
2. Danielle Megarie
3. Patricia Sabater Oquendo
4. Erica Silvestri

True Novice
1. Kaylee Walker
2. Irene Kostaras
3. Yamith Soacha

Masters Over 35
1. Patricia Sabater Oquendo
2. Megan Sukduang
3. Lauren Romer

Masters Over 40
1. Yulin Wang
2. Megan Sukduang
3. Erica Silvestri

Masters Over 50
1. Irene Kostaras

BIKINI

Overall Winner
April Jones
Class A
1. Jamie Moore
2. Sabrina Bangel
3. Rivka Joharie
4. Sotiria Manavi
5. Tasha Malkeil
6. Rachel Palumbo
7. Camila Paiva
8. Rhianon Lester
9. Allissa Mattera
10. Esme Moros

Class B
1. April Jones
2. Darlene Calabrese
3. Jessica Hyne
4. Christine Gong
5. Sara Fabrizio
6. Grace Gong
7. Angelica Knuppel
8. Malinda Bounvichit

Class C
1. Morgan Burnstine
2. Gianni Maury
3. Amy Robison
4. Allyson Sarcone

Class D
1. Cassandra Broadwin
2. Kelsye Fortunato
3. Paige Canobbio
4. Brittany Ruh

Junior
1. Nicole Mroczek
2. Darielle Procida

Novice Class A
1. April Jones
2. Darlene Calabrese
3. Sabrina Bangel
4. Nicole Mroczek
5. Sara Fabrizio
6. Camila Paiva
7. Malinda Bounvichit
8. Angelica Knuppel
9. Marialina Goncalves
10. Esme Moros
11. Darielle Procida

Novice Class B
1. Cassandra Broadwin
2. Morgan Burnstine
3. Kelsye Fortunato

True Novice
1. April Jones
2. Morgan Burnstine
3. Camila Paiva
4. Malinda Bounvichit
5. Nicole Mroczek
6. Marialina Goncalves
7. Allissa Mattera
8. Amy Robison
9. Lisa Damiano

Masters Over 35
1. April Jones
2. Darlene Calabrese
3. Terry Vogel
4. Karla Zaldivar

Masters Over 40
1. Sara Fabrizio
2. Tasha Malkeil
3. Amy Robison
4. Terry Vogel
5. Karla Zaldivar
6. Lisa Damiano

Masters Over 50
1. Terry Vogel
2. Annamarie Bertini

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Adrian Tellado
Class A
1. Keith Miles
2. Michael Quinones
3. Haaris Jilani
4. Rashawn Brown
5. Julian Porter

Class B
1. Carlos Perdomo
2. Jared Foley
3. Rick Caceres
4. Jonathan Barone
5. Alexander Diaz
6. James Sabo
7. Matthew Popowicz
8. Harry He
9. Anthony Russo
10. Minho Kim

Class C
1. Adrian Tellado
2. Naveed Hadian
3. Deen Arias
4. Richard Williams
5. Manoli Velonakis
6. Bryan Price
7. Dylan Conway

Class D
1. Myrthil Christopher
2. Abdulrahman Al Sheeb
3. Kamil Celustica
4. Adam Simmons
5. Nicholas Lane
6. Ryan Thomas
7. James Dorsa

Junior
1. Shawn Ali
2. Harry He
3. Minho Kim

Novice
1. Abdulrahman Al Sheeb
2. Kamil Celustica
3. Haaris Jilani
4. Ryan Thomas
5. Abid Latif
6. Najee Johnson

Teen
1. Shawn Ali
2. Anthony Russo

True Novice
1. Richard Williams
2. Abdulrahman Al Sheeb
3. Shawn Ali
4. Bryan Price
5. Ben Ericsson
6. Anthony Russo
7. Kenderick Lewis
8. Ryan Thomas
9. Harry He
10. Minho Kim
11. Luis Feliz
12. Zezhao Zhang

Masters Over 35
1. Myrthil Christopher
2. Lionell Watlington
3. Alexander Diaz
4. Franklin Rodriguez
5. Abid Latif
6. Najee Johnson
7. Michael Pratt

Masters Over 40
1. Kamil Celustica
2. James Dorsa
3. Ben Ericsson
4. Matthew Popowicz
5. Abid Latif
6. Najee Johnson

Masters Over 50
1. Russell Harris

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Tommy Difiore
Class A
1. Tommy Difiore
2. Eitan Bratin
3. Shisir Rana
4. Brandon Mortati
5. Austin Prince
6. James Sabo
7. Manoli Velonakis
8. Matt Esposito
9. Tristan Marchese
10. Stephen Chromey
11. Michael Terzo
12. Doncory Sainsmyr
13. Joseph Spinella

Class B
1. Ian Michaud
2. Christian Castillo
3. Robert Ackley
4. Chris Meadows
5. Ramy El Mohandes
6. Leonel Gonzalez-Henriques

Junior
1. Brandon Mortati

Novice
1. Austin Prince
2. Matt Esposito
3. Tristan Marchese
4. Stephen Chromey
5. Kenny Biondi

True Novice
1. Chris Meadows
2. James Sabo
3. Austin Prince
4. Stephen Chromey
5. Richard Bonicelli
6. Alexander Dziobek
7. Doncory Sainsmyr

Masters Over 35
1. Tommy Difiore

Masters Over 40
1. Kenny Biondi

Masters Over 50
1. George Silverman
2. Mark Marinucci

FITNESS



1. Dorian Cervantes
2. Mikayla Hutchinson

WELLNESS

Overall Winner
Jennifer Pelletier
Class A
1. Jennifer Pelletier
2. Stacy Betro
3. Renata Lima Tavares
4. Melissa Perez
5. Angela Lobrutto
6. Giselle Figueroa

Class B
1. Michaela George
2. Christina Silva

True Novice
1. Giselle Figueroa

Masters Over 35
1. Jennifer Pelletier
2. Stacy Betro
3. Michaela George
4. Renata Lima Tavares
5. Angela Lobrutto
6. Giselle Figueroa

Masters Over 40
1. Stacy Betro
2. Christina Silva
3. Jewel Tiffany Rizzo