2021 NPC Natural Capital Classic

NPC
Years: 2021

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Biodun Kajopaiye
Armed Forces
1. Chris Foster
2. Cesar Valentin

Light Heavyweight
1. Biodun Kajopaiye

Middleweight
1. Robert Taylor
2. Kayson Purcell

Welterweight
1. Justin Ellis

Lightweight
1. Chris Foster
2. Cesar Valentin

Novice Lightweight
1. Biodun Kajopaiye
2. Robert Taylor
3. Justin Ellis

Masters Over 35
1. Biodun Kajopaiye
2. Cesar Valentin

FIGURE

Class B
1. Karen Cody

Novice
1. Karen Cody

BIKINI

Overall Winner
Abigail Hodson
Class A
1. Latoya Washington

Class B
1. Abigail Hodson
2. Huong Nguyen
3. Tenisha Chancellor

Class D
1. Dita Baig
2. Erin Meekins
3. Tasha Jennings
4. Angie Darcus

Novice Class A
1. Abigail Hodson
2. Latoya Washington
3. Huong Nguyen
4. Andrea Forero

Novice Class B
1. Dita Baig

True Novice Class A
1. Abigail Hodson
2. Huong Nguyen
3. Andrea Forero
4. Tenisha Chancellor

True Novice Class B
1. Dita Baig
2. Angie Darcus

Masters Over 35 Class A
1. Latoya Washington
2. Tenisha Chancellor

Masters Over 35 Class B
1. Dita Baig
2. Erin Meekins

Masters Over 40
1. Dita Baig
2. Tenisha Chancellor
3. Tasha Jennings

Masters Over 50
1. Angela Mason
2. Lisa Anastasio

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Gary D'alessio
Armed Forces
1. Michael Twining

Class A
1. Gary D'alessio

Class B
1. Sean Courtney

Class C
1. Sheriff Taiwo
2. Michael Twining

First Responder
1. Gary D'alessio

Novice Class A
1. Gary D'alessio

Novice Class B
1. Sean Courtney
2. Michael Twining

True Novice Class A
1. Gary D'alessio

Masters Over 35
1. Sean Courtney

Masters Over 40
1. Michael Twining

Masters Over 50
1. Michael Twining

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Patrick Nah
Armed Forces
1. Edwin Kolen
2. Cesar Valentin

Class A
1. Patrick Nah

Class B
1. Chad Artis
2. Edwin Kolen
3. Joshua Leak

Class C
1. Kam Zeguiba
2. Robert Taylor
3. Stephen Haywood
4. Chad Evans
5. Reid Hoff
6. Sam Altarazi

Novice Class A
1. Kayson Purcell

Novice Class B
1. Kam Zeguiba
2. Robert Taylor
3. Reid Hoff
4. Sam Altarazi

Teen
1. Sam Altarazi

True Novice Class A
1. Edwin Kolen
2. Ryan Miller

True Novice Class B
1. Kam Zeguiba
2. Reid Hoff
3. Joshua Leak

Masters Over 35
1. Cesar Valentin

Masters Over 40
1. Edwin Kolen
2. Stephen Haywood

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Lisa Marie Jones

WELLNESS

Overall Winner
Kendra Plummer
Class A
1. Celena Strong
2. Danielle Werts

Class B
1. Kendra Plummer
2. Makenzi Carter

Novice Class A
1. Danielle Werts

Novice Class B
1. Kendra Plummer
2. Makenzi Carter

True Novice
1. Kendra Plummer
2. Franciska Erdelyi

Masters Over 40 Class A
1. Celena Strong
2. Franciska Erdelyi