2021 NPC Oklahoma Grand Prix

NPC
Years: 2021 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Justin Abbott
Men's Overall Comparisons
Super Heavyweight
1. Justin Abbott
2. Alvin Johnson
3. Jermaine Johnson
4. Sean Jurecic

Heavyweight
1. Zach Berido
2. Derek Kebler
3. Michael Frazier
4. John Maus
5. Brandon Caple
6. Tyson Haworth

Hero
1. Jermaine Johnson
2. Wesley Gillespie

Light Heavyweight
1. Emmanuel Caro
2. William Kujawa
3. Joshua Dent
4. Carlos Williams
5. Wesley Gillespie

Middleweight
1. Jorge Espinoza
2. Joshua Calhoun
3. Levi Davis
4. Jonathan Butler

Lightweight
1. Josh Stout
2. Felipe Gutiettez

Novice Heavyweight
1. Zach Berido
2. Joshua Dent
3. John Maus
4. Brandon Caple

Novice Lightweight
1. Josh Stout

Novice Middleweight
1. Levi Davis

True Novice
1. Zach Berido
2. Joshua Dent
3. Carlos Williams
4. Sean Jurecic

Masters Over 40
1. Jermaine Johnson
2. Carlos Williams
3. Sean Jurecic
4. Wesley Gillespie

Masters Over 50
1. Michael Frazier

FIGURE

Overall Winner
Tamera Malone
Figure Overall Comparisons

Class A
1. Char Fite
2. Mellissa Farrar
3. Damiyah Smith

Class C
1. Tamera Malone
2. Anneliese Beckers
3. Crystal Milani

Novice Class A
1. Char Fite
2. Mellissa Farrar
3. Shelly Hunter
4. Damiyah Smith
5. Carol Wilson

Novice Class C
1. Anneliese Beckers

Teen
1. Damiyah Smith

True Novice
1. Anneliese Beckers
2. Mellissa Farrar
3. Shelly Hunter

Masters Over 40
1. Char Fite
2. Shelly Hunter
3. Carol Wilson

BIKINI

Overall Winner
Nicole Pope


Bikini Overall Comparisons

Class A
1. Heather Molet
2. Sarah Powell
3. Hannah Melillo
4. Emilie Denton
5. Michelle Keith

Class B
1. Cameryn Dean
2. Shelbie Simmons
3. Jill Kohler
4. Kimberly Timmons
5. Victoria Thompson
6. Sara Louis
7. Ashleigh Hamil
8. Abby Smith
9. Anna Simic
10. Noel Vela
11. Erica Oldham
12. Amber Dietz
13. Bridget Thompson

Class C
1. Mackenzie Mount
2. Logan Magee
3. Stacey Workman
4. Macy Horn
5. Danielle Leach
6. Jennifer Allman
7. Madeline Bond
8. Madison Bush
9. Berni Gregory

Class D
1. Nicole Pope
2. Madison Branch
3. Alyssa Comer
4. Haley Stevens
5. Lia Mayfield
6. Tiffanie Ezell
7. Kristi Wright

Hero
1. Abby Smith
2. Stacey Workman
3. Daedra Duenow

Novice Class A
1. Sarah Powell
2. Hannah Melillo
3. Emilie Denton
4. Dezeree Vandever
5. Michelle Keith

Novice Class B
1. Victoria Thompson
2. Abby Smith
3. Anna Simic
4. Noel Vela
5. Anjanette Laverty
6. Bridget Thompson
7. Daedra Duenow

Novice Class C
1. Stacey Workman
2. Macy Horn
3. Kelsi Younce
4. Kristen Medlock
5. Jennifer Allman
6. Madison Bush
7. Shyanne Brandon
8. Larissa Newland

Novice Class D
1. Haley Stevens
2. Sarah Woodruff
3. Lia Mayfield
4. Alyssa Comer
5. Kristi Wright

Teen
1. Phoenix Greenwood
2. Jade White

True Novice Class A
1. Sarah Powell
2. Hannah Melillo
3. Anna Simic
4. Bridget Thompson
5. Jade White
6. Amber Dietz
7. Jennifer Allman
8. Dezeree Vandever
9. Berni Gregory
10. Daedra Duenow
11. Alisha McConnell

True Novice Class B
1. Stacey Workman
2. Macy Horn
3. Phoenix Greenwood
4. Kelsi Younce
5. Alyssa Comer
6. Haley Stevens
7. Madeline Bond
8. Sarah Woodruff
9. Shyanne Brandon
10. Lia Mayfield
11. Tiffanie Ezell
12. Kristi Wright

Masters Over 35
1. Sara Louis
2. Jill Kohler
3. Heather Molet
4. Danielle Leach
5. Kristen Medlock
6. Jennifer Allman
7. Emilie Denton
8. Bridget Thompson
9. Anjanette Laverty
10. Berni Gregory
11. Kristi Wright

Masters Over 40
1. Heather Molet
2. Stacey Workman
3. Kristen Medlock
4. Bridget Thompson
5. Anjanette Laverty
6. Lia Mayfield
7. Daedra Duenow
8. Michelle Keith
9. Kristy Stebens

Masters Over 50
1. Rebecca Friedrichs
2. Daedra Duenow
3. Kristy Stebens
4. Tana Carter

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jon Pennington
Men's Physique Overall Comparisons

Class A
1. Joshua Calhoun
2. Justin Wesselhoft
3. Manny Pinon

Class B
1. David Markuson
2. Quen Spencer
3. Danny Phengvongsa
4. Brandon Krause
5. Jiangyu Xiong
6. Anthony Tufu
7. Ryan Keller

Class C
1. Hayden Young
2. Jim Williams
3. Jerimy Tidmore
4. Kelvin Thomas
5. Tyler Ewing

Class D
1. Jon Pennington
2. Brandon Keener
3. Keith Jackson
4. Ahmed Sayed Saleh
5. Maurico Ferguson
6. Steven Bass
7. Daniel Schluter
8. Trentan Dixon
9. John Mcelroy
10. Jackson Land
11. Caden Pickard
12. Anthony Stratton
13. Ray Smith

Hero
1. Keith Jackson
2. Ryan Keller

Novice Class A
1. Gustavo Gutierrez

Novice Class B
1. David Markuson
2. Quen Spencer
3. Brandon Krause
4. Ryan Keller

Novice Class C
1. Kelvin Thomas
2. Stone Kepple
3. Tyler Ewing
4. Grant Garden

Novice Class D
1. Brandon Keener
2. Keith Jackson
3. Steven Bass
4. Calerbe Chavanne
5. William Rose
6. Jackson Land
7. Chelsey Dumas
8. Anthony Stratton

True Novice
1. Keith Jackson
2. David Markuson
3. Quen Spencer
4. Jordan Anderson
5. Zane Woods
6. Jiangyu Xiong
7. Anthony Tufu
8. Kayode Young
9. Kelvin Thomas
10. John Mcelroy
11. Stone Kepple
12. Ryan Keller
13. Gustavo Gutierrez
14. Jackson Land
15. Jeremy Zuniga

Masters Over 35
1. Jon Pennington
2. Justin Wesselhoft
3. Quen Spencer
4. Manny Pinon
5. Mark Senko
6. Kelvin Thomas
7. Ray Smith

Masters Over 40
1. Zane Woods
2. Manny Pinon
3. John Mcelroy
4. Jerimy Tidmore
5. Mark Senko
6. Kelvin Thomas

Masters Over 50
1. Steven Bass
2. Mark Senko
3. Roy Wilso
4. Jeremy Zuniga

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Braden Horn
Men's Classic Physique Overall Comparisons
Men's Classic Physique Awards

Class A
1. Joshua Calhoun
2. Nelson Selele
3. Levi Davis
4. Brian Slovensky
5. Alejandro Martinez

Class B
1. Braden Horn
2. William Kujawa
3. Jonathan Payne
4. Jay Norton
5. Dakota Boxwell
6. Jim Williams
7. Robert Bryant
8. Steven Corpus
9. Kp Lowe
10. Anthony Dennis
11. Matt Scott
12. Frank Olander

Class C
1. Josiah Holbrook
2. John Mcmillen
3. Samuel Watters
4. Kade Wendt
5. Dana Coerver Jr
6. Steven Bass
7. Larry Ezell
8. John Maus
9. Tyson Haworth
10. Joe Estrada
11. Juan Gomez Jr

Hero
1. Steven Corpus
2. Anthony Dennis
3. Joe Estrada
4. Jeff Laue

Novice Class A
1. Nelson Selele
2. Levi Davis
3. Brian Slovensky
4. Alejandro Martinez

Novice Class B
1. Steven Corpus
2. Matt Scott
3. Kp Lowe
4. James Jones
5. Frank Olander

Novice Class C
1. Dana Coerver Jr
2. Steven Bass
3. Samuel Watters
4. John Maus
5. William Rose
6. Juan Gomez Jr
7. Jeff Laue

True Novice
1. Braden Horn
2. John Mcmillen
3. Dana Coerver Jr
4. Kp Lowe
5. Felipe Gutiettez
6. Derik Baldwin
7. Samuel Watters
8. Larry Ezell
9. Alejandro Martinez
10. Stone Kepple
11. Juan Gomez Jr

Masters Over 35
1. Jonathan Payne
2. Brian Slovensky
3. Derik Baldwin
4. Joe Estrada

Masters Over 40
1. Jonathan Payne
2. Felipe Gutiettez
3. Steven Corpus
4. Joe Estrada
5. Frank Olander

Masters Over 50
1. Steven Bass
2. Roy Wilso

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Lynn Matthews
2. Kelly Sherl
3. Linda Huckey

True Novice
1. Stephanie Barton

Masters Over 35
1. Lynn Matthews

Masters Over 40
1. Lynn Matthews
2. Kelly Sherl
3. Stephanie Barton

Masters Over 50
1. Linda Huckey

WELLNESS

Overall Winner
Sofia Sparkman
Wellness Overall Comparisons

Class A
1. Sofia Sparkman
2. Mindy McCormick
3. Sanchelle Rushing
4. Andrea Bryant
5. Kyia Willis
6. Courtney Montrose

Class B
1. Madison Wyatt
2. Lizeth Martinez
3. Tatiana Luis
4. Addison Shields

Class C
1. Stephanie Rowe
2. Kandy House

Hero
1. Stephanie Rowe

Novice Class A
1. Sofia Sparkman
2. Ashleigh Hamil
3. Kyia Willis

Novice Class B
1. Lizeth Martinez
2. Tatiana Luis
3. Addison Shields

Novice Class C
1. Janelle Lewis
2. Kandy House

True Novice
1. Sofia Sparkman
2. Sanchelle Rushing
3. Madison Wyatt
4. Courtney Montrose
5. Addison Shields
6. Ashley Hager
7. Rachel Hatfield
8. Janelle Lewis

Masters Over 35
1. Stephanie Rowe

Masters Over 40
1. Stephanie Rowe
2. Kandy House