2021 NPC Shawn Ray Hawaiian Classic

NPC
Years: 2021 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Troy Lindberth Stewart
Heavyweight
1. Troy Lindberth Stewart
2. Jedadiah Hodges
3. Joseph Rangel

Light Heavyweight
1. Adam Hill

Middleweight
1. Michael Ravida
2. Skip Shibata
3. Jaden Holbron
4. Jarin Espinda

Novice Heavyweight
1. Isaac Silva

Novice Lightweight
1. Michael Ravida
2. Jaden Holbron
3. Jarin Espinda

Teen
1. Jean-Jacques Morimoto
2. Akiu Sale

Masters Over 35
1. Jason Mallory
2. Skip Shibata
3. Jedadiah Hodges
4. Joseph Rangel
5. Isaac Silva

Masters Over 45
1. John Ligsay
2. Stacy Hoshino
3. Michael Ives

FIGURE

Overall Winner
Jodi Johnson
Class A
1. Malia Garcia
2. Nikita Henderson

Class B
1. Jodi Johnson
2. Megan Phung
3. Kanani Cronkhite

Novice Class A
1. Nikita Henderson

Novice Class B
1. Megan Phung
2. Kanani Cronkhite

Masters Over 35
1. Nohealani Okabayashi
2. Rosemarie Miller

Masters Over 45
1. Kanika Utley

BIKINI

Overall Winner
Ling Rita
Class A
1. Lauren-Ashley Acob
2. Jolanie Andres-Martinez
3. Natasha Turner
4. Sabrina Bass
5. Kanika Utley
6. Melanie Gonzalez
7. Aimee Viloria
8. Leslie Centeno
9. Roxanne Shipley
10. Badma Copeland
11. Xyza Balangue-Nobleza
12. Shauna Arakaki
13. Emily Stricker

Class B
1. Ling Rita
2. Leilani Ramos
3. Ayaho Suka
4. Chelsea Guzman
5. Kiki heacook
6. Inez Garcia
7. Kristin Matsumoto
8. Raena Campos
9. Rachael Valenzuela
10. Nicole Campbell
11. Veronica Shogren
12. Jordin Ramos
13. Xhantalon Royster
14. Victoria Brower

Class C
1. Siana MacDonald
2. Maria Parker
3. Cristina Meacham

Class D
1. Dajah Treece
2. Regi Lammers
3. Sandra Ellis
4. Janeen Dunahoo

Novice Class A
1. Jolanie Andres-Martinez
2. Ayaho Suka
3. Inez Garcia
4. Kristin Matsumoto
5. Angela Taglavore
6. Rachael Valenzuela
7. Raena Campos
8. Veronica Shogren
9. Nicole Campbell
10. Xhantalon Royster
11. Dwaynnalynn Anzai
12. Judelyn Landry
13. Xyza Balangue-Nobleza
14. Alyssa Galindo
15. Emily Stricker
16. Victoria Brower

Novice Class B
1. Heidi Rhodes
2. Regi Lammers
3. Audrey Carlson
4. Sandra Ellis
5. Ying Ying Dai

Masters Over 35
1. Sabrina Bass
2. Kristin Matsumoto
3. Angela Taglavore
4. Melanie Gonzalez
5. Leslie Centeno
6. Heidi Rhodes
7. Audrey Carlson
8. Rachael Valenzuela
9. Badma Copeland
10. Nicole Campbell
11. Joanne Mackey
12. Judelyn Landry
13. Roxanne Shipley
14. Dwaynnalynn Anzai
15. Janeen Dunahoo
16. Cristina Meacham
16. June Supnet

Masters Over 45
1. Kanika Utley
2. Lalaneya Freedman
3. Joy Wolcott

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Kenneth Whiting
Class A
1. Richard VanGelder
2. Ramon Aguda
3. Justen Aceret
4. Michael Nelson

Class B
1. Dai Tanaka
2. Ryan Lebeau
3. Lucas Falcao
4. Hipolito Rivera
5. Phillip Moore

Class C
1. Kenneth Whiting
2. Ben Rittmanic
3. Takeharu Monzen
4. Enrique Lorenzo
5. Aaron Siga

Class D
1. Neo Ko
2. Tyler Hayashi
3. John Young
4. Jesse Henderson
5. Westley Bagsby
6. Trevell Larry
7. Diaz Jonathan
8. Gage Kamakea

Novice Class A
1. Ryan Lebeau
2. Ian Ajimine
3. Chad Owens
4. Hipolito Rivera
5. John Garside
6. Justen Aceret
7. Phillip Moore
8. Aaron Bautista
9. Arvie Bayani
10. Noel Angeles
11. Eriq Steinwandty-Gudoy

Novice Class B
1. Tyler Hayashi
2. Jean-Jacques Morimoto
3. Brandon Quaye-Kumah
4. Kenneth Reed
5. Jesse Henderson
6. Ben Rittmanic
7. Takeharu Monzen
8. Dante Davidson
9. Diaz Jonathan
10. Trethosyouth Soonthararak
11. Enrique Lorenzo
12. Aaron Siga
13. Benjamin Werth
14. Pablo Jimenez
15. Darion Martinez
16. Lopaka Kahawaiolaa
16. Timothy Lockhart

Masters Over 35
1. John Young
2. Ryan Lebeau
3. Chad Owens
4. Hipolito Rivera
5. Trevell Larry
6. Dennis Mckelvain
7. Westley Bagsby
8. Ramon Aguda
9. Noel Angeles
10. Eriq Steinwandty-Gudoy

Masters Over 45
1. John Garside
2. Aaron Siga
3. Lopaka Kahawaiolaa

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jesper Cubangbang
Class A
1. Jesper Cubangbang
2. Paulo Gavilano
3. Jonathan Labiano
4. Phillip Moore
5. Jarin Espinda
6. Franz-Geoffrey Ordonia
7. Troy Franco-Keliiwaiwaiole
8. Timothy Boos
9. Ali Syed
10. Keven Regales

Class B
1. Kenneth Whiting
2. Marcus Stanton
3. Jean-Jacques Morimoto
4. Errik Agdeppa

Class C
1. Laurence Davis
2. Brandon Bravo
3. Bret Bigham
4. Osazee Edebiri
5. Raul Ruiz
6. Leo Andavazo

Novice Class A
1. Jonathan Labiano
2. Jean-Jacques Morimoto
3. Paulo Gavilano
4. Kody Coates
5. Robert M Marin
6. Jarin Espinda
7. Raymond Beria
8. Phillip Moore
9. Franz-Geoffrey Ordonia
10. Troy Franco-Keliiwaiwaiole
11. Keven Regales
12. Casey Wond
13. Juan Galindo

Novice Class B
1. Laurence Davis
2. Bret Bigham
3. Osazee Edebiri
4. Marcus Stanton
5. Leo Andavazo
6. Errik Agdeppa

Masters Over 45
1. John Ligsay
2. Michael Matthews

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Jeannette Thiaw
2. Lindsey Dias
3. Jacqueline Dunn

WELLNESS

Overall Winner
Lyndsay Cozort
Class A
1. Leilani Ramos
2. Rose Dyna Thomas
3. Malia Garcia
4. Darelle Beria
5. Nicole Taimanglo
6. Desseray Garrido
7. Jordin Ramos
8. Rosemarie Miller

Class B
1. Lyndsay Cozort
2. Dajah Treece
3. Loveena Reiman
4. Mi Nei Stant