2021 NPC Worldwide Body By O

NPC
Years: 2021

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andy Scott
Beginner
1. Arkadiusz Czerw
2. David Mcmurtrie
3. Matt Hodgson
4. Anthony Barton

Super Heavyweight
1. Andy Scott
2. Juris Skribans

First Timer
1. Steven Hoskins
2. Michael Morden-Crisp

Heavyweight
1. Mateusz Krzak
2. Michael Hall
3. Teodor Dragoev
4. Will George
5. Dave Finnigan
6. Llew Gibson
7. Matt Hodgson

Middleweight
1. Jake Watts

Junior
1. Llew Gibson
2. Myles Morgan

Novice
1. Jake Watts
2. Arkadiusz Czerw
3. Will George
4. Matthew Crawford

Masters Over 40
1. Toby Bienek
2. Matthew Crawford
3. Ian Woodward

FIGURE

Class A
1. Micah Villahermosa

Novice
1. Lisa Morris
2. Katie Henry

Masters Over 40
1. Lisa Morris
2. Andrea Fitzgerald
3. Clare Creed

BIKINI

Overall Winner
Elizabeth Hooper
Beginner
1. Laura Brock
2. Shannon Marie
3. Laurie Rogers
4. Melanie Wilkinson
5. Beth Alcock
6. Jane Rees

Class A
1. Rosy Benbow
2. Laurie Rogers

Class B
1. Melanie Wilkinson

Class C
1. Beverley Jayne Eatten

Class D
1. Laura Brock
2. Sarah Davidson
3. Abigail Chahwan

Class E
1. Elizabeth Hooper
2. Lowri Beth
3. Shannon Marie
4. Lauren Quirk
5. Rachael Taylor
6. Annabel Grove

Class F
1. Kirsty Taylor
2. Amy Taylor

Class G
1. Lynsey Gray

Class H
1. Izobella Northover
2. Lauren Harper

First Timer
1. Laura Brock
2. Shannon Marie
3. Scarlett Wilson
4. Amy Taylor
5. Lauren Quirk
6. Sarah Davidson
7. Lucy Malcolm
8. Izobella Northover
9. Lauren Harper
10. Annabel Grove
11. Marta Amrozinski
12. Patricia Stan
13. Abigail Chahwan

Junior
1. Scarlett Wilson
2. Lauren Quirk
3. Sarah Davidson
4. Lucy Malcolm

Novice
1. Beverley Jayne Eatten

Masters Over 35
1. Laura Brock
2. Rachael Taylor
3. Charley Lorenz
4. Jane Rees

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
James Walters
Beginner
1. Remington Lane
2. Gabriel Ogunmakin
3. Ty Khoarai

Class A
1. Nkemjika Eka
2. Tunde Hassan

Class B
1. Meite Niamba

Class C
1. Sebastian Waithe

Class D
1. James Walters
2. Tom Bobb
3. Ty Khoarai
4. Radek Tolwinski
5. Jorge Wylde
6. Simon Bagheshian

Class E
1. Jamaine Donkor
2. Ashley Kettle

Class F
1. Gabriel Ogunmakin
2. Fraser Kelly
3. Luke Hutchings

First Timer
1. Calvin Mcguire
2. Simon Bagheshian

Junior
1. Remington Lane
2. Kyle Raison

Novice
1. Luke Hutchings
2. Jorge Wylde

Masters Over 40
1. Graham Baker
2. Scott Upton

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jimmy Tonkinson
Beginner
1. Marcus Ellison
2. Luke Missing
3. Samuel Barton

Class A
1. Mikey Smith

Class B
1. Marcus Ellison
2. Ryan Feerick
3. Luke Missing

Class C
1. James Murphy
2. Sam Udall
3. Mitchell Keys
4. Matt Hodgson
5. Samuel Barton
6. Glenn Prior

Class D
1. Jimmy Tonkinson
2. Wesley Grant
3. Max Gombos
4. Geraint Whitcombe
5. Brent Faulkner
6. Harry Askham

First Timer
1. Sam Udall
2. Mitchell Keys
3. Harry Askham
4. Steven Hoskins
5. Zakro Endzibadze
6. Henrique Adao

Junior
1. Mitchell Keys
2. Kyle Raison
3. Samuel Barton

Novice
1. Luke Missing

Masters Over 40
1. Mikey Smith

FITNESS



1. Katie Henry

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Monika Svobodova
Beginner
1. Justine Bishop

Class A
1. Julie Rose

Class B
1. Monika Svobodova

Class C
1. Alex Kokkonen
2. Justine Bishop

Masters Over 35
1. Alex Kokkonen

Masters Over 40
1. Julie Rose
2. Alex Kokkonen

WELLNESS

Overall Winner
Fay-Louise Preece
Beginner
1. Fay-Louise Preece
2. Charlotte Barnard

Class B
1. Charlotte Barnard

Class C
1. Fay-Louise Preece

Class D
1. Palma Szalo
2. Karin Pienaar

First Timer
1. Palma Szalo
2. Abigail Chahwan

Novice
1. Fay-Louise Preece
2. Palma Szalo
3. Karin Pienaar

Masters Over 40
1. Karin Pienaar