2021 NPC Worldwide Finland Pro Qualifier

NPC
Years: 2021

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Karrar Al-Tameemi
Beginner
1. Mohammed Faris
2. Dmitri Lozlov

Super Heavyweight
1. Joe Ballinger
2. Ronald Ramos Gonzalez
3. Juri Leinvald
4. Yaseen Al Dulaimy
5. Janar Groon
6. Lukas Smagurauskas

Heavyweight
1. Karrar Al-Tameemi
2. Oscar Young
3. Ralph Farah
4. Olli Kemppainen
5. Timo Pikkala

Light Heavyweight
1. Janne Rauhala
2. Tommi Heinonen
3. Jerry Ossi
4. Mads Wrang
5. Toni Perkkio

Middleweight
1. Ossi Riekkinen
2. Esa Pimia
3. Tuomo Ek
4. Ahmad Abedekarem Menhel

Novice
1. Janne Rauhala

Masters Over 40
1. Janar Groon
2. Timo Pikkala
3. Tommi Heinonen
4. Toni Perkkio
5. Esa Pimia
6. Tuomo Ek
7. Pasi Luukkonen

FIGURE

Overall Winner
Kirsi Pelamo
Beginner
1. Susanna Lehikoinen

Class A
1. Sanna Engstrom

Class B
1. Emma Lahti
2. Reem Albareeq

Class C
1. Kirsi Pelamo
2. Elina Oinonen
3. Jaana Pajunoja
4. Fie Solverblad

Class D
1. Susanna Lehikoinen
2. Erika Torronen
3. Minttu Saarelainen

Junior
1. Emma Lahti

Novice
1. Sanna Engstrom
2. Minttu Saarelainen

Masters Over 40
1. Erika Torronen
2. Jaana Pajunoja

BIKINI

Overall Winner
Liliana Sakhanova
Beginner
1. Tiina Kulo
2. Jasmin Lindstrom
3. Maria Kulo
4. Emilie Zwicky
5. Shania Murphy
6. Inesa Kovaliova

Class A
1. Rosy Benbow

Class C
1. Clara Malot
2. Maria Kulo

Class D
1. Jess Feeney
2. Tiina Kulo
3. Petra Vesala
4. Shania Murphy

Class E
1. Sofia Yli-Leskijarvi
2. Elisabet Vang
3. Hanna Valerius

Class F
1. Liliana Sakhanova

Class G
1. Josefine Holmberg
2. Eva Christensen

Class H
1. Emma Frederikke Jorgensen
2. Jasmin Lindstrom
3. Emilie Zwicky
4. Claudia Thomasson

Junior
1. Maria Kulo
2. Shania Murphy

Novice
1. Jess Feeney
2. Tiina Kulo
3. Sofia Yli-Leskijarvi
4. Jasmin Lindstrom
5. Petra Vesala
6. Emilie Zwicky
7. Inesa Kovaliova
8. Shania Murphy

Masters Over 35
1. Inesa Kovaliova

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ashley Edelman
Beginner
1. Karim Nabli
2. Abdullah Alrashidi
3. Salman Safar
4. Ali Idris

Class A
1. Zameer Malik
2. Muataz Khazaal
3. Salman Safar

Class B
1. Ramtin Jorsari

Class C
1. Stefano Mattei
2. Niclas Pitkanen
3. Abdullah Alrashidi
4. Aysar Almnasrey

Class D
1. Ashley Edelman
2. Nico Spedicato
3. Mohammed Al-Falahi

Class E
1. Haider Mehdi

Class F
1. Kirk O'Brien
2. Maiko Heinsalu
3. Taha Mbarki
4. Karim Nabli

Novice
1. Abdullah Alrashidi
2. Muataz Khazaal
3. Mohammed Al-Falahi
4. Salman Safar
5. Aysar Almnasrey
6. Mohanad Hasan

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Ralph Farah
Beginner
1. Safa Shuejsh
2. Mustafa Al-Anssari
3. Aku Virtanen

Class B
1. Safa Shuejsh
2. Niclas Pitkanen
3. Abdullah Al Awadhi
4. Mustafa Al-Anssari

Class C
1. Ralph Farah
2. Tobias Timmers
3. Nikita Dvorkin
4. Jani Pernell
5. Dawda Badjie
6. Sami Tuovinen
7. Daniil Agronov
8. Jarno Olmala
9. Nico Peltola

Class D
1. Jimmy Tonkinson
2. Emil Borel Rasmussen

Masters Over 35
1. Jani Pernell

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Hanna Skytta
2. Anne-Mari Kuusiluoma

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Elina Oinonen
Beginner
1. Petra Vuolaspuro

Class A
1. Suvi Heinonen
2. Mari Holm

Class B
1. Anne-Mari Kuusiluoma
2. Anna Julia Airaksinen

Class C
1. Elina Oinonen

Masters Over 35
1. Elisa Korkala
2. Anna Julia Airaksinen

Masters Over 40
1. Suvi Heinonen
2. Mari Holm
3. Anne-Mari Kuusiluoma

WELLNESS

Overall Winner
Anne Sofie Hjort
Beginner
1. Anne Sofie Hjort

Class A
1. Sanna Engstrom

Class B
1. Anne Sofie Hjort

Novice
1. Anne Sofie Hjort
2. Sanna Engstrom