2021 NPC Worldwide Iron Showdown

NPC
Years: 2021

MEN'S BODYBUILDING

Super Heavyweight
1. Wesley Dames

Light Heavyweight
1. Royston Johannes
2. Khulekhani Sibiya
3. Sheldon De Klerk
4. Stian Vermaak
5. Leslie Thornton

Junior
1. Chad Roux-Nel

Novice
1. Royston Johannes
2. Leslie Thornton
3. Stian Vermaak

True Novice
1. Ahmed Salajee

Wheelchair
1. Jesse Lee Botha

Masters Over 50
1. Nash Singh

FIGURE

Class A
1. Andrea Amier

Class B
1. Chantal Swart
2. Marlese Botha

Class C
1. Elrine Swart
2. Leona Swanepoel

Novice
1. Andrea Amier
2. Marlese Botha

Masters Over 40
1. Marlese Botha
2. Elrine Swart
3. Leona Swanepoel

BIKINI

Class A
1. Lizanne Swart
2. Violet du Plessis

Class B
1. Eryn Bayliss-Lane

Class C
1. Delia Kroll
2. Gill Holm
3. Jeanre Du Preez

Class D
1. Monique Beukes
2. Kristin Forrest
3. Kendra Robinson
4. Elmanje Potgieter
5. Diederichska Horne

Junior
1. Charlotte van Heerden

Novice
1. Delia Kroll
2. Kristin Forrest
3. Charlotte van Heerden
4. Kendra Robinson
5. Jeanre Du Preez
6. Eryn Bayliss-Lane
7. Lizanne Swart
8. Elmanje Potgieter
9. Mari Coetser
10. Vicky Green

True Novice
1. Kristin Forrest
2. Eryn Bayliss-Lane
3. Jasmin Borstlap
4. Diederichska Horne
5. Mari Coetser

Masters Over 35
1. Delia Kroll
2. Gill Holm

Masters Over 40
1. Eryn Bayliss-Lane
2. Gill Holm

MEN'S PHYSIQUE

Class C
1. Khulekhani Sibiya
2. Bradley Osborn
3. Mohamed Zakaria
4. Sandi Gongxeka

Class D
1. Subashen Perumal
2. Alex Kriel
3. Brian Habbick
4. Wynand Venter

Junior
1. Subashen Perumal
2. Tristan Malan
3. Aaron Holm

Novice
1. Alex Kriel
2. Tristan Malan
3. Brian Habbick
4. Wynand Venter

Teen
1. De Wet Muller

True Novice
1. Bradley Osborn
2. Tristan Malan
3. De Wet Muller
4. Gerhardt Luüs
5. Sandi Gongxeka

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Class A
1. Potego Mabelane
2. Ubaidullah Desai

Class B
1. Ofentse Boloko
2. Sheldon De Klerk
3. Chad Roux-Nel

Class C
1. Devlin White
2. Kamil Gopichund
3. Werner Sadie

Class D
1. Tarquin Samuels

Junior
1. Chad Roux-Nel
2. Werner Sadie

Novice
1. Ofentse Boloko
2. Kamil Gopichund
3. Brant Collins

True Novice
1. Kamil Gopichund

Masters Over 40
1. Brant Collins

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Lone Manowe
2. Maria Crous

WELLNESS

Class A
1. Violet du Plessis

Class B
1. Anthea Pon

Class C
1. Simone Krynauw

Novice
1. Vicky Green
2. Marlese Botha

Masters Over 35
1. Anthea Pon

Masters Over 40
1. Marlese Botha