NPC News Online

NPC Worldwide Poland Champions Cup

NPCW

Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

overall winner
Adam Plumbas
heavyweight
1 Alexandru Roberto 2 Bartłomiej Grubba 3 Jakub Pestka 4 Serhii Renke 5 Michał Mikulewicz 6 Valerii Rudkov 7 Oleksii Kipyatok 8 Andreas Wolf 9 Moritz Dette
light heavyweight
1 Adam Plumbas 2 Marcin Zieliński 3 Warren Booty 4 Wojciech Zander Hiller 5 Ivan Shyman
novice heavyweight
1 Bartłomiej Grubba 2 Jakub Pestka 3 Moritz Dette 4 Mateusz Miśkiewicz 5 Dymytro Zadniprianskyi 6 Paweł Smolik
true novice heavyweight
1 Michał Kudasik 2 Aleksander Bulik 3 Marek Żuraw 4 Damian Maksyminko 5 Wojciech Wiśniewski 6 Daniel Borucki 7 Mateusz Miśkiewicz
novice middleweight
1 Dawid Cnota 2 Mateusz Nasalski 3 Marcin Cichoń 4 Rafał Jabłoński 5 Mirosław Pasztalaniec 6 Łukasz Bodnar 7 Bartłomiej Woźniak 8 Łukasz Sobolewski 9 Wojciech Polus
novice bantamweight
1 Karol Åšlepaczuk 2 Cezary Murzyn 3 Damian Bielski 4 Kacper Duliba
novice light heavyweight
1 Marek Żuraw 2 Wojciech Zander Hiller 3 Marcin Zieliński 4 Marcin Iciek 5 Damian Maksyminko 6 Aleksander Bulik
novice lightweight
1 Raffaele Ciminello 2 Mateusz Stypuła 3 Konrad Piaszczyk 4 Ahmad al Naqeeb 5 Tomas Zamal
true novice bantamweight
1 Karol Ślepaczuk 2 Michael Ciminello 3 Cezary Murzyn 4 Damian Bielski 5 Sylwester Kiełbasiński 6 Kacper Duliba
true novice light heavyweight
1 Marcin Cichoń 2 Łukasz Bodnar 3 Łukasz Sobolewski 4 Bartłomiej Woźniak
true novice lightweight
1 Patryk Gehrke 2 Mateusz Kodyn 3 Sebastian Kościesza 4 Dawid Wawrzyniak 5 Sławomir Czarnecki
bantamweight
1 Ahmed Sakawan 2 Łukasz Żak 3 Ahmad al Naqeeb 4 Mateusz Stypuła 5 Tomas Zamazal 6 Cezary Murzyn 7 Rafaelle Ciminello
masters
1 Wojciech Zander Hiller 2 Marcin Iciek 3 Piotr Kasiński 4 Mirosław Pasztalaniec 5 Wojciech Wiśniewski 6 Paweł Smolik 7 Robert Brzózy
junior
1 Rafał Jabłoński 2 Przemysław Strzelec 3 Patryk Iwaszczyszyn 4 Cezary Murzyn 5 Tomasz Żukowski 6 Michael Ciminello
lightweight
1 Dawid Cnota 2 Khalid Darwiche 3 Mateusz Nasalski 4 Mohamed Hassan Hamed 5 Peter Rovenich 6 Rafał Jabłoński 7 Christopher Stabile

FIGURE

overall winner
Anna GÄ…sior
true novice
1 Marta Konopka 2 Anna Augustyniak 3 Anna Klonowska 4 Karolina Lukasiewicz 5 Maria Lapinska-Holm
masters
1 Marta Konopka 2 Oral Betul 3 Karolina Lukasiewicz 4 Anna Klonowska 5 Ewa Trepner 6 Alexandra Kokkonen
class a
1 Sara Błasiak 2 Martyna Stępień 3 Karolina Wójcik 4 Marta Konopka 5 Yuliia Manuilowych 6 Amy Chester 7 Sanna Engstrom
class b
1 Anna GÄ…sior 2 Yvonne McGarry 3 Monika Pasternak 4 Betul Oral 5 Inna Vdovychenko 6 Karolina Lukasiewicz 7 Alexandra Kokkonen 8 Maria Lapinska-Holm

BIKINI

overall winner
Dominika Heuchert
novice class a
1 Amanda Gadecka 2 Marta Jelin 3 Klaudia Warnke 4 Marta Banasiak 5 Aliona Hilt 6 Ilona Rybarczyk 7 Agata Adamczyk 8 Sandra Wilgos
novice class b
1 Sabina Derda 2 Natalia Stafińska 3 Yelizaveta Skuratovich 4 Klaudia Ignasiak 5 Dominika Sakowska 6 Krisztina Farkas 7 Beata Tomys
novice class c
1 Marta Dudzińska 2 Dora Antal 3 Anita Nogajczyk 4 Reda Slavinskaite 5 Maya van Damme 6 Natasza Góralczyk 7 Monika Szwinkowska
novice class d
1 Dominika Heuchert 2 Sandra Chołody 3 Renata Nowak 4 Agata Graś 5 Aleksandra Duba 6 Beata Bandurska 7 Monika Mruk 8 Anna Karczewska 9 Anna Nędzyk 10 Paulina Nowicka
true novice class a
1 Amanda Gadecka 2 Arleta Jaskuła 3 Julia Piaścińska 4 Aleksandra Dąbrowska 5 Iana Dziumenko 6 Sandra Wilgos 7 Agata Adamczyk
true novice class b
1 Klaudia Ignasiak 2 Yelizaveta Skuratovich 3 Monika Szwinkowska 4 Joanna Makowska 5 Judyta Brutanek 6 Aleksandra Kurs 7 Dominika Sakowska
true novice class c
1 Sandra Chołody 2 Dora Antal 3 Agata Graś 4 Anna Karczewska 5 Anita Nogajczyk 6 Monika Mruk 7 Paulina Nowicka 8 Natasza Góralczyk
masters
1 Sabina Derda 2 Judyta Brutanek 3 Ilona Rybarczyk 4 Anna Karczewska 5 Agata Adamczyk 6 Svitlana Matsiuk 7 Marisa Coutinho 8 Allegrini Dessel Vanina 9 Beata Bandurska
class a
1 Alice Gottardo 2 Iana Poutintseva 3 Jasmin Hilse 4 Bea Mitchell 5 Ilaria Vezzoli 6 Marisa Coutinho 7 Iveta Karajsova 8 Svitlana Matsiuk
class b
1 Marta Banasiak 2 Danni Levy 3 Aliona Hilt 4 Marta Jelin 5 Iana Dziumenko
class c
1 Sabina Derda 2 Beata Tomys 3 Eleonora Sundas 4 Natalia Stafińska 5 Krisztina Farkas 6 Mitra Pishyareh
class d
1 Marta Dudzińska 2 Reda Slavinskaite 3 Sinah Matas 4 Judyta Brutanek 5 Natasza Góralczyk 6 Maya van Damme
class e
1 Dominika Heuchert 2 Renata Nowak 3 Klaudia Schmidt 4 Sally Lanzar Nielsen 5 Agata GraÅ› 6 Kristina Brunauer 7 Paulina Nowicka 8 Aleksandra Duba 9 Monika Mruk
junior
1 Marta Jelin 2 Klaudia Warnke 3 Julia Piaścińska 4 Joanna Makowska 5 Maya van Damme 6 Paulina Nowicka 7 Anna Nędzyk 8 Iana Dziumenko 9 Aleksandra Dąbrowska 10 Sandra Wilgos

MEN'S PHYSIQUE

overall winner
Abel Daniel Sousa
novice class a
1 Fathy Mohamed 2 Damian Kujtkowski 3 Massine Idbelkacem 4 Mohamed Haddadi
novice class b
1 Marcin Perkowski 2 Michał Majewski 3 Edgar Kisler 4 Daniel Lipiński 5 Bartosz Damaszke 6 Wojciech Kuchta 7 Vishnu Kiran Nayar
novice class c
1 Sebastian Mrowca 2 Paweł Krawiec 3 Maciej Kierzk 4 Krzysztof Sobótka 5 Krzysztof Grudnicki 6 Aron Raszyński 7 Ahmed Al-Ruwajhani
novice class d
1 Dawid Jędrzejewski 2 Jakub Orłowski 3 Cezary Włóka 4 Sebastian Bazydło 5 Wojciech Jędrzejewski
true novice class a
1 Damian Kujtkowski 2 Mateusz Iszczek 3 Massine Idbelkacem 4 Patryk Strzelecki
true novice class b
1 Daniel Lipiński 2 Wojciech Kuchta 3 Bartosz Damaszke 4 Mathias Breer 5 Przemysław Chmielewski 6 Michał Proch
true novice class c
1 Maciej Małecki 2 Adrian Bąk 3 Rafał Bączyk 4 Waldemar Żebrowski 5 Ahmed Al-Ruwajhani 6 Jacek Ambrozik 7 Aron Raszyński
true novice class d
1 Sebastian Bazydło 2 Dawid Wójciak 3 Grzegorz Wójcik 4 Kacper Palacz
masters
1 Ivan Prusau 2 Wojciech Jędrzejewski 3 Kazimierz Brutanek 4 Jorge Nieto Soler 5 Baranik Ihor 6 Jacek Ambrozik
class a
1 Alberto Chivaccini 2 Fathy Mohamed 3 Sakawan Ahmed 4 James Heath 5 Giuseppe Mangano 6 Alhassan Mayoyo Tobzi
class b
1 Damian Kujtkowski 2 Timur Abdukhalilov 3 Patryk Strzelecki 4 Peter Kujan 5 Mohamed Haddadi
class c
1 Andrea Amato 2 Ashley Edelman 3 Michał Majewski 4 Edgar Kisler 5 Kazimierz Brutanek 6 Marcin Perkowski 7 Ivan Prusau 8 Vishnu Kiran Nayar
class d
1 Abel Daniel Sousa 2 Sebastian Mrowca 3 Paweł Krawiec 4 Maciej Kierzk 5 Jemaine Herbert 6 Krzysztof Sobótka 7 Oskar Nicpoń
class e
1 Beckl Valentin 2 Jakub Orłowski 3 Oleksandr Shepotyn 4 Dawid Jędrzejewski 5 Cezary Włóka 6 Jorge Nieto Soler
junior
1 Cezary Włóka 2 Michał Majewski 3 Oskar Nicpoń 4 Jakub Wójcik 5 Wojciech Kuchta 6 Dawid Wójciak 7 Adrian Bąk 8 Waldemar Żebrowski

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

overall winner
Marco Pietro D'Ambrosio
novice class a
1 Piotr Kasiński 2 Łukasz Żak 3 Volodymyr Podoliaka 4 Rafał Niezgoda 5 Ahmed al Naqeeb 6 Łukasz Wielgosz 7 Fathy Mohamed 8 Karol Ślepaczuk
novice class b
1 Aleksander Bulik 2 Paweł Kieliński 3 Sebastian Żebrowski 4 Maksymilian Lukas 5 Patryk Pohoryło 6 Maciej Czechowicz 7 Szymon Kozubal 8 Przemysław Skwarczek 9 Marek Ledwochowski 10 Noah Olurotimi Jones
true novice class a
1 Łukasz Rawiński 2 Mateusz Kodyn 3 Karol Ślepaczuk 4 Rafał Niezgoda 5 Mathias Breer 6 Damian Bielski
true novice class b
1 Aleksander Bulik 2 Paweł Kieliński 3 Robert Judziński 4 Emil Eriksen 5 Szymon Kozubal 6 Krystian Zakrzewski 7 Daniel Borucki 8 Marcin Skowroński
masters
1 Maksymilian Lukas 2 Marek Ledwochowski
class a
1 Marco Pietro D'Ambrosio 2 Sakawan Ahmed 3 Łukasz Żak 4 Tomas Ondik 5 Piotr Kasiński 6 Kilian Ricklin 7 Marco Vigani 8 Ahmad al Naqeeb 9 Volodymyr Podoliaka
class b
1 Adam Bomert 2 Mateusz Kołkowski 3 Viktor Andersson 4 Abel Daniel Sousa 5 Tomasz Szafranko 6 Fabian Wittkuhn
class c
1 Alexandru Roberto 2 Jean Gabriel Chiutu 3 Romans Miscenko 4 Aleksander Bulik 5 Florian Anders 6 Norbert Tymczak 7 Andreas Wolf 8 Maksymilian Lukas 9 Maciej Czechowicz 10 Ivan Shyman
junior
1 Patryk Iwaszczyszyn 2 Przemysław Strzelec 3 Emil Eriksen 4 Noah Olurotimi Jones

WOMEN'S PHYSIQUE

open
1 Karolina Wójcik 2 Monika Pasternak 3 Anna Piotrowska 4 Anna Klonowska 5 Alexandra Kokkonen 6 Amy Chester
masters
1 Alexandra Kokkonen

WELLNESS

open
1 Anna Mroczkowska 2 Johanna Gisela Klatt 3 Franciska Szabo 4 Antonia Liliana Licciardi 5 Małgorzata Księżyk 6 Karolina Migdał 7 Catrin Gutmann 8 Cristina Bago DeLaTorre 9 Melika Chenari 10 Pernile Mindahl 11 Marta Kosowska
novice
1 Małgorzata Laska 2 Małgorzata Księżyk 3 Pernile Mindahl 4 Karolina Migdał 5 Marta Kosowska 6 Aleksandra Balerstet
masters
1 Marta Kosowska 2 Allegrini Dessel Vanina 3 Melika Chenari

Recent News




v
p
/

Subscribe to our new NPC/IFBB Pro Weekly Newsletter

Please enter your name
Please enter your email This email is not valid