NPC News Online

2021 NPC Badger State Championships

NPC
Years: 2021 2020 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Zachary Arvanis
Super Heavyweight
1. Joseph Gervais

Heavyweight
1. Colby Mills
2. Timothy Jarvis
3. Cory Bruning

Light Heavyweight
1. Zachary Arvanis
2. Chris Salgado
3. Jeremy Goodman
4. Elijah Saddler
5. Talyn Kramer Johnson
6. Tony LaFemina
7. Dan Doerflinger
8. Martin Colver

Middleweight
1. John Babas
2. Rocco Giannelli
3. Jeffrey Steckel

Lightweight
1. Raymond Tayone
2. Justin Pagal
3. Kevin Johnson

Novice
1. Talyn Kramer Johnson
2. Raymond Tayone
3. Justin Pagal

True Novice
1. Justin Pagal
2. Eric Renard
3. Martin Colver
4. Jon Kever

Masters Over 35
1. Dan Doerflinger
2. Cory Bruning

Masters Over 40
1. Tony LaFemina
2. Jeffrey Steckel
3. Martin Colver

Masters Over 50
1. Jeffrey Steckel
2. John Cashman
3. Brian Sufak

FIGURE

Overall Winner
Kaylee Essers
Class A
1. Kaylee Essers
2. Cheryl Thompson
3. Peggy Jo Anderson
4. Emma Vanderheyden

Class B
1. Nikki Lang
2. Dorelle Archambeau
3. Heidi Rigsby

Class C
1. Jacqueline Gerovac

Novice
1. Dorelle Archambeau
2. Holly Campbell

True Novice
1. Jacqueline Gerovac

Masters Over 40
1. Nikki Lang
2. Peggy Jo Anderson
3. Teri Tischer

Masters Over 50
1. Dorelle Archambeau
2. Cheryl Thompson
3. Holly Campbell
4. Heidi Rigsby

BIKINI

Overall Winner
Inna Gavryliuk
Class A
1. Inna Gavryliuk
2. Mallory Pliska
3. Erin Benson
4. Shelby Berlin
5. Kelly Marie Christiansen
6. Norma Gregorio-Perez
7. Jirina Tayone
8. Grace Galbadrakh
9. Ann Hanna
10. Luzinda Herriman

Class B
1. Mariah Sappington
2. Stephanie Gehler
3. Mikalyn Groover
4. Paola Valle
5. Cheyenne Janssen
6. Nelly Gombosuren

Class C
1. Johana Ontiveros
2. Amber Koesling
3. Kylie Morgan
4. Laura Korus
5. Alexis Glaser
6. Joni Alcala
7. Anastasia Riggs
8. Debby Ellsworth
9. Becky Hookham

Class D
1. Sarah Rudd
2. Taryn Davis
3. Danielle Gibrick
4. Sylvia Kukla
5. Tracey Parchem
6. Amber Banks
7. Alexandra Weil
8. Janelle Marks
9. Brittany Gouletas
10. Dorothy Seavers

Novice Class A
1. Inna Gavryliuk
2. Mariah Sappington
3. Stephanie Gehler
4. Mikalyn Groover
5. Cheyenne Janssen
6. Kelly Marie Christiansen
7. Norma Gregorio-Perez
8. Marissa Fico
9. Jirina Tayone

Novice Class B
1. Taryn Davis
2. Danielle Gibrick
3. Alexandra Weil
4. Amber Koesling
5. Kylie Morgan
6. Brittany Gouletas
7. Alexis Glaser
8. Joni Alcala
9. Becky Seidl

True Novice
1. Inna Gavryliuk
2. Taryn Davis
3. Mikalyn Groover
4. Danielle Gibrick
5. Sylvia Kukla
6. Alexandra Weil
7. Laura Korus
8. Johana Ontiveros
9. Joni Alcala
10. Cheyenne Janssen
11. Amber Koesling
12. Marissa Fico
13. Anastasia Riggs
14. Kylie Morgan
15. Luzinda Herriman
16. Brittany Gouletas
16. Debby Ellsworth

Masters Over 35
1. Erin Benson
2. Kelly Marie Christiansen
3. Tracey Parchem
4. Amber Banks
5. Paola Valle
6. Gantsetseg Enkhbaatar

Masters Over 40
1. Andi Washington
2. Urin Erdenebileg
3. Luzinda Herriman
4. Gantsetseg Enkhbaatar
5. Dorothy Seavers
6. Debby Ellsworth
7. Becky Hookham

Masters Over 50
1. Andi Washington
2. Kelly Miller
3. Dorothy Seavers
4. Debby Ellsworth
5. E Diaz

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Sterling Herron
Class A
1. Rocco Giannelli
2. Juan Iglesias
3. Travis Price
4. James Heck

Class B
1. Sterling Herron
2. John McNamara
3. Taskeen Ahmed
4. Ian Pulgar-Vidal
5. Victor Zegarra
6. Danny Velez
7. Justin Christofferson
8. Kevin Sanchez
9. Victor Zuniga
10. Gabriel Johnsen
11. Matthew Rabe
12. Patrick Regan

Class C
1. Andrew Munoz
2. Brett Bauer
3. Jesse Almendarez
4. Jake Klaver
5. Kyler Kocher
6. Sean Davis
7. Alex Apostol
8. Kenneth Lor

Novice
1. Sterling Herron
2. Victor Zegarra
3. Alan Kettina
4. Danny Velez
5. Aidan Gawne
6. Justin Christofferson
7. Jake Klaver
8. Brett Bauer
9. Kyler Kocher
10. Juan Iglesias
11. James Heck
12. Patrick Regan

Teen
1. Kenneth Lor

True Novice
1. Sterling Herron
2. Alan Kettina
3. Aidan Gawne
4. Justin Christofferson
5. Kyler Kocher
6. James Heck
7. Joel Rewolinski
8. Kenneth Lor
9. Damani Coleman
10. Patrick Regan

Masters Over 35
1. Danny Velez
2. Jason Cooper
3. Sean Davis
4. Gabriel Johnsen
5. Ron Gratz
6. Damani Coleman

Masters Over 40
1. Jason Cooper
2. Joel Rewolinski
3. Clifton O'neal
4. Ron Gratz

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
John Babas
Class A
1. John Babas
2. Raymond Tayone
3. Kevin Johnson

Class B
1. Elijah Saddler
2. Devontae Washington
3. Jake Kauzlarich
4. Matthew Rabe
5. Jason Buer

Class C
1. Chris Salgado
2. Adrian Mogielnicki
3. Jeremy Goodman
4. Ben Ternes
5. Christian Mercado-Agostini
6. James Ditzler
7. Tommy Busch
8. Cory Bruning
9. Dan Doerflinger
10. Sean Davis
11. Shawn Tobie
12. Eric Renard
13. Brian Sufak

Novice
1. Adrian Mogielnicki
2. Ben Ternes
3. Raymond Tayone
4. James Ditzler
5. Tommy Busch
6. Devontae Washington
7. Shawn Tobie
8. Jake Kauzlarich

True Novice
1. Ben Ternes
2. James Ditzler
3. Shawn Tobie

Masters Over 35
1. Chris Salgado
2. Christian Mercado-Agostini
3. Cory Bruning
4. Brian Sufak

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Shari Venturi-Mohring

Masters Over 35
1. Shari Venturi-Mohring

WELLNESS

Overall Winner
Taylor Rowerdink
Class A
1. Jennifer Clement
2. Jessica Montez
3. Maria Navarro

Class B
1. Taylor Rowerdink
2. Esmeralda Samaniego
3. Madison Miller
4. Dorelle Archambeau

Novice
1. Taylor Rowerdink
2. Esmeralda Samaniego
3. Madison Miller
4. Dorelle Archambeau

True Novice
1. Taylor Rowerdink
2. Esmeralda Samaniego
3. Madison Miller

Masters Over 35
1. Esmeralda Samaniego
2. Jennifer Clement

  
^