NPC News Online

NPC Cascadian Classic

NPC


MEN'S BODYBUILDING

overall winner
Anthony DeHerrera
heavyweight
1 Gabe R Polanik
light heavyweight
1 Anthony DeHerrera 2 John Person 3 Vince Schroder 4 Joe LaRoche
novice heavyweight
1 Scot Davenport
masters over 35
1 Vince Schroder 2 Scot Davenport
masters over 40
1 Joe LaRoche 2 Gabe R Polanik
masters over 50
1 Gabe R Polanik
masters over 60
1 Felton Campbell

FIGURE

overall winner
Ivana Jungic
novice class a
1 Kristie Holman
true novice class b
1 Kristi Peter
masters over 35
1 Ivana Jungic 2 Davina Mitchell 3 Tiffany Biggs 4 Kristi Peter 5 Angela Sackett
masters over 45
1 Bobby Land 2 Kristie Holman 3 Kim Whiteley
class a
1 Sarah Robinson
class b
1 Ivana Jungic 2 Tiffany Biggs 3 Kim Whiteley
class c
1 Davina Mitchell 2 Bobby Land 3 Angela Sackett

BIKINI

overall winner
Crista Jordan
novice class a
1 Rizalina Yablokova 2 Joanna Meserth
novice class b
1 Crista Jordan 2 Magie Pfeiffer 3 Allison Bush 4 Amber Breitmayer 5 Juliet Radan 6 Jensen Barnes 7 Shicheng Zhang 8 Tracie Suprise 9 Megan Howard 10 Tara Heinz 11 Jamie Rotarius 12 Sybil Patnode 13 Hallie May
true novice class a
1 Jasmine Green 2 Joanna Meserth 3 Jessie Johnson 4 Tianna Goo 5 Angela Rickey
true novice class b
1 Crista Jordan 2 Amber Breitmayer 3 Juliet Radan 4 Allison Bush 5 Jensen Barnes 6 Kayla Anderson 7 Shicheng Zhang 8 Megan Howard 9 Tara Heinz
masters over 35
1 Katie Lake 2 Jasmine Green 3 Kimber Scopel 4 Krystal Townsend 5 Adrienne Hunter 6 Sheila Conlon 7 Sybil Patnode
masters over 45
1 Sheila Conlon 2 Angela Rickey
class a
1 Huyen Nguyen 2 Courteney Landis 3 Emma Foster 4 Tianna Goo 5 Rizalina Yablokova
class b
1 Jasmine Green 2 Katie Lake 3 Sarah Nicola 4 Katherine Popchock
class c
1 Allison Bush 2 Magie Pfeiffer 3 Sybil Patnode 4 Jensen Barnes 5 Hallie May 6 Jamie Rotarius
class d
1 Crista Jordan 2 Juliet Radan 3 Adrienne Hunter 4 Amber Breitmayer 5 Krystal Townsend 6 Kimber Scopel 7 Shicheng Zhang 8 Tracie Suprise 9 Sheila Conlon 10 Megan Howard

MEN'S PHYSIQUE

overall winner
Victor Fong
novice class a
1 Stefan Johnson 2 Nicholas Johnston
novice class b
1 Johan Ovalles 2 Patrick Podolsky 3 Tennyson Jetter 4 Adam Branstetter
true novice class a
1 Cody Tuma 2 Derek Tawzer
true novice class b
1 Johan Ovalles 2 Jeremiah Rose 3 Patrick Podolsky 4 Forrest Tanner
masters over 35
1 Victor Fong 2 Jeremiah Rose
masters over 40
1 Andrew Cardenas 2 Gabe R Polanik 3 Forrest Tanner
masters over 50
1 Richard Maze 2 Gabe R Polanik
masters over 60
1 Kris Shumway
class a
1 Victor Fong 2 Nicholas Johnston
class b
1 John Person 2 Stefan Johnson 3 Richard Maze 4 Kris Shumway 5 Josh Maes
class c
1 Jai-ron Williams 2 Patrick Podolsky
class d
1 Johan Ovalles 2 Jeremiah Rose 3 Isaac Duquette 4 Logan Bell

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

overall winner
Kris Shumway
novice
1 Noah Gillespie 2 Nate Liabraaten 3 Logan Bell 4 Forrest Tanner 5 Jonathan Flores
masters over 35
1 Joe LaRoche 2 Nate Liabraaten
masters over 40
1 Forrest Tanner
masters over 50
1 Kris Shumway 2 Richard Maze 3 Victor Buga
class a
1 Victor Buga
class b
1 Kris Shumway 2 Jonathan Yonker 3 Caleb Wedeking
class c
1 Nate Liabraaten 2 Forrest Tanner

WOMEN'S BODYBUILDING

open
1 Kat Conger 2 Angela Tanner

WOMEN'S PHYSIQUE

overall winner
Kat Conger
masters over 35
1 Angela Tanner
class a
1 Angela Tanner
class b
1 Kat Conger

WELLNESS

overall winner
Janell Johnson
novice
1 Emma Foster 2 Hallie May 3 Kayla Stokes
class a
1 Janell Johnson 2 Sarah Robinson 3 Emma Foster 4 Kayla Stokes
class b
1 Jennifer Ripple

Recent News




v
p
/

Subscribe to our new NPC/IFBB Pro Weekly Newsletter

Please enter your name
Please enter your email This email is not valid