NPC News Online

2022 NPC Big Sky Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Neil Austin


Dominic Stordahl

Super Heavyweight
1. Steven Moore

Heavyweight
1. Neil Austin
2. Cody Kilgore
3. Alex van Garderen
4. Joseph Monclova
5. Ray Pacatte
6. Tyson Aeschbacher

Light Heavyweight
1. Trevor Hall

Middleweight
1. Rikko Bolotas
2. Hayden Brinkman
3. Antonio Juarez
4. Jamie Fuller

Lightweight
1. Cecil Del Rosario

Novice
1. Trevor Hall
2. Hayden Brinkman
3. Antonio Juarez
4. Ray Pacatte
5. Jamie Fuller

Masters Over 40
1. Joseph Monclova
2. Ray Pacatte

Masters Over 50
1. Cecil Del Rosario
2. Scott Van Valkenberg

FIGURE

Overall Winner
Janae Johnson
Class A
1. Janae Johnson
2. Alex Smietanka
3. Kimberlie Harvey
4. Angela Brown
5. Cheyenne Pace
6. Crystal Paul

Class B
1. Krichelle Riedle
2. Sarra Arras
3. Megan Gray
4. Michelle Barker

Novice
1. Krichelle Riedle
2. Michele Vaughn
3. Anastasia Datsopoulos
4. Cheyenne Pace
5. Mackensie Liberman

True Novice
1. Janae Johnson
2. Alex Smietanka
3. Brier Greaves
4. Anastasia Datsopoulos
5. Athea Johnson
6. Angela Brown
7. Valerie Flaherty

Masters Over 35
1. Alex Smietanka
2. Krichelle Riedle
3. Kimberlie Harvey
4. Megan Gray
5. Brier Greaves
6. Crystal Paul
7. Mackensie Liberman

Masters Over 40
1. Krichelle Riedle
2. Kimberlie Harvey
3. Megan Gray
4. Mackensie Liberman
5. Crystal Paul
6. Jennifer Williamson

Masters Over 45
1. Elsa Redberg
2. Jennifer Williamson

Masters Over 50
1. Angela Brown
2. Elsa Redberg
3. Marjean Moats
4. Valerie Flaherty

Masters Over 55
1. Michele Vaughn
2. Angela Brown
3. Sheryl Deigert
4. Michelle Barker
5. Marjean Moats

Masters Over 60
1. Angela Brown

BIKINI

Overall Winner
Jessica Wahl
Class A
1. Christy Grorud
2. Kat Engen
3. Jennifer Hauch
4. Kimberly Gomez
5. Daylen Bruns
6. Anna Konen
7. Jaycee Baird
8. Kari Ohara

Class B
1. Sarra Arras
2. Kaitlin Barlocker
3. Jeanna Mane
4. Abigail Vanorny
5. Lisa Solomon
6. Rachael Coonce
7. Jessica Herman

Class C
1. Jessica Wahl
2. Emily Chase
3. Krysta Scott
4. Nola Petrucelly
5. Charelle Hinkey
6. Breanna Vielguth
7. Mikala Woodworth

Novice Class A
1. Kat Engen
2. Daylen Bruns
3. Anna Konen
4. Jennifer Hauch
5. Jaycee Baird
6. Jane Beeson
7. Rachael Coonce
8. Kari Ohara
9. Jen Gunter

Novice Class B
1. Emily Chase
2. Kaitlin Barlocker
3. Lisa Solomon
4. Jeanna Mane
5. Jessica Herman
6. Annie Sutton
7. Darby Doppenberg
8. Alexandra Powers
9. Breanna Vielguth

True Novice Class A
1. Jennifer Hauch
2. Ashley Rosander
3. Rachael Coonce
4. Anna Konen
5. Jaycee Baird
6. Stacey Luetzen
7. Jen Gunter

True Novice Class B
1. Kaitlin Barlocker
2. Abigail Vanorny
3. Jeanna Mane
4. Lisa Solomon
5. Darby Doppenberg
6. Jessica Herman
7. Mikala Woodworth

Masters Over 35
1. Renee Fine
2. Lisa Solomon
3. Tracy Schweiger
4. Annie Sutton
5. Jane Beeson
6. Jessica Herman
7. Krysta Scott
8. Mackensie Liberman

Masters Over 40
1. Lisa Solomon
2. Tracy Schweiger
3. Nola Petrucelly
4. Krysta Scott
5. Kari Ohara
6. Jane Beeson
7. Mackensie Liberman
8. Alexandra Powers
9. Jen Gunter

Masters Over 45
1. Lisa Solomon
2. Sheryl Deigert
3. Nola Petrucelly
4. Leeann Habel
5. Stacey Luetzen

Masters Over 50
1. Sheryl Deigert
2. Renee Fine

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Stratton Wheatley
Class A
1. Stratton Wheatley
2. Nicholas Kearse
3. Ryan Barrett
4. George Jackson
5. Garrett Scofield
6. Chris Sampson
7. Leo Fierro
8. Bradlee Davey

Class B
1. Brandon Clark
2. Stephen Dexter
3. Sheldon Barnes
4. Jeff Hall
5. Alex Fruci
6. Rance Schumacher
7. Steven Moore
8. Donovan Linear

Novice
1. Stratton Wheatley
2. Sheldon Barnes
3. Jeff Hall
4. George Jackson
5. Chris Sampson
6. Leo Fierro
7. Alex Fruci
8. Bradlee Davey
9. Steven Moore

True Novice Class A
1. Stratton Wheatley
2. Ryan Barrett
3. Leo Fierro
4. Chris Sampson
5. Nickolas Stordahl
6. Jack Jares

True Novice Class B
1. Jeff Hall
2. Rance Schumacher
3. Wilson Harris
4. Stewart Reynolds
5. Donovan Linear
6. Julian Wiggins

Masters Over 35
1. George Jackson
2. Chris Sampson
3. Steven Moore
4. Rance Schumacher

Masters Over 40
1. Jeff Hall
2. Chris Sampson

Masters Over 50
1. Cecil Del Rosario
2. Stewart Reynolds

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Brandon Clark
Class A
1. Hayden Brinkman
2. Evan Wagner
3. Brent Wingham
4. Thomas Austin
5. Antonio Juarez
6. Cole Fear
7. Kyle Fear

Class B
1. Brandon Clark
2. George Jackson
3. Stephen Dexter
4. Garrett Scofield
5. Steven Moore

Novice
1. George Jackson
2. Evan Wagner
3. Stephen Dexter
4. Brent Wingham
5. Antonio Juarez
6. Cole Fear
7. Steven Moore

True Novice
1. Evan Wagner
2. Kyle Fear

Masters Over 35
1. George Jackson
2. Thomas Austin
3. Steven Moore

Masters Over 50
1. Cecil Del Rosario

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Dana Richards

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Michelle Leichner
2. Anastasia Datsopoulos
3. Angela Brown

Novice
1. Brier Greaves
2. Anastasia Datsopoulos
3. Angela Brown

Masters Over 35
1. Brier Greaves

Masters Over 45
1. Angela Brown

WELLNESS

Overall Winner
Ariana Le Bel
Class A
1. Ariana Le Bel
2. Jordan Ziemba
3. Kimberly Gomez
4. Allison Fruci

Class B
1. Emily Chase
2. Kaitlin Barlocker
3. Breanna Vielguth
4. Charelle Hinkey

Novice
1. Emily Chase
2. Kaitlin Barlocker
3. Jordan Ziemba
4. Kimberly Gomez
5. Allison Fruci
6. Cheyenne Pace
7. Breanna Vielguth

True Novice
1. Kaitlin Barlocker

Masters Over 45
1. Elsa Redberg

  
^