NPC News Online

2022 NPC Chattanooga Night of Champions

NPC
Years: 2022

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Edwin Reeves
Super Heavyweight
1. Chad Hawkins
2. Alexander Weeks
3. Julienne Nance

Heavyweight
1. Edwin Reeves
2. Austin Jones
3. Brian Dennis
4. Justin Trent
5. Ricky Delight
6. Dillon Herrington
7. Martin M Kahn
8. Israel Saucedo
9. Jon Harris
10. Daniel Matwijczuk

Hero
1. Jay Armfield
2. Martin M Kahn
3. Johnny Vincent
4. Ronald Hobbs

Light Heavyweight
1. Bart Tompkins
2. Logan Seibert
3. Jason Akers
4. Gary Bouton
5. Jaron Bellando
6. Jimmy Wix
7. Johnny Vincent
8. Brendan Weldon

Middleweight
1. Justin Bovenschen
2. Jay Armfield
3. Zac Stewart

Welterweight
1. Luke Woody
2. Hunter Smith
3. Chase Gatez

Lightweight
1. Tyler Boggs
2. Steven Javorka

Novice Heavyweight
1. Dillon Herrington
2. Gary Bouton
3. Ronald Hobbs
4. Seth Johnson

Novice Lightweight
1. Luke Woody
2. Hunter Smith

True Novice
1. Logan Seibert
2. Tyler Boggs
3. Jimmy Wix
4. Austin Savage
5. John-Mitchell Youngquist
6. Ronald Hobbs
7. Seth Johnson

Masters Over 35
1. Jay Armfield
2. Julienne Nance
3. Jon Harris

Masters Over 40
1. Jason Akers
2. Gary Bouton
3. Martin M Kahn
4. Jimmy Wix
5. Israel Saucedo
6. Ronald Hobbs

Masters Over 50
1. Martin M Kahn
2. Adam Roberts
3. Steven Javorka

Masters Over 60
1. Steven Javorka
2. Clifford Babits

FIGURE

Overall Winner
Shana Lansdell
Class A
1. Rachel Curtis
2. Giselle Jalikis

Class B
1. Allison Tapscott
2. Rachel Morrison
3. Paige Johnston

Class C
1. Isabella Belmont
2. Katie Guillot

Class D
1. Shana Lansdell
2. Rachel Keller

Hero
1. Kristi Childers
2. Nikitris Taylor Perry

Novice Class A
1. Mishelle Coronado

Novice Class B
1. Ashley Wright
2. Kristi Childers
3. Nikitris Taylor Perry

True Novice
1. Rachel Curtis
2. Giselle Jalikis
3. Isabella Belmont
4. Ashley Wright
5. Rachel Keller

Masters Over 40
1. Shana Lansdell
2. Giselle Jalikis
3. Nikitris Taylor Perry

Masters Over 50
1. Rachel Curtis
2. Kristi Childers
3. Michelle Prater-G
4. Mishelle Coronado

Masters Over 60
1. Debra Lambert

BIKINI

Overall Winner
Marina Maliden
Class A
1. Brina Laster

Class B
1. Courtney Willis
2. Richelle Modolo
3. Alexa Endicott
4. Jessica Williams
5. Carolyn Grasse

Class C
1. Marina Maliden
2. Landry Merrell
3. Jacquelyn Griffin
4. Macie Dees
5. Brittany Weddington
6. Danielle Veilleux
7. Finley Booth

Class D
1. Yorleny Alford
2. Kaycie Pruitt
3. Andreale Sivak
4. Elizabeth Aceves
5. Irina Collins
6. Megan Lokuta
7. Samantha Dempsey
8. Courtney Slater
9. Ashley Coleman
10. Rhiannon Buttitta

Class E
1. Angele Monconduit
2. Peri Benson
3. Nicole Dehoney
4. Olivia Stringer
5. Mackenzie Sawyer
6. Haleigh Sams
7. Shannon Pedersen

Class F
1. Emily Threatt
2. Brittany Pollock
3. Alexis Clark
4. Rosa Truneh
5. Crystal Bowman
6. Anna Zikovich

Hero
1. Mackenzie Sawyer
2. Brittany Pollock
3. Zaria Murrell
4. Courtney Slater
5. Camille Anne Thompson

Novice Class A
1. Brina Laster
2. Camille Anne Thompson
3. Carolyn Grasse

Novice Class B
1. Jessica Williams
2. Breanna Shedd
3. Michelle Roberts
4. Zaria Murrell
5. Danielle Veilleux
6. Finley Booth

Novice Class C
1. Yorleny Alford
2. Peri Benson
3. Kaycie Pruitt
4. Elizabeth Aceves
5. Megan Lokuta
6. Samantha Dempsey
7. Courtney Slater
8. Veronica Dishart
9. Ashley Coleman
10. Rhiannon Buttitta
11. Amy Cooper
12. Hannah Hoover

Novice Class D
1. Emily Threatt
2. Olivia Stringer
3. Mackenzie Sawyer
4. Brittany Pollock
5. Shannon Pedersen
6. Crystal Bowman
7. Lauren Scott
8. Anna Zikovich

True Novice Class A
1. Brina Laster
2. Camille Anne Thompson

True Novice Class B
1. Jacquelyn Griffin
2. Macie Dees
3. Breanna Shedd

True Novice Class C
1. Elizabeth Aceves
2. Megan Lokuta
3. Veronica Dishart
4. Haleigh Sams
5. Anielcia Myers
6. Tammy Jarrard
7. Hannah Hoover

True Novice Class D
1. Olivia Stringer
2. Alexis Clark
3. Rosa Truneh
4. Lauren Scott
5. Anna Zikovich

Masters Over 35
1. Yorleny Alford
2. Nicole Dehoney
3. Brittany Weddington
4. Courtney Slater
5. Carolyn Grasse
6. Shannon Pedersen

Masters Over 40
1. Angele Monconduit
2. Peri Benson
3. Nicole Dehoney
4. Elizabeth Aceves
5. Irina Collins
6. Carolyn Grasse
7. Michelle Roberts
8. Tammy Jarrard
9. Shannon Pedersen
10. Crystal Bowman

Masters Over 50
1. Carolyn Grasse
2. Michelle Roberts
3. Zaria Murrell

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Rene Payong
Class A
1. Rene Payong
2. Jay Armfield
3. James Scott
4. Nicholas Graves
5. Jacob Rowe
6. Mohamed Ismael

Class B
1. Dejan Muratovic
2. Omkar Singh
3. Kirk Hesser

Class C
1. Benjamin Auberry
2. Brandon Bringier
3. Jonathan Clower

Class D
1. Daivion Shepherd
2. Kaden Mullins
3. Carlos Walden
4. Michael Pressley
5. Cody Hutchison
6. Scott Jones
7. Andrew Balzer
8. Deonte Taylor

Class E
1. Josiah Rininger
2. Roger Yonce

Class F
1. Joseph Ralston
2. Krystopher Slusher

Hero
1. Jay Armfield
2. Michael Pressley
3. Scott Jones
4. Kenneth Mcclinton

Novice Class A
1. Jacob Rowe
2. Mohamed Ismael

Novice Class B
1. Jay Armfield
2. James Scott
3. Nicholas Graves
4. Jeff Sucato
5. Sebastian Guzman
6. Jared Craft

Novice Class C
1. Daivion Shepherd
2. Benjamin Auberry
3. Scott Jones
4. Brandon Bringier
5. Jonathan Clower
6. Tristin Miller
7. Antonio White

Novice Class D
1. Kaden Mullins
2. Josiah Rininger
3. Krystopher Slusher
4. Austin Richmond
5. Kurt Mcdowell

Teen
1. Austin Richmond

True Novice Class A
1. Jacob Rowe

True Novice Class B
1. James Scott

True Novice Class C
1. Daivion Shepherd
2. Benjamin Auberry
3. Scott Jones
4. Brandon Bringier
5. Chris Smith
6. Kevin Culp
7. Tahje Tabbs

True Novice Class D
1. Kaden Mullins
2. Josiah Rininger
3. Deonte Taylor
4. Christopher Liveri
5. Kurt Mcdowell
6. Michael McComas

Masters Over 35
1. Jay Armfield
2. Joseph Ralston
3. James Scott
4. Roger Yonce
5. Brandon Bringier
6. Nicholas Graves
7. Antonio White
8. Jared Craft

Masters Over 40
1. Ramiro Roldan
2. Kirk Hesser
3. Jeff Sucato
4. Krystopher Slusher
5. Chris Smith
6. Kevin Culp
7. Antonio White
8. Kenneth Mcclinton

Masters Over 50
1. Kirk Hesser
2. Jeff Sucato
3. James Duffell
4. Kevin Culp
5. Bobby Snipes

Masters Over 60
1. Bobby Snipes

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Austin Jones
Class A
1. Jay Armfield
2. Michael Modica

Class B
1. Dejan Muratovic
2. Carlos Walden
3. Jason Akers
4. Mavrick Lindquist
5. John Rogers
6. Zaid Alhajaj

Class C
1. Brian Dennis
2. Spencer Webb
3. Daniel Pope
4. Ricky Delight
5. Jordan Cody
6. Landon Pointer
7. Lakota Childress
8. Rocky Wallingford
9. Alex Linkous

Class D
1. Austin Jones
2. Justin Trent
3. Dillon Herrington
4. Jacob Cloud
5. Ryan Funk
6. Silas Langford
7. Ernest Mckennon
8. Samuel Camp
9. Zach Hague

Hero
1. Jay Armfield
2. Rocky Wallingford
3. Michael Modica
4. James Barnes

Novice Class A
1. Michael Modica

Novice Class B
1. Cody Hutchison
2. James Barnes

Novice Class C
1. Lakota Childress
2. Kurt Swauger
3. Samuel Camp
4. Alex Linkous

True Novice Class A
1. Michael Modica

True Novice Class B
1. James Duffell

True Novice Class C
1. Landon Pointer
2. Lakota Childress
3. Austin Savage
4. Ernest Mckennon
5. Samuel Camp
6. Alex Linkous
7. Zach Hague
8. John-Mitchell Youngquist

Masters Over 35
1. Jay Armfield
2. Ryan Funk

Masters Over 40
1. Daniel Pope
2. Jacob Cloud
3. Jason Akers
4. Rocky Wallingford

Masters Over 50
1. Kurt Swauger
2. James Barnes

Masters Over 60
1. David Irwin
2. Clifford Babits

WOMEN'S BODYBUILDING

Open
1. Katie Guillot
2. Sherneice Roper

Masters Over 40
1. Debra Lambert

FITNESS



1. Elaine Tai

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Giselle Jalikis
Class A
1. Giselle Jalikis
2. Katie Guillot

Class B
1. Sherneice Roper
2. Christy Shelton

Masters Over 35
1. Sherneice Roper

Masters Over 40
1. Giselle Jalikis

Masters Over 50
1. Michelle Prater-G
2. Christy Shelton

WELLNESS

Overall Winner
Mikaela Campbell-Magana
Class A
1. Mikaela Campbell-Magana
2. Fallon Berry
3. Macie Dees
4. Sara Campbell
5. Allison Tapscott
6. Brittani Scott

Class B
1. Keri-Ann James
2. Sarah Odedere

Class C
1. Ife Ekundayo
2. Megan Stewart

Hero
1. Keri-Ann James
2. Sara Campbell
3. Rachel Hobbs

Novice Class A
1. Sara Campbell

Novice Class B
1. Ife Ekundayo
2. Keri-Ann James
3. Veronica Dishart
4. Susie Barnes
5. Amy Cooper
6. Lauren Scott
7. Rachel Hobbs

True Novice Class A
1. Macie Dees
2. Sara Campbell

True Novice Class B
1. Ife Ekundayo
2. Keri-Ann James
3. Veronica Dishart
4. Jessica Lane
5. Sophia Watson
6. Lauren Scott
7. Sarah Odedere

Masters Over 35
1. Rachel Hobbs

Masters Over 40
1. Amy Cooper

Masters Over 50
1. Susie Barnes

^