NPC News Online

2022 NPC Illinois State Championships

NPC
Years: 2022 2021 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Konur Denli
Super Heavyweight
1. Timothy Jarvis
2. Charles Kozeluh

Heavyweight
1. Konur Denli
2. Elijah Saddler
3. David Keilman

Light Heavyweight
1. Tony Machowski
2. Bryce Ebert
3. Rolando Castellanos
4. Dan Byers
5. Jeremy Horwitz

Middleweight
1. Christopher Mennis
2. Hugo Lugo
3. Gabriel Ramirez
4. Agustin Quinones

Lightweight
1. Jacob Lietz
2. Alfredo Gonzalez
3. Gregory Mazrimas

Novice Heavyweight
1. David Keilman

Novice Light Heavyweight
1. Erick Gonzalez

Novice Lightweight
1. Sam Minnified

Teen Heavyweight
1. Martin Kiefer
2. Adam Pecak

Teen Lightweight
1. Jackson Piesz
2. Sam Minnified

Masters Over 35
1. David Keilman

Masters Over 40
1. Charles Kozeluh
2. Michael Hoffman
3. Dan Byers
4. Samuel Douglas
5. Erich Sourwine

Masters Over 50
1. Michael Hoffman
2. James Giacometti
3. Gregory Mazrimas

Masters Over 60
1. James Giacometti

FIGURE

Overall Winner
Lyndee Denzler
Class A
1. Lyndee Denzler
2. Karen Phipps
3. Roxanne Bowens

Class B
1. Brittany Crigler

Class C
1. Brittany Bierman
2. Justine Roberts
3. Samantha Williams

Novice
1. Brittany Crigler

Masters Over 40
1. Lyndee Denzler

Masters Over 50
1. Karen Phipps
2. Roxanne Bowens

BIKINI

Overall Winner
Kaitlyn Ray
Class A
1. Kailey Ackermann
2. Stella Tang
3. Alina May
4. Amy Szucs
5. Tamika Harrington
6. Enkhmaa Guruutav

Class B
1. Monika Cieszynski
2. Nadine Slimane
3. Alissa Whyte
4. Belinda Lagasi
5. Olivia Chadwell
6. Isabel Blackstone
7. Kristen Wright
8. Altansuvd Ulziikhutag
9. Urin Erdenebileg
10. Bayardelger Magvan

Class C
1. Sydney Johnson
2. Alisa Neal
3. Alexandra Nava
4. Jessica Martinez
5. Paige Kinneberg
6. Juana Nunez
7. Lisa Biondo
8. Caitlin Carroll
9. Francile Hackett

Class D
1. Kaitlyn Ray
2. Gianna Laposta
3. Ardita Smelaj
4. Victoria Mullins
5. Sumbule Witmer
6. Ashley Sharp
7. Jordan Shackelford
8. Marlena Korpik
9. Gantsetseg Enkhbaatar
10. Korayma Chavez

Novice Class A
1. Monika Cieszynski
2. Stella Tang
3. Alisa Neal
4. Olivia Chadwell
5. Kristen Wright
6. Alissa Whyte
7. Fouzia Seedat
8. Bayardelger Magvan
9. Enkhmaa Guruutav

Novice Class B
1. Nadine Slimane
2. Ardita Smelaj
3. Jessica Martinez
4. Victoria Mullins
5. Sumbule Witmer
6. Ashley Sharp
7. Nicolette Bernardi
8. Alexandra Nava
9. Jordan Shackelford
10. Caitlin Carroll
11. Brooke Georgion

Masters Over 35
1. Sumbule Witmer
2. Victoria Mullins
3. Gantsetseg Enkhbaatar
4. Belinda Lagasi
5. Jordan Shackelford
6. Fouzia Seedat
7. Juana Nunez
8. Tamika Harrington
9. Urin Erdenebileg
10. Brooke Georgion

Masters Over 45
1. Shareea Graham
2. Stephanie Arnold
3. Marlena Korpik
4. Anita Pulgar-Laughlin
5. Lisa Biondo

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Dan Ibrahim
Class A
1. Robert Diciaula
2. Calvin Neal
3. Eddie Tello
4. Enzo Tufano
5. Harold Chacin
6. Miguel Torres
7. John Mayuga

Class B
1. Keith Foster
2. Spenser Nobles
3. Ramiro Hernandez
4. Adrian Gonzalez
5. Daniel Valdez
6. Kyle Omholt
7. Michael Severino
8. Ivan Hernandez
9. Chad Drake
10. Jazmond Watson

Class C
1. Dan Ibrahim
2. Ivan Dragolov
3. Marcus Scott
4. Michael Boyd
5. Peter Gavin
6. Oliver Soriano
7. Devon Davenport

Class D
1. Dan Borre
2. Ryan Brown
3. Richard Knecht
4. Ronnie Clements
5. Will Peterson
6. Emil Labanowski
7. Ray Harris
8. David Moore

Novice Class A
1. Robert Diciaula
2. Adrian Gonzalez
3. Kyle Omholt
4. Eduardo Gonzalez
5. Harold Chacin
6. Enzo Tufano
7. Eddie Tello
8. Zane Baldarez
9. Patrick Main
10. Miguel Torres
11. Amin Barnawi

Novice Class B
1. Ivan Dragolov
2. Marcus Scott
3. Richard Knecht
4. Ray Harris
5. Will Peterson
6. Peter Gavin
7. Adam Pecak

Teen
1. Joel Wick
2. Adam Pecak

Masters Over 40
1. Ray Harris
2. Patrick Main
3. Jazmond Watson
4. Amin Barnawi

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Dan Ibrahim
Class A
1. Anthony Navarro
2. Gerardo Gomez
3. Saul Aguirre
4. Hugo Lugo
5. Scott Sala
6. Brendan Tiongson
7. John Mayuga

Class B
1. Dan Ibrahim
2. Bryce Ebert
3. Keith Foster
4. Derick Abel
5. Daniel Valdez
6. Mohammed Al Ramis
7. Justin Montgomery
8. John Chivilo
9. Dan Byers
10. Carlos Guerra

Class C
1. Marco Diana
2. Tyler Alberson
3. Jonathan Hamilton
4. Justin Jones
5. Roman Myrdacz
6. Benjamin Jennison

Class D
1. Konur Denli
2. Alex Georgacopoulos
3. Erich Sourwine

Novice
1. Derick Abel
2. Mohammed Al Ramis
3. Hugo Lugo
4. Scott Sala
5. Tyler Alberson
6. Patrick Main
7. Brendan Tiongson
8. Jonathan Hamilton
9. Amar Korac
10. Justin Jones
11. Carlos Guerra
12. Benjamin Jennison
13. John Mayuga

Masters Over 40
1. Derick Abel
2. John Chivilo
3. Patrick Main
4. Dan Byers
5. Roman Myrdacz

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Karen Phipps
2. Patricia Fong

Masters Over 35
1. Karen Phipps
2. Patricia Fong

WELLNESS

Overall Winner
Daniela Kelava
Class A
1. Stephanie Veytia
2. Nikki Torres
3. Kayla Sue Cody

Class B
1. Daniela Kelava
2. Caley Weidacher
3. Jamilia Murphy
4. Justine Roberts

Novice
1. Stephanie Veytia
2. Nikki Torres
3. Kayla Sue Cody

  
^