NPC News Online

2022 NPC Ironman/Ironmaiden

NPC
Years: 2022 2021 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Josh Wegscheid
Heavyweight
1. Kainoa Pang-Peach

Light Heavyweight
1. Chad Darling

Middleweight
1. Josh Wegscheid
2. Jim Perez
3. Jim Smith

True Novice
1. William Bruggenthies

Masters Over 40
1. Jim Perez

Masters Over 50
1. Herman Gordon

FIGURE

Overall Winner
Rebekah Sluka
Class A
1. Aislynn Batterberry
2. Darcie Mcculloch

Class B
1. Rebekah Sluka
2. Amy Tuchscherer
3. Tracy DuRose
4. Natasha June
5. Deanne Vinz

Novice
1. Natasha June
2. Deanne Vinz

True Novice
1. Rebekah Sluka
2. Htee Moo Chaw

Masters Over 35
1. Aislynn Batterberry
2. Tracy DuRose

Masters Over 40
1. Darcie Mcculloch
2. Tracy DuRose
3. Natasha June
4. Deanne Vinz

BIKINI

Overall Winner
Shania Shehow
Class A
1. Shania Shehow
2. Wendy Bauer
3. Elizabeth Cohen
4. Ashley Hainline

Class B
1. Kelsey Cary

Class C
1. Svetlana Zelenyuk
2. Jamielee Maturi
3. Daphne Castro
4. Divina Gurrola
5. Mckenzy Johnson
6. Shaylyn Martin

Novice Class A
1. Shania Shehow
2. Wendy Bauer
3. Elizabeth Cohen
4. Ashley Hainline

Novice Class B
1. Jamielee Maturi
2. Kelsey Cary
3. Mckenzy Johnson
4. Shaylyn Martin

True Novice
1. Shania Shehow
2. Wendy Bauer
3. Kelsey Cary
4. Mckenzy Johnson
5. Shaylyn Martin

Masters Over 35
1. Wendy Bauer
2. Svetlana Zelenyuk

Masters Over 40
1. Wendy Bauer
2. Svetlana Zelenyuk

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ibrahim Kalejaiye
Class A
1. Derek Fruetel

Class B
1. Ibrahim Kalejaiye
2. Jonathon Kind
3. Corey White
4. Kainoa Pang-Peach
5. Kevin Johnson
6. Dave Crist

Novice
1. Kevin Johnson
2. Dave Crist

True Novice
1. Jonathon Kind
2. Ehdoh Ezekisoe
3. Kevin Johnson

Masters Over 40
1. Dave Crist

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Trokon Fully
Class A
1. Trokon Fully
2. William Bruggenthies
3. Hunter Schellhas
4. Brian Coppola

Class B
1. Jonathon Kind
2. Kainoa Pang-Peach
3. Corey White

Novice
1. Trokon Fully
2. Corey White

Teen
1. Hunter Schellhas
2. Jaden Finck

True Novice
1. Jonathon Kind
2. William Bruggenthies
3. Mason Vogt
4. Brian Coppola

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Belinda Clary

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Belinda Clary

True Novice
1. Belinda Clary

Masters Over 35
1. Belinda Clary
2. Kathy Kermeen

WELLNESS

Overall Winner
Brandy Toomer
Class A
1. Brandy Toomer
2. Samantha Hamberger
3. Samantha Yost

Class B
1. Nathina St Pierre
2. Amber Estes

Novice
1. Samantha Hamberger
2. Nathina St Pierre
3. Samantha Yost
4. Amber Estes
5. Samantha Yancey

True Novice
1. Samantha Hamberger
2. Nathina St Pierre
3. Samantha Yost

Masters Over 35
1. Amber Estes

  
^