NPC News Online

2022 NPC Mid Atlantic Cup Championships

NPC
Years: 2022 2021 2019

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Adam Sellers
Armed Forces
1. Ryan Harper

Heavyweight
1. Eric Pauli
2. Kyle Gregory
3. Jason Zinszer
4. Jeff Cheatham
5. Dejan Jajcevic

Light Heavyweight
1. Ryan Harper
2. Tyler Anderson

Middleweight
1. James Mayhew

Welterweight
1. Adam Sellers
2. Jared Diangi

Novice Heavyweight
1. Kyle Gregory
2. Ryan Harper
3. Dejan Jajcevic

True Novice Heavyweight
1. Kyle Gregory
2. Ryan Harper

True Novice Lightweight
1. James Mayhew

Masters Over 35
1. Ryan Harper

Masters Over 40
1. Michael Peluso

Masters Over 50
1. James Mayhew

FIGURE

Overall Winner
Isabelle Evans
Class B
1. Isabelle Evans

Class C
1. Daniele Coverdale

Novice Class B
1. Daniele Coverdale

True Novice Class A
1. Isabelle Evans

BIKINI

Overall Winner
Brooke Sepp
Class A
1. Julia E Septak

Class B
1. Amy Horn
2. Isabrua Knap
3. Heather Southern
4. Morgan Mendel

Class C
1. Brooke Sepp
2. Marcia Oconnor
3. Madison Yankovich
4. Caroline Pidro

Class D
1. Amber Novelli
2. Samantha Lutz

Novice Class A
1. Amy Horn
2. Isabrua Knap
3. Heather Southern
4. Morgan Mendel
5. Debbie Lachance

Novice Class B
1. Brooke Sepp
2. Amber Novelli
3. Marcia Oconnor
4. Madison Yankovich
5. Samantha Lutz

True Novice Class A
1. Amy Horn
2. Isabrua Knap
3. Heather Southern
4. Julie Miller
5. Kali Levengood
6. Debbie Lachance

True Novice Class B
1. Brooke Sepp
2. Amber Novelli
3. Marcia Oconnor
4. Madison Yankovich

Masters Over 35
1. Amber Novelli
2. Marcia Oconnor
3. Caroline Pidro

Masters Over 40
1. Caroline Pidro

Masters Over 50
1. Debbie Lachance

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Adam Sellers
Armed Forces
1. James Schade

Class A
1. Adam Sellers
2. Amir Naruz

Class B
1. Matt Lagrotta
2. Vincent Monfredi
3. Dennis Vlasaty
4. Nayef Shouman

Class C
1. Reno Dislefano
2. Hans Ostermeyer

Class D
1. Frank Moses
2. Dejan Jajcevic
3. Milan Belohlavek
4. Joseph Sforza

First Responder
1. James Schade

Novice Class A
1. Vincent Monfredi
2. Nayef Shouman

Novice Class B
1. David O'shea
2. Dejan Jajcevic
3. James Schade

Teen
1. Daniel Carlson

True Novice Class A
1. Nayef Shouman

True Novice Class B
1. David O'shea

Masters Over 35
1. Dennis Vlasaty
2. Amir Naruz

Masters Over 40
1. Dennis Vlasaty
2. Amir Naruz
3. Milan Belohlavek

Masters Over 50
1. Dennis Vlasaty

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Adam Sellers
Armed Forces
1. Robert Womack

Class A
1. Adam Sellers

Class B
1. Reno Dislefano
2. Robert Womack

Class C
1. Eric Pauli
2. Carey Kurtyka
3. Tyler Anderson
4. Dejan Jajcevic
5. John Wallace
6. Daniel Carlson

Novice Class B
1. Tyler Anderson
2. Robert Womack
3. Dejan Jajcevic
4. David O'shea
5. Daniel Carlson

Teen
1. Daniel Carlson

True Novice Class A
1. James Mayhew

True Novice Class B
1. Carey Kurtyka

Masters Over 35
1. John Wallace
2. David O'shea

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Mandi Brown

WELLNESS

Overall Winner
Monica Miller Griffin
Class A
1. Nina Montaquila
2. Kate Skinner

Class B
1. Monica Miller Griffin

Novice Class A
1. Nina Montaquila
2. Hannah Wilson
3. Kate Skinner

Novice Class B
1. Brooke Sepp

Masters Over 40 Class A
1. Kate Skinner

Masters Over 40 Class B
1. Monica Miller Griffin

  
^