NPC News Online

2022 NPC Pennsylvania Muscle

NPC
Years: 2022 2021

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Marcos Vega
Armed Forces
1. William Coudriet

Super Heavyweight
1. Connor Sherman
2. Besim Canolli
3. Brandon Mauro
4. George Albright
5. Todd Herrmann
6. Dustin Sweitzer
7. Sam Resh

First Responder
1. Scott Rizzardi

Heavyweight
1. Colten Bunda
2. William Coudriet
3. Anthony Diehl

Light Heavyweight
1. Daniil Onofrey
2. Brandon Morrison
3. Francis Delloso
4. Stanley Beres Jr
5. Jaime Rivera
6. Stephen Kidhardt

Middleweight
1. Kelvin Vazquez
2. Dylan Wolfinger
3. Washington Mite

Junior
1. Dylan Wolfinger

Welterweight
1. Marcos Vega

Novice Heavyweight
1. Daniil Onofrey
2. George Albright
3. Anthony Diehl
4. Stephen Kidhardt
5. Sam Resh

Novice Lightweight
1. Marcos Vega
2. Dylan Wolfinger

True Novice
1. Daniil Onofrey
2. George Albright
3. Stanley Beres Jr
4. Fred Santiago

Bantamweight
1. Mitch Furnanage

Masters Over 35 Class A
1. Marcos Vega
2. Kelvin Vazquez

Masters Over 35 Class B
1. Todd Herrmann
2. Scott Rizzardi
3. Anthony Diehl

Masters Over 40
1. Todd Herrmann
2. William Coudriet
3. Stanley Beres Jr
4. Scott Rizzardi
5. Jaime Rivera
6. Dustin Sweitzer

Masters Over 50
1. William Coudriet
2. Liborio Scaramuzzi
3. Washington Mite

Masters Over 60
1. Tim Donnelly
2. James Davis

FIGURE

Overall Winner
Estevania Williams
Class A
1. Abigail Brosh
2. Jessica Glaser
3. Samantha Radzai
4. Nicki Oberholzer
5. Megan Vance

Class B
1. Estevania Williams
2. Andreana Malcotti

Class C
1. Shema Livingston
2. Carri Lyn Ciamarra
3. Teara Campbell

Class D
1. Carissa Walmsley
2. Kelly Konczyk
3. Kimberly Olsen
4. Jai Gordon

Novice Class A
1. Samantha Radzai
2. Nicki Oberholzer
3. Andreana Malcotti

Novice Class B
1. Kelly Konczyk
2. Kimberly Olsen

True Novice Class A
1. Abigail Brosh
2. Nicki Oberholzer

True Novice Class B
1. Kimberly Olsen
2. Jai Gordon

Masters Over 35 Class A
1. Jessica Glaser

Masters Over 35 Class B
1. Shema Livingston
2. Jai Gordon

Masters Over 40
1. Kimberly Olsen
2. Carri Lyn Ciamarra
3. Teara Campbell
4. Nicki Oberholzer
5. Jai Gordon

BIKINI

Overall Winner
Brookelinh Aquilino
Armed Forces
1. Brandy Good
2. Iesha Gordon

Class A
1. Marissa Fletcher
2. Gianna Adams
3. Sarah Stribula
4. Morgan Constantino
5. Shelby Vacha
6. Carley Mains

Class B
1. Eunice Lee
2. Liz Garcia
3. Maddie Culleiton
4. Sarah Webb
5. Kristen Miller
6. Heather Oday
7. Brandy Good
8. Sierra McGraw
9. Emma Browning
10. Jessica Riffee
11. Summer Luciani

Class C
1. Brookelinh Aquilino
2. Marlene Jannone
3. Megan Wilton
4. Amy Spatzer
5. Tiffany Shay
6. Jaclyn Worthington
7. Angelina Beas
8. Shawnee Pluta
9. Lauren Alexander
10. Iesha Gordon
11. Taylor Callahan

Class D
1. Caila Maronde
2. Ashley Oliver
3. Afton Jamerson
4. Alyssa Brady
5. Sarah Garcia
6. Ally Whitacre
7. Toni Cassano
8. Emma Schlegel
9. Kara O'rourke
10. Kaitlyn Clinger

Novice Class A
1. Gianna Adams
2. Liz Garcia
3. Maddie Culleiton
4. Kristen Miller
5. Morgan Constantino
6. Sierra McGraw
7. Carley Mains
8. Brandy Good
9. Emma Browning
10. Jessica Riffee
11. Summer Luciani

Novice Class B
1. Marlene Jannone
2. Megan Wilton
3. Afton Jamerson
4. Tiffany Shay
5. Angelina Beas
6. Ally Whitacre
7. Sarah Garcia
8. Jaclyn Worthington
9. Toni Cassano
10. Alyssa Brady
11. Lauren Alexander
12. Emma Schlegel
13. Kara O'rourke
14. Taylor Callahan
15. Kaitlyn Clinger

True Novice Class A
1. Liz Garcia
2. Maddie Culleiton
3. Shelby Vacha
4. Kristen Miller
5. Carley Mains
6. Emma Browning
7. Lauren Mccloskey
8. Summer Luciani
9. Traci Kut

True Novice Class B
1. Ally Whitacre
2. Afton Jamerson
3. Sarah Garcia
4. Iesha Gordon
5. Taylor Callahan
6. Emma Schlegel
7. Kaitlyn Clinger

Masters Over 35 Class A
1. Brandy Good
2. Kristen Miller
3. Traci Kut

Masters Over 35 Class B
1. Amy Spatzer
2. Angelina Beas
3. Tiffany Shay
4. Jaclyn Worthington

Masters Over 40
1. Amy Spatzer
2. Angelina Beas
3. Heather Oday
4. Brandy Good
5. Iesha Gordon

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Desean Evans
Armed Forces
1. Troy Edris

Class A
1. Nestor Vargas
2. Mitchell Clark
3. Wendell Dominguez

Class B
1. Nicholas Maldonado
2. Ryan Zarras
3. Kyle Dibert
4. Danni Avila
5. Noah Reider
6. Anthony Perez
7. Max Moyers
8. Matthew Mcgee

Class C
1. Naveed Hadian
2. Corbin Bennett-Rogers
3. Moses Saintil
4. Joshua Evans
5. Taylor Akers
6. Jonathan Sanfiel

Class D
1. Desean Evans
2. David Angle
3. Kenny Brutus
4. Georgiy Soltanov
5. Curtis Sykora
6. Owen Evert
7. Naif Rafie
8. Tyler Moore
9. Jesse Wolcott
10. Drew Pore

Collegiate
1. Yaopu Wang

Junior
1. Owen Evert
2. Naif Rafie
3. Izael Molina

Novice Class A
1. Danni Avila
2. Noah Reider
3. Anthony Perez
4. Mitchell Clark

Novice Class B
1. Desean Evans
2. David Angle
3. Kenny Brutus
4. Curtis Sykora
5. Taylor Akers
6. Moses Saintil
7. Jacob Thomas Brown
8. Tyler Moore
9. Brandon Clark
10. Drew Pore
11. Jason Footes

Teen
1. Max Moyers
2. Sean Collins
3. Frank Herman
4. Jordan Cutignola

True Novice Class A
1. Mitchell Clark
2. Wendell Dominguez
3. Robert Taylor
4. Izael Molina

True Novice Class B
1. Desean Evans
2. Kenny Brutus
3. Owen Evert
4. Naif Rafie
5. Jonathan Sanfiel
6. Brandon Clark
7. Yaopu Wang
8. Tyler Moore
9. Bill Gallagher
10. Jesse Wolcott
11. Roman Giacomino
12. Kris Maitland
13. Austin Stewart
14. Jason Footes

Masters Over 35
1. Joshua Evans

Masters Over 40
1. Kijuan Adams

Masters Over 50
1. Bill Gallagher
2. Peter Miller
3. Troy Edris

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Paymon Hamidizadeh
Armed Forces
1. Clarence Ross

Class A
1. Marcos Vega
2. Javan Shaw
3. Colin Figueredo
4. Shawn Ellis
5. Mitch Furnanage
6. Alex Martin
7. Lucas Tracy
8. Anthony Perez
9. Ivan Fabyanic
10. Timothy Goben

Class B
1. Edward Odhiambo
2. Donald Houston
3. Kyle Dibert
4. Elias Goodwin
5. Michael Balacco
6. Joshua Evans
7. Ryan Kane
8. Danni Avila
9. Dylan Wolfinger
10. Justin Leonard
11. Jaime Rivera

Class C
1. Paymon Hamidizadeh
2. Brandon Mauro
3. Nathan Harris
4. George Albright
5. John Thomas Brewster
6. Francisco Santiago
7. Joshua Knolle

Novice Class A
1. Kyle Dibert
2. Andrew Boaten
3. Michael Balacco
4. Colin Figueredo
5. Anthony Perez
6. Dylan Wolfinger

Novice Class B
1. Francisco Santiago
2. Justin Leonard
3. Carl Miller
4. Joshua Knolle
5. Jason Footes

True Novice Class A
1. Michael Balacco
2. Colin Figueredo
3. Shawn Ellis
4. Timothy Goben
5. Ivan Fabyanic

True Novice Class B
1. John Thomas Brewster
2. Justin Leonard
3. Jason Footes

Masters Over 35 Class A
1. Javan Shaw

Masters Over 35 Class B
1. Joshua Evans

Masters Over 40
1. Francisco Santiago
2. Jaime Rivera

Masters Over 50
1. Clarence Ross
2. Tim Donnelly

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Ashlee Ketcham

First Responder
1. Jamie Maushardt

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Carissa Walmsley
2. Jamie Maushardt
3. Ashlee Ketcham
4. Marquet Johnson

First Responder
1. Jamie Maushardt

True Novice
1. Jamie Maushardt

Masters Over 35
1. Jamie Maushardt
2. Marquet Johnson

WELLNESS

Overall Winner
Fernanda Camargo
Armed Forces
1. Danielle Vacirca

Class A
1. Fernanda Camargo
2. Marissa Ecklyn
3. Danielle Vacirca
4. Breanna Federico
5. Chelsey Ferris
6. Michele Stone
7. Melissa Price
8. Aziza Alieva

Class B
1. Alexandria Hutta

Novice Class A
1. Marissa Ecklyn
2. Danielle Vacirca
3. Breanna Federico
4. Aziza Alieva
5. Melissa Price

Novice Class B
1. Alexandria Hutta

True Novice
1. Fernanda Camargo
2. Marissa Ecklyn
3. Danielle Vacirca
4. Alexandria Hutta
5. Aziza Alieva
6. Michele Stone

Masters Over 35
1. Danielle Vacirca
2. Melissa Price

Masters Over 40
1. Danielle Vacirca
2. Michele Stone

  
^