NPC News Online

2022 NPC Ultimate Muscle Extravaganza

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Joey Ray
Heavyweight
1. Matthew Scira
2. Allen Jones

Light Heavyweight
1. Joey Ray
2. Paulo Campagnaro
3. Greg McCoy
4. Brandon Hefler
5. John Crawford
6. Rick Bergman

Middleweight
1. Shawn Smith
2. Emyl Martinez
3. Van Adair
4. Wael Afifi

Lightweight
1. Hermano Joseph

Novice
1. Emyl Martinez
2. Matthew Scira
3. Brandon Hefler
4. John Crawford
5. Allen Jones
6. Rick Bergman

True Novice
1. Paulo Campagnaro
2. Matthew Scira
3. Juan Lugo
4. Rick Bergman
5. Orlando Nunez

Masters Over 35
1. Brandon Hefler

Masters Over 40
1. Shawn Smith
2. Brandon Hefler
3. Allen Jones

Masters Over 50
1. John Crawford
2. George Stepson
3. Rick Bergman
4. Willie Brown

Masters Over 60
1. Greg Schaffer
2. Van Adair
3. Joseph Carnazzo Jr
4. Willie Brown
5. Orlando Nunez

FIGURE

Overall Winner
Suliany Klingler
Class A
1. Kirsty Taylor
2. Tina Adair
3. Velma Lowe

Class B
1. Suliany Klingler
2. Carly Byrd
3. Yunqing Zheng

Class C
1. Megan Schulz
2. Heather Hannon
3. Kris Stout

Class D
1. Rita Taylor

Novice
1. Heather Hannon
2. Kirsty Taylor
3. Kris Stout
4. Velma Lowe

True Novice
1. Jessica Parker
2. Tina Adair
3. Ruo-Yu Tai
4. Kris Stout
5. Skye Taylor
6. Yunqing Zheng

Masters Over 35
1. Jessica Parker
2. Elisa Sohn

Masters Over 40
1. Suliany Klingler
2. Rita Taylor
3. Tina Adair

Masters Over 50
1. Angela Tague
2. Kirsty Taylor
3. Rita Taylor
4. Velma Lowe

Masters Over 60
1. Kris Stout

BIKINI

Overall Winner
Brandy Tatum
Class A
1. Hazel Vinkovich
2. Hailey Fritsch
3. Sarah Roberts
4. Jacqueline Chanchavac

Class C
1. Brandy Tatum
2. Paulina Lesniewski
3. Ingrid Soto
4. Fumnanya Desiree Cappuccilli
5. Magdalena Faiella

Class D
1. Alyssa Gardner
2. Mallory Keel
3. Annelise Ricondo
4. Ashleigh Chambers

Novice
1. Alyssa Gardner
2. Fumnanya Desiree Cappuccilli
3. Hailey Fritsch
4. Annelise Ricondo

True Novice
1. Brandy Tatum
2. Fumnanya Desiree Cappuccilli
3. Devina Mccray
4. Hailey Fritsch
5. Annelise Ricondo
6. Ashleigh Chambers
7. Ruo-Yu Tai
8. Ivonne Martinez
9. Skye Taylor

Masters Over 35
1. Brandy Tatum
2. Hazel Vinkovich
3. Mallory Keel
4. Devina Mccray
5. Ashleigh Chambers
6. Magdalena Faiella

Masters Over 40
1. Hazel Vinkovich
2. Devina Mccray
3. Magdalena Faiella
4. Sarah Roberts
5. Ivonne Martinez
6. Jacqueline Chanchavac

Masters Over 50
1. Hazel Vinkovich
2. Denise Joiner
3. Lisa Harris
4. Kathryn Rafalowski
5. Cassandra Odoms

Masters Over 60
1. Kathryn Rafalowski
2. Cassandra Odoms

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Paulo Campagnaro
Class A
1. Will Yacca

Class B
1. Paulo Campagnaro
2. Lucas Francisco daSilva
3. Lewis Roman
4. Elvis Palacios
5. Eric Lagunas
6. Vincent Torres
7. Dale Kelley

Class C
1. Christopher Padgett
2. James Serafine

Class D
1. Josh Holland
2. Bubba Phillips
3. Alfredo Santana Velazquez
4. Derek I Walker
5. Ashkan Farhangi
6. Ilyas Muhammad

Novice
1. Lewis Roman
2. Nick Simoni
3. Eric Lagunas
4. Derek I Walker

Teen
1. Austin Rycenga

True Novice
1. Paulo Campagnaro
2. Nick Simoni
3. Kenwin Hunte
4. Brendon Wagner
5. John Monteiro

Masters Over 35
1. Josh Holland
2. Elvis Palacios
3. Bubba Phillips
4. Nick Simoni
5. Vincent Torres
6. Dale Kelley

Masters Over 40
1. James Serafine
2. Mike Hunter
3. Ilyas Muhammad

Masters Over 50
1. Will Yacca
2. Mike Hunter

Masters Over 60
1. Mike Hunter
2. Joseph Carnazzo Jr

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Dalton Phillips
Class A
1. Hermano Joseph
2. Eric Lagunas

Class B
1. Cary Tran
2. Emyl Martinez
3. Luke Panas
4. John Browning
5. Eduardo Castellon
6. Joe Melendez

Class C
1. Cody Burson
2. Austin Archibald
3. Roger Wright

Class D
1. Dalton Phillips
2. Ashkan Farhangi
3. Evin Herzberg

Novice
1. Luke Panas
2. Eric Lagunas
3. Eduardo Castellon
4. Evin Herzberg

Teen
1. Austin Rycenga

True Novice
1. Cody Burson
2. Luke Panas
3. Juan Lugo
4. Blake Scheidt
5. Eduardo Castellon

Masters Over 40
1. Joe Melendez

Masters Over 50
1. Willie Brown

Masters Over 60
1. Van Adair
2. Willie Brown

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Angela Tague
2. Heather Nichole Hannon
3. Bonnie Wescott
4. Elisa Sohn

True Novice
1. Jessica Parker

WOMEN'S PHYSIQUE

Novice
1. Heather Hannon

Open
1. Angela Tague
2. Heather Nichole Hannon
3. Tina Adair
4. Jessica Parker
5. Heather Hannon
6. Elisa Sohn

True Novice
1. Tina Adair
2. Jessica Parker

WELLNESS

Overall Winner
Taylor Parrish
Class A
1. Tina Adair

Class B
1. Taylor Parrish

Class C
1. Gina Ferrigno
2. Megan Stewart

True Novice
1. Tina Adair
2. Skye Taylor

Masters Over 40
1. Tina Adair

Masters Over 50
1. Gina Ferrigno

  
^