NPC News Online

2022 NPC Worldwide Amateur Olympia Korea

NPC
Years: 2022 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Sugeun Jeon
Heavyweight
1. Sangtae Han
2. Byunggeun Choi
3. Jesung Hwang
4. Jongchan Park
5. Su Chi Chun
6. Seungjong Park
7. Hosu Joo
8. Nooh Hasan eidAhmed

Light Heavyweight
1. Sugeun Jeon
2. Jinyoung Choi
3. Kyunghoon Bae
4. Hyunseung Lee
5. Hassan Albalushi
6. Batbayar Khrlen
7. Hongeun Kim
8. Lin Tien Chi
9. Nguyen Viet Phong
10. Junghwan Park
11. Keiji Hamamura
12. Nguyen Trong Nhan
13. Chou Cheng Han

Lightweight
1. Yoonsung Lim
2. Chanwook Ok
3. Yongseok Choi
4. Kwangyoon Lee
5. Daewoong Na
6. Haejun Choi
7. Wu Yu kuan
8. Kihyun Kim
9. Junwoo Park
10. Guseon Ji
11. Byunghee Yoon

Novice
1. Nguyen Trong Nhan
2. Guseon Ji
3. Jaeheon Kim

Bantamweight
1. Sanghyung Lee
2. Jaeheon Kim

Masters
1. Gunwue Bang

FIGURE



1. Chen Wei Peng
2. jua Jang
3. Semi Kim
4. Seonyeon Park
5. Eunryung Seo
6. Goh Tanya Dominique
7. Areum Jang
8. Jinju Lim
9. Hajeong Kim
10. Heekyung Min

Novice
1. Goh Tanya Dominique

BIKINI

Overall Winner
Dasom Jeong
Class A
1. Dasom Jeong
2. Jiyeon Lim
3. Hwarim Hwang
4. Bohyun Cha
6. Yoonmi Kim
7. Wang Tzu Min
8. Seonhee Kim
9. Lowun Lee
10. Tsai Pei Yin
11. Wei Yun Jou
12. Dahye Jeon
13. Jisook Kim
14. Nayeon Lee
15. Soyoung Lim
15. Wong Hoi Lam Helen
16. JIHYEON HAN
17. Alantsetseg Ichinnorov
17. Gloria Delgado Rodriguez
17. Guan Wei Huang
17. Hyangwon Lee
17. Hyeona Choi
17. Jieun Shim
17. Jihye Lee
17. Juna Kim
17. Kyungmi Jeong
17. Minjung Koo
17. Misook Lee
17. Paewon Oh
17. SEOEUN LEE
17. Sujin Kim
17. Valerie Yeo Liying
17. Yujeong Go

Class B
1. Rahee Ock
2. Jiyoung Kang
3. Bataa Uyanga
4. Seojin Jeong
5. Hannah Jang
6. Ahra Kim
7. Bobae Song
8. Moeun Lee
9. Aekyung Yoo
10. Hyunhee Park
11. Dain Joo
12. Oyuka Erka
13. Inhae Kim
14. Juyeon Na
15. Yehee Kim
16. Daseul Choi
17. Hyejeong Kim

Class C
1. Seungmin Lee
2. Jihyun Kim
3. Eizel Valentina
4. Chaelin Ahn
5. Chaeyoung Lee
6. Yukyeong Choo
7. Seunghyun Lee
8. Eunseo Kim

Junior
1. Eunseo Kim

Novice
1. Wong Hoi Lam Helen
2. Nayeon Lee
3. Juna Kim
4. Yujeong Ko
5. Jihye Lee
6. Yehee Kim
7. Valerie Yeo Liying
8. Yukyeong Choo

Masters
1. Yujeong Ko

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Han Yang
Class A
1. Cheung Ka King
2. Yen Chih Wei
3. Sunghyun Jeon
4. Hyunwoong Go
5. Yongchul Kim
6. Nguyen Viet Phong
7. Duc Huy Tran
8. Kwangseon Kim
9. Kibok Jung
10. Jinyong Kim
11. Jinwoo Jung
12. Youngseok Shin
13. Juhwan Choi
14. Suhwan Yook
15. Hyunwoo Lim

Class B
1. Han Yang
2. Enkhbold Batdorj
3. You Chin Jui
4. Ltankhuyag Otgonbaata
5. Jinkuk Lee
6. Liu Chuan Yu
7. Choimukyung Choi
8. Chen Chi Chong
9. Taeyoung Im
10. To Kim Dien
11. Dohyun Kim
12. Taehyun Kang
13. Byungjoo Kim
14. Roberts Michael
15. Yongeun Kim
16. Nguyen Trong Nhan
17. Chua Zi Bin
17. Daekwon Hong
17. Geonha Kim
17. Hansaem Kim
17. Ho ZiLin Arnold
17. Hoon Cha
17. Jaeil Yoon
17. Jaekyo Lee
17. Jihyun Park
17. Jungheum Cho
17. Kwanghun Lee
17. Minwoong Cho
17. NAOKI TANAKA
17. Ong Yi Xiang
17. Ryuya Yaegashi
17. Seokjung Hong
17. Seonmin Jung
17. Seunghyun Oh
17. Sungjin Oh
17. Sungpil Kim
17. Vu Minh Hieu
17. Wonsik An
17. Woojin Hwang

Class C
1. Munkhnar Munkhod
2. Kurian Gijo John
3. Changheon Song
4. Seongkwon Kim
5. Boseok Kim
6. Kichul Jung
7. Yonghoon Kang
8. Woonghee Lee
9. Kichan Nam
10. Daewon Lee
11. Sangin Hwang
12. Liu Jun Xin
13. Seungcheol Lee
14. Chin Chang Chiou
15. Yu Cheng Feng
16. Kuznetcov Daniil
17. Geunmo Jung
17. Hoechang Jeong
17. Hohyun Kim
17. Hosung Ham
17. Injae Seo
17. Jhuang Bo Chun
17. Jiwon Lee
17. Kyunghwan Kim
17. Sangkyung Lee
17. Sungjae Yoon
17. Usesefi Arki Mohammad
17. Woobin Lee
17. Yeondong Choi
17. Youngwook Han

Novice
1. Liu Chuan Yu
2. Yen Chih Wei
3. Chen Chi Chong
4. Wu Yu kuan
5. Ong Yi Xiang
7. Chua Zi Bin
7. Yu Cheng Feng
8. Kwanghun Lee

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Jiheon Moon
Class A
1. Jiheon Moon
2. Sungjong Kang
3. Gi Lee
4. Amarbat Byambabayar
5. Kihyun Kwon
6. Jaedong Ko
7. Sanghyung Lee
8. Jinho Lee
9. Taedong Lee
10. Galbadrakh Jamts
11. Duc Huy Tran
12. Ildo Moon
13. Jinwoo Jung

Class B
1. Hassan Albalushi
2. Batbayar Khrlen
3. Sangmok Lee
4. Younghyun Cho
5. Jongmin Lee
6. Chulwoo Lee
7. Hyunjin Kim
8. Yongseok Choi
9. Ikjin Park
10. Wuejin Jeon
11. Minjae Kim
12. Siwoo Byun
13. Daewoong Na
14. HANSAEM LEE
15. Jihyoun Han
16. Youngmin Kang
17. Byambaa Tuvshinjargal
17. Byungjin Kang
17. Hoon Cha
17. Hyesu Park
17. Hyesung Jeong
17. Jihun Yoo
17. Juhyun Lim
17. Nicholas Blesso
17. Ryuya Yaegashi
17. Sungjae Park
17. Sungmin Kim
17. Sungpil Kim
17. Youngchae Na
17. Youngsu Kim

Class C
1. Sangtae Han
2. Munkhnar Munkhod
3. Byunggeun Choi
4. YONGSIK KIM
5. Yan Wen Huang
6. Kyungju Min
7. Hyunchul Yoon
8. Younis Abdullah
9. Giyeol Park
10. Kakhyun Kim
11. Geunchang Lee
12. Rami Khater
13. Hyungwoo Kim
14. Heesang Park
15. Chulkyu Choi
16. Sunghoon Lee
17. Heetak Lee
17. Hoechang Jung
17. Hyuncheol Park
17. Seok Kim
17. Usesefi Reza
17. Woojin Cho

Novice
1. Amarbat Byambabayar
2. Galbadrakh Jamts
3. Altankhuyag Otgonbaatar
4. Gunwue Bang

Masters
1. Yongseok Choi
2. Gunwue Bang

WELLNESS

Novice
1. Soyoung Lim
2. Jieun Shim
3. Hokyung Park
4. Minhee Cho

Open
1. Rian Choi
2. Ria Kim
3. Jinah No
4. Miyoung Park
5. Soyoung Lim
6. Jisun Moon
7. Yunji Lee
8. Jeongmin Jeh
9. Jieun Shim
10. Tsai Pei Yin
11. Eunah Choi
12. Halla Yoo
13. Jinju Lim
14. Yeoreum Yoon
15. Heeeun Kim
16. Chen Yan Jin
16. Hyunkyung Lee
16. Minhee Cho

^