NPC News Online

2022 NPC Worldwide iCandy Classic Pretoria

NPC
Years: 2022 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nicolaas Phillipus DuPreez
Super Heavyweight
1. Nicolaas Phillipus DuPreez
2. Dev Corke
3. Philip Barnard

Heavyweight
1. Craig Orr
2. Frederik Van Heerden
3. Henri Swart

Light Heavyweight
1. Jared Davids

Middleweight
1. Uzair Bhabha
2. Kwazi Nyuswa
3. Angelo Tursini
4. Lwandile Mkhawane

Junior
1. Lwandile Mkhawane

Novice
1. Craig Orr

FIGURE

Overall Winner
Nicola Badenhorst
Class C
1. Nicola Badenhorst

Class D
1. Simonne Paarman

Junior
1. Nicola Badenhorst

Novice
1. Nicola Badenhorst

True Novice
1. Nicola Badenhorst

Masters Over 40
1. Michelle Rorich

BIKINI

Overall Winner
Petrii Mesnard
Class A
1. Bianca Meades
2. Lucia Gedula
3. Thume Pretorius

Class C
1. Danilla Petit

Class D
1. Chanelle Durindi Bosch
2. Shanika Opperman

Class E
1. Petrii Mesnard
2. Reece Cockcroft
3. Chantel Goncalves
4. Clara Botha

Class F
1. Madelein Lourens
2. Tove Moreau
3. Diane Rieder

Junior
1. Jackie Perks
2. Reece Cockcroft
3. Shanika Opperman
4. Pascale Verolini

Novice
1. Petrii Mesnard
2. Chantel Goncalves
3. Chanelle Durindi Bosch
4. Madelein Lourens
5. Shanika Opperman
6. Clara Botha
7. Danilla Petit
8. Tove Moreau
9. Thume Pretorius

Teen
1. Reece Cockcroft
2. Jackie Perks

True Novice
1. Jackie Perks
2. Chanelle Durindi Bosch
3. Bianca Meades
4. Clara Botha
5. Thume Pretorius
6. Pascale Verolini

Masters Over 35
1. Chantel Goncalves
2. Danilla Petit
3. Diane Rieder

Masters Over 40
1. Michelle Rorich
2. Chantel Goncalves
3. Danilla Petit
4. Diane Rieder

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Michael Van Niekerk
Class A
1. Sbusiso Skhosana
2. Monash Pillay
3. Jared Goordiyal
4. Ross Mcphail

Class B
1. Rodrigues McKenzie
2. Quintin Azevedo
3. Kyle Palmer
4. Timothy Kraft

Class C
1. Christopher Raubenheimer
2. Austen Chetty

Class D
1. Ugan Naidoo
2. Reece Geldard
3. CJ van Schalkwyk
4. Nico Potgieter
5. Ian De Beer

Class E
1. Dylan Mulder
2. Joshua Muvumba
3. Wynand Venter

Class F
1. Michael Van Niekerk
2. Henru Liebenberg
3. Dean Schutte

Junior
1. Reece Geldard
2. Brandon Pillay
3. Kyle Palmer

Novice
1. Michael Van Niekerk
2. Austen Chetty
3. Dean Schutte
4. Kyle Palmer
5. Ross Mcphail
6. Wynand Venter
7. Christoffel Oosthuizen

True Novice
1. Joshua Muvumba
2. Rodrigues McKenzie
3. Monash Pillay
4. Dean Schutte
5. Nico Potgieter
6. Kyle Palmer
7. Alvino Steenkamp
8. Gerhard Van Niekerk
9. Ross Mcphail
10. Sean Twala
11. James Nyabadza
12. Christoffel Oosthuizen

Masters Over 35
1. Ugan Naidoo
2. Christopher Raubenheimer
3. Monash Pillay
4. Ross Mcphail
5. Timothy Kraft

Masters Over 40
1. Ugan Naidoo

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Nyman Makakase
Class A
1. Nyman Makakase

Class B
1. Avuyile Ndzimela
2. Ugan Naidoo
3. Lwandile Mkhawane
4. Nico Potgieter
5. Storm Botha

Class D
1. Henri Swart
2. Philip Barnard
3. Dean Schutte
4. Heinrich Viljoen
5. Obakeng Soke

Junior
1. Brandon Pillay
2. Qiniso Mayise
3. Terrence Forrest

Novice
1. Avuyile Ndzimela
2. Dean Schutte
3. Heinrich Viljoen
4. Michael Ellis
5. Storm Botha
6. Terrence Forrest

True Novice
1. Avuyile Ndzimela
2. Dean Schutte
3. Heinrich Viljoen
4. Michael Ellis
5. Nico Potgieter
6. Rodrigues Mc Kenzie
7. Terrence Forrest

Masters Over 35
1. Ugan Naidoo

Masters Over 40
1. Ugan Naidoo

WOMEN'S BODYBUILDING

Heavyweight
1. Blessing Christopher

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Blessing Christopher

WELLNESS

Overall Winner
Sina Theresa
Class A
1. Nicolette Williams

Class B
1. Sina Theresa
2. Claire Brown
3. Mariska Potgieter

Class C
1. Nicola Badenhorst
2. Nicole Dixon

Class D
1. Simonne Paarman
2. Denise Roux

Junior
1. Nicola Badenhorst

Novice
1. Nicola Badenhorst
2. Nicole Dixon
3. Mariska Potgieter
4. Denise Roux

True Novice
1. Nicolette Williams
2. Nicola Badenhorst
3. Nicole Dixon

Masters Over 35
1. Claire Brown
2. Denise Roux

  
^