2019 NPC Panhandle Showdown

NPC
Years: 2019 2018

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Bobby Myers
Super Heavyweight
1. Eldridge Poque

Heavyweight
1. Bobby Myers
2. Edward Slone

Light Heavyweight
1. Tim McGuiness
2. Ighor Cardoso

Middleweight
1. Ivan Irizarry
2. Maximus Elashary
3. Greg Washington
4. Landon Branch
5. Joshua Williams
6. Raymond Williamson

Lightweight
1. Marcus Huseth

Novice
1. Ivan Irizarry
2. Maximus Elashary
3. Joshua Williams
4. Landon Branch
5. Kevin Johnson
6. Raymond Williamson
7. Karache McLin

Teen
1. Ighor Cardoso
2. Joshua Williams
3. Ashton Husdon
4. Raymond Williamson
5. Eldridge Poque

Masters Over 40
1. Tim McGuiness
2. Marcus Huseth
3. Landon Branch
4. Kevin Johnson

Masters Over 50
1. Bobby Myers
2. Raymond Williamson

Masters Over 60
1. Greg Washington
2. Jack Thomas
3. Frank Smith
4. John Cohen

FIGURE

Overall Winner
Kyndall Webster
Class A
1. Kyndall Webster

Class B
1. Amber Branch
2. Alexis Sireci

Class C
1. Jesse Bowen
2. Melissa McGuiness
3. Hermaine Williamson

Novice
1. Alexis Sireci
2. Melissa McGuiness

Teen
1. Melissa McGuiness

Masters
1. Amber Branch
2. Melissa McGuiness

BIKINI

Overall Winner
Taylor Hill
Class A
1. Brandi Montalto
2. Meagan North
3. Ami Finn
4. Lindsay Hoard
5. Misty Piaget

Class B
1. Erin Daniels
2. Casey Crews
3. Jocelyn Rooney
4. Britnee Isner
5. Rachelle Unger
6. Kristie Perry
7. Kirsten Stealey

Class C
1. Taylor Hill
2. Gabriella Fernandez
3. Ashley Spilker
4. Kira Franklin
5. Keyanna Simmons

Class D
1. Jillian Robert

Novice Class A
1. Meagan North
2. Jocelyn Rooney
3. Casey Crews
4. Misty Piaget
5. Kristie Perry
6. Lindsay Hoard
7. Krystal Troxell
8. Rachelle Unger
9. Cecilia Crego

Novice Class B
1. Taylor Hill
2. Ashley Spilker
3. Kira Franklin
4. Britnee Isner
5. Keyanna Simmons
6. Pamela Astin
7. Terry Minutello

Novice Class C
1. Misty Doran
2. Brentin Wilson

Teen
1. Meagan North
2. Jillian Robert
3. Jocelyn Rooney
4. Gabriella Fernandez
5. Ashley Spilker
6. Misty Doran
7. Stephanie Sullivan
8. Britnee Isner
9. Kristie Perry
10. Brentin Wilson
11. Rachelle Unger
12. Terry Minutello
13. Krystal Troxell
14. Cecilia Crego

Masters Over 35
1. Brandi Montalto
2. Meagan North
3. Misty Piaget

Masters Over 45
1. Priscilla Shrieber
2. Pamela Astin

Masters Over 50
1. Terry Minutello

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Mark Williams
Class A
1. Mark Williams

Class B
1. Ivan Irizarry
2. Kyle Simmons

Class C
1. Travis Berkesh
2. Partrick Willis
3. Vineet Madnani

Class D
1. Chris Waiters
2. Rhett White
3. Kyle Gourgues
4. Max Ferguson

Novice
1. Wayne Chukes
2. Kyle Gourgues
3. Damarcus Moody
4. Max Ferguson
5. Vineet Madnani

Teen
1. Wayne Chukes
2. Thomas Muldowny
3. Kyle Simmons

Masters
1. Mark Williams
2. Eric Hudson
3. Thomas Muldowny
4. Kevin Johnson

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Aaron Cartee
Class A
1. Aaron Cartee
2. Ivan Irizarry
3. Jercory Pickens
4. Raymond Williamson

Class B
1. David Reamey
2. Maximus Elashary
3. Michael Kroenig
4. DeShawn Smith
5. Kevin Johnson

Class C
1. Edward Slone
2. Cole Conner
3. Aaron Willey
4. Tim McGuiness
5. Beau Reinmiller
6. Wes Janiszewski

Novice
1. Jercory Pickens
2. Maximus Elashary
3. Kevin Johnson
4. Raymond Williamson

Novice Class B
Daniel Montoya

Teen
1. Jercory Pickens
2. Michael Kroenig
3. Raymond Williamson

Masters Over 35
1. Raymond Williamson

Masters Over 45
1. Tim McGuiness
2. Kevin Johnson

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Karen Johnson

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Karen Johnson
2. Amber Branch