2020 NPC Beach Bash

NPC
Years: 2020

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Christian Simmons
Heavyweight
1. Edward Hamlet
2. Michael Ezell

Light Heavyweight
1. Christian Simmons
2. Ernesto Jasso
3. Billy Bergschicker
4. Danny Tran
5. Jeremy Frank
6. Justin Richardson
7. David Brunson

Middleweight
1. Anthony Blunt
2. Mitch Holmes
3. Elton Hale
4. Jean Rodriguez
5. Larry Hood

Welterweight
1. Raymond Williamson

Lightweight
1. Marcus Huseth

Novice Heavyweight
1. Jeremy Frank
2. Justin Richardson

Novice Middleweight
1. Mitch Holmes
2. Jean Rodriguez
3. Larry Hood

Orange Beach
1. Raymond Williamson

True Novice
1. James Noonan

Uniform
1. Michael Ezell

Masters Over 35
1. Mitch Holmes
2. Marcus Huseth
3. Larry Hood

Masters Over 40
1. Christian Simmons
2. Michael Ezell
3. Marcus Huseth
4. Randy Willcutt
5. Larry Hood

Masters Over 50 Heavyweight
1. Michael Ezell
2. Randy Willcutt
3. David Brunson
4. Rich Galtelli

Masters Over 50 Lightweight
1. Elton Hale
2. Larry Hood
3. Mark McGarrah

Masters Over 60
1. Larry Hood
2. James Nelson
3. Mark McGarrah

FIGURE

Overall Winner
Cerise deCardenas
Class B
1. Cerise deCardenas
2. Leah Holmes
3. LeAngela Jones
4. Priscilla Connell

Class C
1. Bridget Brooks

Class D
1. Jesslyn Rolin
2. Tammy Alexander
3. Hermaine Williamson

Novice
1. Leah Holmes
2. Jesslyn Rolin

True Novice
1. Cerise deCardenas
2. Anne Bobo

Masters Over 35
1. Leah Holmes
2. Priscilla Connell

Masters Over 40
1. Leah Holmes
2. LeAngela Jones

Masters Over 50
1. LeAngela Jones
2. Tammy Alexander
3. Anne Bobo

BIKINI

Overall Winner
Tabitha Lessman
Class A
1. Marche Dickerson

Class B
1. Krystal Niel
2. Kimmery DiTano

Class C
1. Tabitha Lessman
2. Madison Parrish
3. Janette Snedecor
4. Desiree Dillaman
5. Ashley Pope

Class D
1. Moneshiuma Perry

Novice
1. Marche Dickerson
2. Moneshiuma Perry
3. Janette Snedecor
4. Ashley Pope
5. Humera Savaja

Orange Beach
1. Krystal Niel

True Novice
1. Madison Parrish
2. Janette Snedecor
3. Kimmery DiTano

Masters Over 40
1. Kimmery DiTano
2. Humera Savaja
3. Angela Williams
4. Robyn Galtelli

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Mayo
Class B
1. Kenneth Gordon
2. Caleb Cates
3. Justin Tran
4. Eric Liddie

Class C
1. Chris Mayo
2. Daylon Davis

Class D
1. David Marthone
2. Mark Dronet Jr
3. Matt Salors

Novice
1. David Marthone
2. Caleb Cates
3. Mark Dronet Jr
4. Scott Moss
5. Eric Liddie
6. Matt Salors

True Novice
1. David Marthone
2. Caleb Cates
3. Brandon Smith
4. Terry Stevens

Uniform
1. Kenneth Gordon

Masters Over 35
1. David Marthone
2. Kenneth Gordon
3. Mark Dronet Jr

Masters Over 40
1. Scott Moss
2. Matt Salors

Masters Over 50
1. Jaime Velez
2. Terry Stevens

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Mayo
Class A
1. Anthony Blunt
2. Mitch Holmes

Class B
1. Chris Mayo
2. Justin Richardson
3. David Brunson

Class C
1. Benjamin Hernandez Driggs
2. Parnell Boyd
3. Daniel Pope
4. Thomas Booth
5. Eric Vinke

Collegiate
1. Eric Vinke

Novice
1. Mitch Holmes
2. Daniel Pope
3. Eric Vinke
4. Scott Moss

Orange Beach
1. Eric Vinke

True Novice
1. Samuel Clark

Masters Over 35
1. Parnell Boyd
2. Mitch Holmes

Masters Over 40
1. Daniel Pope
2. David Brunson
3. Scott Moss

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Tamara Gourley

Masters Over 35
1. Priscilla Connell

WELLNESS

Overall Winner
Vanessa Brooks
Class A
1. Tawney Mayo

Class B
1. Vanessa Brooks
2. Bridget Brooks
3. Liz Valenza

True Novice
1. Liz Valenza