2020 NPC Clash at the Capstone

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Andrew Crumbly
Super Heavyweight
1. Andrew Crumbly

Heavyweight
1. Andrew Stroupe

Light Heavyweight
1. Matthias Maines
2. Jack Somers
3. Colton Maslanka
4. Wesley Enfinger

Middleweight
1. Stephen Moat

Novice Middleweight
1. Colton Maslanka
2. Larry Hood

True Novice Heavyweight
1. Jack Somers
2. Austin Owens

True Novice Lightweight
1. Mark McGarrah

Masters Over 35
1. Andrew Crumbly
2. Larry Hood

Masters Over 40
1. Andrew Stroupe
2. Jason Symak
3. Larry Hood

Masters Over 50
1. Larry Hood

Masters Over 60
1. Mark McGarrah
2. Larry Hood

FIGURE

Overall Winner
Jessica Dunnigan
Class A
1. Jessica Dunnigan
2. Tracy Williamson
3. Jolene Fondrk

Class B
1. Pam Astin
2. Andrea Symak

Class D
1. Abigail Harder
2. Donna Trawick

Novice
1. Tracy Williamson
2. Donna Trawick

True Novice
1. Jolene Fondrk
2. Tracy Williamson

Tuscaloosa
1. Jessica Dunnigan

Masters Over 35
1. Abigail Harder
2. Pam Astin
3. Tracy Williamson
4. Donna Trawick

Masters Over 40
1. Abigail Harder
2. Pam Astin
3. Jolene Fondrk
4. Donna Trawick

BIKINI

Overall Winner
Stephanie Moe
Class A
1. Stephanie Moe
2. Brittany Zimmerman

Class B
1. Maisie Brown
2. Shaden Miller
3. Emily Flowers
4. Corey Elder
5. Kim Young

Class C
1. Grace Foster
2. Abby Clark
3. Ashley Pope
4. Leena Mincey
5. Amanda Payne

Class D
1. Julie Feron
2. Jolie Stevenson
3. Sloane Kennedy
4. Shasta Norwood

Novice
1. Maisie Brown
2. Shaden Miller
3. Jolie Stevenson
4. Sloane Kennedy
5. Ashley Pope
6. Emily Flowers
7. Kim Young

True Novice
1. Stephanie Moe
2. Maisie Brown
3. Shaden Miller
4. Abby Clark
5. Jolie Stevenson
6. Shasta Norwood
7. Ashley Pope
8. Leena Mincey
9. Kim Young
10. Yolanda Leotta

Masters Over 35
1. Leena Mincey
2. Yolanda Leotta

Masters Over 40
1. Amanda Payne
2. Kim Young

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Reggie Dixon
Class B
1. Dadric Threatt
2. Jake Teter
3. Cade Scroggins
4. Justin Kennedy

Class C
1. Reggie Dixon
2. Austin Free
3. Jordan Carter
4. Robert McGee

Class D
1. Reece Wilbanks
2. Jacob Moore
3. Chad Morgan

Collegiate
1. Jake Teter

Novice
1. Jake Teter
2. Cade Scroggins
3. Justin Kennedy
4. Chad Morgan
5. Zackery Branan
6. Christian Brown

Teen
1. Jake Teter
2. Trent Weems
3. Robert McGee
4. Christopher Dagan
5. Jansan Urdang

True Novice
1. Cade Scroggins
2. Robert McGee
3. Christopher Dagan
4. Zackery Branan

Uniform
1. Jamie Velez

Masters Over 35
1. Dadric Threatt
2. Austin Free

Masters Over 40
1. Chad Morgan
2. Christian Brown

Masters Over 50
1. Christian Brown
2. Jamie Velez

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Will Cocke
Class A
1. Derek Rice

Class B
1. Will Cocke
2. Ivan Davis

Class C
1. Daniel Milenkovic
2. Jacob Moore
3. Vernon Threat
4. Joshua Curtman
5. Ricky Hanak
6. Thomas Booth

Novice
1. Ricky Hanak

True Novice
1. Derek Rice
2. Austin Owens

Tuscaloosa
1. Derek Rice
2. Thomas Booth

Masters
1. Will Cocke
2. Vernon Threat
3. Jason Symak

FITNESS



1. Jessica Dunnigan

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Amanda Wilson
2. Marketa Hildreth
3. Andrea Symak

True Novice
1. Amanda Wilson

Masters
1. Marketa Hildreth