2020 NPC Texas State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Blake Courville
Super Heavyweight
1. Michael Sheppard
2. Ben Chow
3. Berat Berisha

Heavyweight
1. Blake Courville
2. Carlos Gomez
3. Kendall Hampto
4. Sterling Malone
5. Preston Welch

Light Heavyweight
1. Kevin Ogebor
2. Felipe Gallegos
3. Mike Johnson
4. Michael Sullivan
5. Sebastian Kennedy

Middleweight
1. Tien Hoang
2. Alan Contreras
3. Connor Lagan
4. James Piel

Novice Heavyweight
1. Kevin Ogebor
2. Michael Sullivan
3. Sebastian Kennedy

Novice Lightweight
1. Alan Contreras

Novice Middleweight
1. Nick D'Alessandro

True Novice
1. Harry Nguyen
2. Johnny Green

Bantamweight
1. Harry Nguyen
2. Johnny Green

Masters Over 35
1. Michael Sheppard
2. Mike Johnson
3. James Piel
4. Sebastian Kennedy

Masters Over 50
1. Carlos Gomez
2. Johnny Green

Masters Over 60
1. Edward Davis
2. Nick D'Alessandro
3. Tim Brennan

FIGURE

Overall Winner
Kemi Akinyemi
Class A
1. Kemi Akinyemi
2. Amy Dean
3. Laura Fuller
4. Carmen Resendiz
5. Tasha Story
6. Shanna Byers
7. Tana Rich

Class B
1. Liz Knight
2. Christian Kuhn
3. Ranee Banks

Class C
1. Sabrina McMullen
2. Brittany Quinn

Novice Class A
1. Amy Dean
2. Tasha Story
3. Laura Fuller
4. Shanna Byers

Novice Class B
1. Liz Knight

Novice Class C
1. Sabrina McMullen

True Novice
1. Amy Dean
2. Tasha Story
3. Shanna Byers
4. Tana Rich

Masters Over 35
1. Kemi Akinyemi
2. Liz Knight
3. Tana Rich

Masters Over 40
1. Tasha Story
2. Ranee Banks

Masters Over 45
1. Stephanie Caldwell
2. Amy Dean
3. Shanna Byers
4. Cynthia Reyes

Masters Over 50
1. Marjory Johnson

BIKINI

Overall Winner
Nicole Byer
Class A
1. Kristy Hernandez
2. Christina Intharansy
3. Iris Rendon
4. Virginia Zuniga

Class B
1. Alicia Dise
2. Laura Pena
3. Sarah Hodges

Class C
1. Nicole Byer
2. Micah Boswell
3. Rebekah Barrett
4. Zeinat Awoniyi
5. Sidney Smith
6. Ashley Davis
7. Michka Smith

Class D
1. Brittnie Boggus
2. Kali Stover
3. Kelly McQuaid
4. Kara Thompson
5. Trinity Lahti
6. Leslie Williamson
7. Alicia Schroeder
8. Makaela Bryant
9. LeeAnn Unruh
10. Sharon Walton
11. Amanda McLerran

Class E
1. DeAyroinee McDonald
2. Emily Mayfield
3. Shoniquia Coleman
4. Kim Peoples
5. Christy Bennett
6. Ashlee Anderson

Class F
1. Natalie Gordon
2. Bree Waldo
3. Kristee Battenfield
4. Amanda Myer
5. Jacqueline Treat
6. Emilee Myers

Novice Class A
1. Micah Boswell
2. Rebekah Barrett
3. Sidney Smith
4. Laura Pena
5. Michka Smith
6. Sarah Hodges

Novice Class B
1. DeAyroinee McDonald
2. Kali Stover
3. Emily Mayfield
4. Kara Thompson
5. Trinity Lahti
6. Alicia Schroeder
7. Leslie Williamson
8. Sharon Walton
9. LeeAnn Unruh
10. Tekitia Burchette
11. Makaela Bryant

Novice Class C
1. Natalie Gordon
2. Bree Waldo
3. Shoniquia Coleman
4. Terrie Mitchell
5. Kristee Battenfield
6. Emilee Myers
7. Christy Bennett
8. Brandee Feareyhough
9. Kim Peoples
10. Ashlee Anderson
11. Robin Bennett

True Novice Class A
1. Micah Boswell
2. DeAyroinee McDonald
3. Kali Stover
4. Kelly McQuaid
5. Sidney Smith
6. Rachel Fritz
7. Alicia Schroeder
8. Catherine Burriola
9. Amanda McLerran
10. Sarah Hodges
11. Michka Smith

True Novice Class B
1. Natalie Gordon
2. Bree Waldo
3. Amanda Myer
4. Terrie Mitchell
5. Kristee Battenfield
6. Emilee Myers
7. Brandee Feareyhough
8. Robin Bennett
9. Erinn Murrell
10. Jo Hamilton

Masters Over 35
1. Nicole Byer
2. Laura Pena
3. Virginia Zuniga
4. Christy Bennett
5. Leslie Williamson
6. Sharon Walton
7. Veronica Garza
8. Kimberly Skinner
9. Amanda McLerran

Masters Over 40
1. Natalie Gordon
2. Kara Thompson
3. Veronica Garza
4. Sharon Walton
5. Catherine Burriola
6. Brandee Feareyhough
7. Erinn Murrell
8. Kimberly Skinner

Masters Over 45
1. Trinity Lahti
2. Veronica Garza
3. LeeAnn Unruh
4. Kimberly Skinner
5. Robin Bennett

Masters Over 50
1. Jo Hamilton

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Nicholas Thomas
Class A
1. Tavish Lightner
2. Jycen Loften
3. Aaron Davis
4. Moses Martinez
5. Anthony Rocha
6. Duy Nguyen
7. Johan Fenseca
8. Ivan Rodriguez
9. Jose Fonseca

Class B
1. Autthanee Tangtongwechakit
2. JD Woodruff
3. Jaylan Herring
4. Carlos Lucia
5. Carlos Garcia
6. Kofi Ankamah
7. Dylan May

Class C
1. Josh Cooper
2. Robert Clayton
3. Brandon Breck
4. Kyle Hebert
5. Beto Rico
6. Alexis Nunez

Class D
1. Bryson Finger
2. Cody Herndon
3. Martavius Adams
4. Jordan Walker
5. MJ Wahid
6. Bryan Williams
7. Kevin Watts
8. Bruce Millard

Class E
1. Christian McGona
2. Mark Blackshear
3. Page Frazier
4. Mario Stewart
5. Anthony Smith

Class F
1. Nicholas Thomas
2. DeCarlos Hill
3. Forrest Mann
4. Quinn Stetler
5. Jerald Redmon
6. DeMarcus Merritt

Novice Class A
1. Anthony Rocha
2. Duy Nguyen
3. Johan Fenseca
4. Jose Fonseca
5. Gregoire Emmanuel

Novice Class B
1. Autthanee Tangtongwechakit
2. Robert Clayton
3. JD Woodruff
4. Carlos Garcia
5. Alexis Nunez
6. Ariel Castra

Novice Class C
1. Christian McGona
2. Mario Stewart
3. Page Frazier
4. MJ Wahid
5. Forrest Mann
6. Kevin Watts
7. Quinn Stetler
8. Jerald Redmon
9. Anthony Smith
10. Bryan Williams

True Novice Class A
1. Carlos Garcia
2. Ariel Castra
3. Johan Fenseca
4. Ken Bosan
5. Dylan May
6. Ivan Rodriguez
7. Jose Fonseca
8. Pierre Bernal
9. Gregoire Emmanuel

True Novice Class B
1. Mario Stewart
2. Kyle Hebert
3. Anthony Smith
4. Tre Powell
5. Stan McLeod
6. Cody Wilson
7. William Norton

Masters Over 35
1. Martavius Adams
2. Cody Herndon
3. Forrest Mann
4. Vernon Ginnis
5. Bryan Williams
6. Roger Romero
7. Ken Bosan
8. Jose Fonseca

Masters Over 40
1. Bryson Finger
2. Anthony Smith
3. Gregoire Emmanuel

Masters Over 45
1. Fred Douglas
2. Vernon Ginnis

Masters Over 50
1. Bruce Millard
2. Barry McNutt

Masters Over 55
1. Stan McLeod
2. Frank Guengerich
3. Barry McNutt

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Joe McNeilis
Class A
1. Alan Contreras
2. Jycen Loften
3. Connor Lagan
4. Roger Romero
5. Jeremy Reyes

Class B
1. Tien Hoang
2. Jaylan Herring
3. Isaiah Weatherford
4. JD Woodruff
5. Jesus Duran
6. Jacob Rivera
7. Josh Cooper
8. Clayton Baxter
9. Stephen Smith
10. Ethan Halman
11. Tyler Basham

Class C
1. Gabriel Philpot
2. David Johnson

Class D
1. Joe McNeilis
2. Jabe Martin
3. Levi Hansen
4. DeCarlos Hill
5. Nate Hill
6. Jarrod Washam

Novice Class A
1. Isaiah Weatherford
2. JD Woodruff
3. Stephen Smith
4. Kenneth Burris

Novice Class B
1. Jarrod Washam
2. Micah Vetrano-Smith
3. Dan Trujillo

Teen
1. Anthony Dela Cruz
2. Micah Vetrano-Smith

True Novice
1. JD Woodruff
2. Jarrod Washam
3. Anthony Dela Cruz
4. Adam Scott

Masters Over 35
1. Clayton Baxter
2. Roger Romero
3. Dan Trujillo

Masters Over 55
1. Frank Guengerich
2. Tim Brennan

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Meagan Smith
2. Linda Childers Perry
3. Amanda Medina

Masters Over 35
1. Linda Childers Perry
2. Amanda Medina
3. Toni Hightower

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Molly McNew
Class A
1. Molly McNew
2. Julie Warbler
3. Julie Boley
4. Meagan Smith

Class B
1. Marjory Johnson
2. Rachel Adamson

Novice
1. Teresa Hall
2. Molly McNew
3. Marjory Johnson
4. Christy Chamberlain
5. Rachel Adamson

True Novice
1. Teresa Hall

Masters Over 35
1. Rachel Adamson

Masters Over 45
1. Molly McNew
2. Julie Boley

Masters Over 50
1. Julie Warbler
2. Marjory Johnson
3. Christy Chamberlain

Masters Over 55
1. Linda Childers Perry

WELLNESS

Overall Winner
Nicole Stewart
Class A
1. Erica Collard
2. Magdalena Castro
3. Nora Rivera
4. Virginia Zuniga
5. Ashley Davis
6. Kristy Hernandez

Class B
1. McKayla Measner
2. Madison Dunklin

Class C
1. Nicole Stewart
2. Terrie Mitchell
3. Kirsten Mittelman

Novice Class A
1. Erica Collard
2. Magdalena Castro
3. Kristy Hernandez

Novice Class B
1. McKayla Measner
2. Madison Dunklin
3. LeeAnn Unruh

Novice Class C
1. Kirsten Mittelman

True Novice
1. Terrie Mitchell
2. Felicia Milligan
3. Kristy Hernandez
4. Alejandra Chavez
5. Ruby Romero

Masters Over 35
1. Kirsten Mittelman
2. Virginia Zuniga
3. Nora Rivera

Masters Over 40
1. Kirsten Mittelman

Masters Over 45
1. Mirna Williams
2. LeeAnn Unruh
3. Felicia Milligan