2020 NPC Utah Classic

NPC
Years: 2020 2019 2018 2017

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nicholas Jackson
Heavyweight
1. Nicholas Jackson
2. Tyson Aeschbacher
3. Anthony Espinoza

Light Heavyweight
1. Jamie Anton
2. Waqas Afridi
3. Steven Macias
4. Larry Shirley
5. Rick Hopkins

Middleweight
1. Cameron Brown
2. Chris Timothy
3. David Porras
4. Jeronimo Rodriguez

Lightweight
1. Juan Gonzalez

Novice Heavyweight
1. Waqas Afridi
2. Steven Macias
3. Tyson Aeschbacher

Novice Lightweight
1. Juan Gonzalez
2. Jeronimo Rodriguez

Masters Over 35
1. Juan Gonzalez
2. Steven Macias

Masters Over 45
1. Steven Macias
2. Larry Shirley
3. Rick Hopkins
4. Anthony Espinoza

FIGURE

Overall Winner
Nina Francis
Class A
1. Monique Mealey
2. Abbilyn Caldwell
3. Jessica Loya-Trevizo
4. Diana Guardado
5. Dannirae Adler

Class B
1. Nina Francis
2. Rachel Vargas
3. Marissa Paulich
4. Tracy Yates
5. Lu LaFleur
6. Heather Schlutz
7. Kelly Bennett

Novice
1. Tracy Yates
2. Lu LaFleur
3. Kelly Bennett

True Novice
1. Marissa Paulich
2. Dannirae Adler
3. Lu LaFleur

Masters Over 35
1. Abbilyn Caldwell
2. Jessica Loya-Trevizo
3. Rachel Vargas
4. Marissa Paulich
5. Heather Schlutz

Masters Over 45
1. Diana Guardado
2. Tracy Yates

BIKINI

Overall Winner
carrie gallic
Class A
1. carrie gallic
2. Sareena Daniels
3. Krystle Muraglia
4. Morgan McHenry
5. Arika Costa
6. Marie Nowers
7. Danielle Nylander

Class B
1. Heili Howell
2. Anna Hise
3. Marie Boettcher
4. Kaitlyn Oxborrow
5. Sarah Hughes
6. Rachael Hagge
7. Alexa Cardon
8. Ashley Allred
9. Michele Souza

Class C
1. Crystal Wright
2. Savannah Watchman
3. Jessica Bowman
4. Lora Forbush
5. Marilee Seitz
6. Brittany Graham

Class D
1. Linsey Juarez
2. Kelsie Fisher
3. Brandi White
4. Heather Larsen
5. Mayet Black
6. Capri Hutchens
7. Jessica Bussell
8. Stacia Shehee

Class E
1. Karlie Poulton
2. Kim Stuck
3. Heather Geisel
4. Alyssa Montierth
5. Kelsie Montierth

Class F
1. Monica Mahoney
2. McKenna Bowen
3. Kayla Turner
4. Kelly Hazard

Novice Class A
1. Sareena Daniels
2. Alexa Cardon
3. Sarah Hughes
4. Morgan McHenry
5. Marie Nowers
6. Tara Erbele

Novice Class B
1. Anna Hise
2. Kaitlyn Oxborrow
3. Jessica Bowman
4. Ashley Allred
5. Verna Bair
6. Michele Souza
7. Tristin Nunley

Novice Class C
1. Crystal Wright
2. Kelsie Fisher
3. Brandi White
4. Lora Forbush
5. Jessica Bussell
6. Ashley Warren
7. Stacia Shehee

Novice Class D
1. Karlie Poulton
2. Monica Mahoney
3. McKenna Bowen
4. Jaycee Knowles
5. Kayla Turner
6. Kelly Hazard

True Novice Class A
1. Anna Hise
2. Sareena Daniels
3. Sarah Hughes
4. Ashley Erekson
5. Danielle Nylander
6. Ashley Allred
7. Verna Bair

True Novice Class B
1. Crystal Wright
2. Kaitlyn Oxborrow
3. Marie Boettcher
4. Heather Larsen
5. Brittany Graham
6. Ashley Warren
7. Neyla Gwilliam

True Novice Class C
1. Karlie Poulton
2. Kelsie Fisher
3. Kim Stuck
4. Jaycee Knowles
5. Heather Geisel
6. Kelsie Montierth
7. Kelly Hazard

Masters Over 35
1. carrie gallic
2. Rachael Hagge
3. Ashley Erekson
4. Mayet Black
5. Kim Stuck
6. Neyla Gwilliam

Masters Over 40
1. Verna Bair
2. Tara Erbele

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jose Marin
Class A
1. Nicholas Ehlers
2. Bailey Snyder
3. Ben Young
4. Waqas Afridi
5. Raul Cavazos
6. Tofiq Sarwar
7. Myles Jack Morrison

Class B
1. Jensen Magleby
2. Travis Carlton
3. Braden Jensen
4. Tadjim Marcel
5. Abdulla Aljaberi
6. Ty Mealey
7. Mitchell Francis
8. Jake Holgate
9. Charles Pigott

Class C
1. Jose Marin
2. Austin Wiberg
3. Dillon Lowe
4. Mckay Fugal
5. Russ Wheelwright
6. Kolby Harding
7. Ricardo Garcia
8. Adam Bouka

Class D
1. Beau Wiley
2. Gabriel Farmer
3. Kenan Masic
4. Paden Limb
5. Tony Mataele
6. Matthew Baird
7. Mike Ostermiller

Novice Class A
1. Jensen Magleby
2. Bailey Snyder
3. Braden Jensen
4. Raul Cavazos
5. Myles Jack Morrison
6. Charles Pigott

Novice Class B
1. Dillon Lowe
2. Abdulla Aljaberi
3. Mike Ostermiller
4. Kolby Harding
5. Russ Wheelwright
6. Ricardo Garcia
7. Jake Holgate

Novice Class C
1. Beau Wiley
2. Gabriel Farmer
3. Kenan Masic
4. Matthew Baird
5. Paden Limb
6. Cam Crockett

Teen
1. Ben Young

True Novice Class A
1. Bailey Snyder
2. Jensen Magleby
3. Ben Young
4. Myles Jack Morrison
5. Raul Cavazos
6. Charles Pigott
7. Brandon Wise

True Novice Class B
1. Beau Wiley
2. Dillon Lowe
3. Matthew Baird
4. Paden Limb
5. Kolby Harding
6. Jake Holgate

Masters Over 35
1. Beau Wiley
2. William Schwindt
3. Mike Ostermiller
4. Russ Wheelwright

Masters Over 45
1. William Schwindt
2. Mike Ostermiller
3. Bob Judge

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
David Porras
Class A
1. David Porras
2. Bailey Snyder
3. Dealexis Guzman
4. Cameron Brown
5. Nicholas Ehlers

Class B
1. Jamie Anton
2. Travis Carlton
3. Kaleb Sweeten
4. Will Camerlingo

Class C
1. Devin Thomas
2. Daniel Higgins
3. Tony Mataele
4. Riley Conder

Novice Class A
1. Bailey Snyder
2. Dealexis Guzman
3. Kaleb Sweeten
4. Will Camerlingo

Novice Class B
1. Tony Mataele
2. Riley Conder
3. Lachoneus Makasini

True Novice
1. Bailey Snyder
2. Kaleb Sweeten
3. Riley Conder

Masters Over 35
1. Jamie Anton
2. Tony Mataele

WOMEN'S PHYSIQUE



1. Sheree Valdez
2. Diamond Radivoyevich
3. Shelby Dunn

Novice
1. Diamond Radivoyevich
2. Shelby Dunn

WELLNESS



1. Sawyer West
2. Madi Begley
3. Melissa Saccani
4. Sly Kelley

Novice
1. Sawyer West

True Novice
1. Sawyer West

Masters Over 35
1. Melissa Saccani