2021 NPC Tennessee State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Blane Pinkerton
Super Heavyweight
1. Beau Weiss
2. Landon Primm
3. Alexander Weeks
4. Jorden Wells
5. Brandon Kennon
6. Andrew Wallace

Heavyweight
1. Reed Stevenson
2. Marc Lobliner
3. Jesse Norris
4. Matt Garrett
5. Casey Parker
6. Patrick Alexander
7. Samuel Chisholm
8. Jon Harris
9. Clifford Jackson

Hero
1. Ryan White
2. Charles Oliver

Light Heavyweight
1. Blane Pinkerton
2. Mitch Cornett
3. Ryan White
4. Dave Underwood
5. Jason Akers
6. Will Miller

MIddleweight
1. Gregory Burditt

Welterweight
1. Christopher Self
2. Jeff Black

Lightweight
1. Ricky Finley

Novice Heavyweight
1. Ryan White
2. Alexander Weeks
3. Patrick Alexander
4. Clifford Jackson

Novice Lightweight
1. Ricky Finley

Teen
1. Ryan Reynolds
2. Carlos Rosado

True Novice
1. Casey Parker
2. Samuel Chisholm
3. Ricky Finley
4. Carlos Rosado

Bantamweight
1. Brian Criddle

Masters Over 35
1. Jesse Norris
2. Dave Underwood
3. Jeff Black
4. Jason Akers
5. Brandon Kennon
6. Gregory Burditt
7. Jon Harris
8. Patrick Alexander
9. Clifford Jackson

Masters Over 40
1. Marc Lobliner
2. Matt Garrett
3. Clifford Jackson

Masters Over 50
1. James Cornett
2. Curtis Smith
3. Jerry Wilson

Masters Over 60
1. Jim Aldmon
2. Jerry Wilson

FIGURE

Overall Winner
Samantha Jenkins
Class A
1. Mary Malovic

Class B
1. Samantha Jenkins
2. Beth Searcy

Class C
1. Jacqueline Muratovic
2. Makenzie Smith
3. Michelle Collins
4. Debbie Toomey

Novice Class A
1. Samantha Jenkins

Novice Class B
1. Michelle Collins

True Novice
1. Makenzie Smith

Masters Over 35
1. Beth Searcy

Masters Over 40
1. Michelle Collins

Masters Over 50
1. Michelle Collins
2. Debbie Toomey

Masters Over 60
1. Debbie Toomey

BIKINI

Overall Winner
Rachel Burns
Class B
1. Kiana Brooks
2. Ashley Gomez
3. Jessica Kimbrough
4. Lynn Mccoy

Class C
1. Stephanie Smith
2. Brittany Weddington
3. Tanya Farmer
4. Tina Cardall
5. Martha-Marie Edwards

Class D
1. Rachel Burns
2. Chelsea Jones
3. Ashley Cavazos
4. Dana Hampton
5. Kendall Keith
6. Emily Anderson
7. Eva Eldred

Class E
1. Tonya Wright
2. Joanna Crooks

Class F
1. Hannah Do Nascimento

Heroes
1. Hannah Do Nascimento
2. Ashley Gomez
3. Amanda Buckingham

Novice Class A
1. Stephanie Smith
2. Sarah Follansbee
3. Tanya Farmer
4. Tina Cardall
5. Lynn Mccoy
6. Lori Hengesbach
7. Martha-Marie Edwards

Novice Class B
1. Ashley Cavazos
2. Emily Anderson
3. Eva Eldred

Novice Class C
1. Hannah Do Nascimento
2. Tonya Wright

True Novice Class A
1. Sarah Follansbee
2. Lynn Mccoy
3. Martha-Marie Edwards

True Novice Class B
1. Ashley Cavazos

True Novice Class C
1. Joanna Crooks
2. Amanda Buckingham

Masters Over 35
1. Kiana Brooks
2. Chelsea Jones
3. Dana Hampton
4. Tanya Farmer
5. Jessica Kimbrough
6. Hannah Do Nascimento
7. Amanda Buckingham
8. Martha-Marie Edwards

Masters Over 40
1. Dana Hampton
2. Tonya Wright
3. Lynn Mccoy
4. Eva Eldred

Masters Over 50
1. Tina Cardall
2. Eva Eldred
3. Joanna Crooks
4. Lori Hengesbach

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Ben Searcy
Class A
1. Zakee Ragin
2. Jerry Johnson
3. Austin Druckemiller
4. Charles Andrews
5. Wallid Taylor

Class B
1. Ben Searcy
2. Antonio Huddleston
3. Dejan Muratovic
4. Bailey Mangus
5. David Harrell
6. Frank Joyner
7. Jinks Hartsfield Iv

Class C
1. Jordan Williams
2. Navy Chhorn

Class D
1. Waylon Johnson
2. Dylan Booker
3. Brandon Johnson

Class E
1. Andres Raffety
2. Marcus Puckett
3. Seth Mcdougal
4. Coleton Word

Class F
1. Stephen Follansbee
2. Josh McGee
3. Trevor Howarter

Novice Class A
1. Zakee Ragin
2. Jerry Johnson
3. Austin Druckemiller
4. Bailey Mangus
5. David Harrell
6. Jinks Hartsfield Iv
7. Wallid Taylor

Novice Class B
1. Marcus Puckett
2. Waylon Johnson
3. Seth Mcdougal
4. Coleton Word
5. Lance Brindley

Teen
1. Luke Wilkins
2. Matthew Scott
3. Carlos Rosado

True Novice Class A
1. Zakee Ragin
2. Jerry Johnson
3. Bailey Mangus
4. Mena Kmal
5. David Harrell
6. Frank Joyner
7. Harold Partin
8. Carlos Rosado

True Novice Class B
1. Jordan Williams
2. Seth Mcdougal
3. Luke Wilkins

Masters Over 35
1. Ben Searcy
2. Josh McGee
3. Navy Chhorn
4. Marcus Puckett
5. Charles Andrews

Masters Over 40
1. Ben Searcy
2. Jerry Johnson
3. Wade Belew
4. Harold Partin
5. Frank Joyner

Masters Over 50
1. Wade Belew
2. Lance Brindley

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Chris Alexander
Class A
1. Rogelio Navarro
2. Anthony Jordan
3. Christopher Self
4. Erik Rowe

Class B
1. Chris Alexander
2. Ryan White
3. Mavrick Lindquist
4. Dave Underwood
5. Jason Akers
6. Andrew Graham
7. Gregory Burditt
8. Joshua Davis

CLass C
1. Andres Raffety
2. Jesse Norris
3. Antionne Scott
4. Malcolm Matthews
5. Joey Young
6. Dylan Booker
7. Chris Henderson
8. Michael Shellenbarger
9. Charles Oliver

Novice Class A
1. Ryan White
2. Vincent Scalise
3. Rory Davis

Novice Class B
1. Tony Sarwar
2. Joey Young
3. Chris Henderson
4. Kyle Boen
5. Kurt Swauger

Teen
1. Brian Criddle
2. Peyton Maness
3. Ryan Reynolds

True Novice
1. Jordan Williams
2. Malcolm Matthews
3. Andrew Graham
4. Joey Young
5. Kyle Boen
6. Peyton Maness

Masters Over 35
1. Jesse Norris
2. Dave Underwood
3. Jason Akers
4. Tony Sarwar
5. Kyle Boen
6. Chris Henderson

Masters Over 40
1. Antionne Scott
2. Michael Shellenbarger
3. Vincent Scalise
4. Charles Oliver

Masters Over 50
1. Erik Rowe
2. Kurt Swauger
3. Vincent Scalise
4. Rory Davis

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Mary Malovic
2. Makenzie Smith

WELLNESS

Class A
1. Lynn Mccoy
2. Sara Tallent

Class C
1. JESSICA YOUNG

Novice
1. Lynn Mccoy
2. Michelle Sutton

True Novice
1. Lynn Mccoy

Masters Over 35
1. Lynn Mccoy
2. Michelle Sutton