NPC News Online

NPC Worldwide Invictus Pro Qualifier

NPCW

Years: 2023

MEN'S BODYBUILDING

overall winner & earned pro card
Vladislav Moshkin
heavyweight
1 Vladislav Moshkin 2 Ruslan Sinitsa 3 Ivan Zeviakin 4 Amin Farzin
light heavyweight
1 Evgeniy Yakimov 2 Morteza Abbasian 3 Alpcan Karagoz 4 Mohammad Nouridoulabi 5 Baglan Begimbayev 6 Ali Alkhateri 7 Oleg Gagarov
middleweight
1 Grigoriy Marchenko
novice heavyweight
1 Morteza Abbasian 2 Amin Farzin 3 Ali Alkhateri 4 Mohamed Albelooshi
novice lightweight
1 Ruslan Batirbekov 2 Grigoriy Marchenko
masters 40+
1 Dmitrii Martsynkovskii 2 Mohamed Albelooshi
masters 50+
1 Mohammad Nouridoulabi

FIGURE

overall winner & earned pro card
Jessie Mcphee
novice
1 Nilay Araci 2 Irina Mitrushina
masters 35+
1 Olga Morozova 2 Iaroslava Nikolaeva 3 Irina Mitrushina
class a
1 Anna Vitkalova
class b
1 Jessie Mcphee 2 Nilay Araci 3 Olga Morozova 4 Snezhana Vitalievna Emelianenkova 5 Mariya Bastrikova 6 Iaroslava Nikolaeva 7 Irina Mitrushina

BIKINI

overall winner & earned pro card
Tatiana Veber
novice b
1 Ekaterina Mikryukova 2 Kristina Novitskaya 3 Yevgeniya Soloshenko 4 Akerke Bidolda 5 Angelina Burak 6 Akerke Nurpeisova 7 Zamzagul Beissembayeva
novice c
1 Karina Dorokhova 2 Evgeniya Rybakova 3 Vlada Stekalovskaya 4 Galina Fix
novice d
1 Aygerim Ahmetova 2 Viktoria Molodikova 3 Kamila Zhukova 4 Lidiya Kuznetsova 5 Xenya Merkusheva 6 Olga Serebrennikova
masters 35+
1 Tatiana Veber 2 Irina Ben Amara 3 Vlada Stekalovskaya 4 Mila Smirnova 5 Anna Bershatskaia 6 Elena Trifonova 7 Sheyda Karami 8 Marina Krapivina 9 Yuliya Aytzanova 10 Olga Serebrennikova
masters 45+
1 Zamzagul Beissembayeva 2 Svetlana Shurova
class b
1 Mariia Eliseeva 2 Kristina Novitskaya 3 Sheyda Karami 4 Angelina Burak 5 Akerke Nurpeisova
class c
1 Julia Nuridinova 2 Ekaterina Mikryukova 3 Stephany Alexandra Perez Vega 4 Zheng Yang 5 Judit Tevesz 6 Mila Smirnova 7 Yevgeniya Soloshenko 8 Akerke Bidolda
class d
1 Karina Dorokhova 2 Alina Lagutina 3 Rushana Maksumova 4 Evgeniya Rybakova 5 Vlada Stekalovskaya 6 Marina Krapivina 7 Lyazakat Rakhmetova
class e
1 Tatiana Veber 2 Dildora Hochimova 3 Anna Bershatskaia 4 Aygerim Ahmetova 5 Galina Fix 6 Olga Serebrennikova
class f
1 Kristina Chekmeneva 2 Liliia Salimgareeva 3 Irina Ben Amara 4 Tatyana Bilevich 5 Tatyana Asmolova 6 Viktoria Molodikova 7 Elena Trifonova 8 Lidiya Kuznetsova 9 Xenya Merkusheva

MEN'S PHYSIQUE

overall winner & earned pro card
Eldos Kozybaev
novice
1 Yerkyebulan Baiyt 2 Satyam Kaul 3 Ilia Gusev 4 Evald Bauman 5 Artur Beloglazov 6 Arash Ghods 7 Nikita Solovev 8 Andrei Shpak 9 Abdullah Alabbouh 10 Abdimalik Abdinabiev 11 Erlan Zhaksybaev 12 Ruslan Khairulin 13 Azimkhan Serikov 14 Azamat Amirov
masters 40+
1 Jayson Umali Lalu 2 Roman Sukhoverkhov 3 Abdullah Alabbouh
class a
1 Abhishek Choudhary 2 Mohamed Morshed 3 Elshan Nuri 4 Mohammadhossein Edalatkhan
class b
1 Eldos Kozybaev 2 Lovely Sharma 3 Tamirlan Tassymov 4 Nasr Alwaheepi 5 Satyam Kaul 6 Ilia Gusev 7 Arash Ghods 8 Muhammet Bereket
class c
1 Danil Kalitkin 2 Danil Prokhorenko 3 Pavel Bazov 4 Erlan Zhaksybaev 5 Erzan Tyrsin
class d
1 Maksim Teslya 2 Daulet Mamyrov 3 Yerkyebulan Baiyt 4 Jayson Umali Lalu 5 Abdulahat Anesov 6 Erdi Ucar 7 Heorhi Burliayev 8 Erlan Kurenkeev 9 Abdullah Alabbouh 10 Ruslan Khairulin
class e
1 Nikita Retinskii 2 Rizwan Mirza 3 Maksim Bogachev 4 Evald Bauman 5 Naily Hananov 6 Samat Dauleshov 7 Nikita Solovev 8 Nikolay Rusev
class f
1 Roman Sukhoverkhov 2 Artur Beloglazov 3 Rovshan Fataliyev

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

overall winner & earned pro card
Shuai Ren
novice
1 Roman Mingaliyev 2 Amin Farzin 3 Evald Bauman 4 Nusret Saldzhanov 5 Usman Yousaf
masters 35+
1 Eduard Lamukhin 2 Mohammad Nouridoulabi 3 Dmitrii Martsynkovskii
class a
1 Akar Aykut
class b
1 Artur Arutyunyan 2 Danil Kalitkin 3 Eduard Lamukhin 4 Evgeny Morozov 5 Nedim Ozdemir 6 Mohammad Nouridoulabi 7 Adil Surtubaev 8 Dauren Kuanyshev 9 Daniil Novikov 10 Suneer A S 11 Roman Mingaliyev 12 Ibrahim Avci 13 Ramin Sahami 14 Nikhil Watts 15 Nusret Saldzhanov 16 Usman Yousaf
class c
1 Shuai Ren 2 Alexander Borisov 3 Roman Ivashchenko 4 Aleksandr Kharkovskii 5 Ivan Lavrov 6 Artur Marchukevich 7 Fuat Senan 8 Rovshan Fataliyev 9 Amin Farzin 10 Ruslan Khairulin 11 Evald Bauman 12 Dulat Djusipov

WOMEN'S PHYSIQUE

overall winner
Ekaterina Kuznetsova
open
2 Yulia Molokovskikh 1 Ekaterina Kuznetsova

WOMEN'S WELLNESS

overall winner & earned pro card
Alexandra Anufrieva
novice
1 Aleksandra Kopytova 2 Evgeniya Tio 3 Xenya Merkusheva
masters 35+
1 Aleksandra Kopytova 2 Sheyda Karami 3 Margarita Kuleshova
class a
1 Alexandra Anufrieva 2 Iana Poutintseva 3 Margarita Kuleshova 4 Evgeniya Tio
class b
1 Aleksandra Kopytova 2 Lyazakat Rakhmetova
class c
1 Anastasia Ostapenko 2 Ellina Kirillova 3 Xenya Merkusheva

Recent News




v
p

SUBSCRIBE TO OUR NEW NPC/IFBB PRO WEEKLY NEWSLETTER

>