NPC News Online

NPC Worldwide Olympia Amateur Japan

NPCW

Years: 2023 2022

MEN'S BODYBUILDING

overall winner & earned pro card
Zhu Zhu Jiandong
earned pro card
En Zhou Yongquan Guo
heavyweight
1 Zhu Zhu Jiandong 2 Haoming Cai 3 Jingchan Park 4 Jo Jiwon 5 Batnasan Tumursukh 6 Jun Lang Han 7 Zhifei Gao 8 Youzhi Fan 9 Moonsik Kang 10 Deyss Mark 11 Seung Jun Oh
light heavyweight
1 En Zhou 2 Dicheng Zhang 3 Marcel Bryan 4 Seok-Ho Son 5 Takayoshi Fujiwara 6 Yuxing Hu 7 Kyungmin Park 8 Rui Mu 9 Yoshihiro Wakita 10 Sung Jun Lee 11 Geun Seok Jang 12 Taiki Maruyama 13 Koutarou Sakamaki 14 Kentaro Matsuo 15 Bowen Ma 16 Biryukov Oleksandr 16 Manabu Nakazawa 16 Ryoma Tsukamoto 16 Taiga Matsuda
novice
1 Zhonghao Xie 2 Chi Hang Tsang 3 Sze Kit Ng 4 Kwok Ming Cheung
bantamweight
1 Ni Xiaobo 2 Tsun Hei Lau 3 Kazuhiro Itoh 4 Yoshimi Namihira 5 Yuta Tachibana 6 Hidetaka Ishikawa
masters 40+
1 Youzhi Fan 2 Mike Leung 3 Suk Kim 4 Melwyn Joy Cutinho
lightweight
1 Yongquan Guo 2 Peng Bai 3 Seogho Kim 4 Haonan Chi 5 Young Sun Byun 6 Man Chung Chan 7 Youngjin Kim 8 Ho Chiu Man 9 Zhonghao Xie 10 Ojiro Sakihara 11 Taek Jun Kim 12 Sungyeup Kim 13 Miguel Rodriguez 14 MORIKI TORII 15 Zhan Zhek Khaw 16 Chi Hang Tsang 16 Hideyuki Saito 16 Kazuki Miyakubo 16 Kwok Ming Cheung 16 Li Dai 16 Melwyn Joy Cutinho 16 Ron Marcos Dadobo 16 Ryo Fujishiro 16 Ryo Sato 16 Suk Kim 16 Sze Kit Ng 16 Tomotaka Hasumi 16 Yuta Tanaka

FIGURE

overall winner & earned pro card
Semi Kim
earned pro card
Eunyoung Seo Sachiko Ito
novice
1 Bodene Corvalan 2 Naoko Iwamoto 3 Anri Okuda
class a
1 Sachiko Ito 2 Atsuko Mikami 3 Mitsuki Tanemura 4 Keiko Inui 5 Sayuri Tachihara 6 EMI KURIYAMA 7 Fuzuki Mitchell 8 Anri Okuda
class b
1 Semi Kim 2 Jang Areum 3 Yuiko Hibi 4 Chen Chen Yue 5 Naranchimeg Ganbaatar 6 Hoi Man Cheng 7 Maria Shiguemoto 8 Ariunaa Zandrai 9 Sayuri Nishizono 10 Aiko Hashiguchi 11 Naoko Iwamoto 12 Azusa Nakayama
class c
1 Eunyoung Seo 2 Bodene Corvalan 3 Morgan Bates 4 Bridget Lipsey
class d
1 Dolgorsuren Lodoi 2 Megan Knight 3 Heekyung Min

BIKINI

overall winner & earned pro card
Yeongshin Kim
earned pro card
Chu Chieh Ho I Cheang
novice
1 Ka Yu Ngan 2 Franzi Jandt 3 Qing Du 4 Wai Kwan Chan 5 Ruiqi Zhang 6 Hoi Ling Annie Chong 7 Anuujin Naranchimeg 8 Deborah Morris 9 Maria Uozumi 10 Ming Sum Se 11 Vanessa Wing Sze Mak 12 Tsz Ying Ngai 13 Camellia Curreen 14 Jisook Kim 15 Hong Kiu Tsui 16 Alyssa Floratos 16 Ayaka Yamada 16 Beverly Aprilia 16 Emily Mccarthy 16 Ho Ching Chan 16 Hoi Ki Chan 16 Kazue Nakagaki 16 Laura Sano 16 Mayumi Arasuna 16 Mei Ki Law 16 Oi Tung Lee 16 Sandra Rodner
masters 40+
1 Hiroko Takamura 2 Maiko It 3 Jisook Kim 4 Tomo Hashimoto 5 Mayumi Komatsu 6 Alexandra Sugimoto 7 Megumi Akahane 8 Yoko Yoshitatsu 9 Kaori Uematsu 10 Teruko Onuma 11 Akiko Araki 12 Tomoko Ohira 13 Mayumi Arasuna 14 Ayako Ohthuka 15 Ching Sara Cheung 16 Eiko Kojima 16 Maiko Shimizu 16 Miho Nagazoe 16 Mizuki Yamaguchi
class a
1 Gabriela Castillo 2 Meifang Hong 3 Yuri Maruyama 4 Ayaka Koyano 5 Gena Phua 6 Sabina Bhattarai 7 Hidaka Chie 8 Yumi Kato 9 Ming Sum Se 10 Hong Kiu Tsui 11 Beverly Aprilia 12 Ayumi Fukai 13 Yoko Yoshitatsu 14 Badamkhand Nyamandeleg 15 Mayumi Arasuna 16 Ching Sara Cheung 16 Kyoko Tsukui 16 Lina Sakata 16 Mahiru Mizuno 16 Oi Tung Lee 16 Tomoko Ohira
class b
1 Ho I Cheang 2 Ka Yu Ngan 3 Emily Sparke 4 Hoi Lam Helen Wong 5 Honey Hang Yu Chan 6 Jeongmin Jeh 7 Ayumi Sonobe 8 Ruiqi Zhang 9 Yuko Kosuda 10 Rina Goto 11 Naoko Wada 12 Vanessa Wing Sze Mak 13 Jisook Kim 14 Ayaka Maruyama 15 Maiko It 16 Ana Mesquita 16 Baek Ja Eun 16 Beatriz Sughayyer 16 Chisato Yamamoto 16 KAORU KIRA 16 Kaori Uematsu 16 Maria Uozumi 16 Mei Ki Law 16 Michika Tsubaki 16 Miyuki Hosoya 16 Nana Akase 16 Natsumi Howarth 16 Shimazaki Saika 16 Yu Cih Ding
class c
1 Ming Yan Ho 2 Seon Hui Kim 3 Chloe Spring 4 Tomo Hashimoto 5 Lo Yu Ting 6 Pi Caihua 7 Na Misun 8 Maaya Kanou 9 Hiroko Takamura 10 Munkhchimeg Bayarmunkh 11 Nataniya Mana 12 Cheng Cheng 13 Batbold Kihsigzaya 14 Moe Misono 15 Shiho Asano 16 Camellia Curreen 16 Megumi Akahane 16 Mika Yoshimura 16 Risa Kameya 16 Tsz Ying Ngai 16 Ying Ying Pan 16 Yuka Matsumoto 16 Yukari Kamihigoshi 16 Yumi Yoshimura
class d
1 Chu Chieh 2 Mayuko Honda 3 Omori Shoko 4 Kon Maya 5 Annatricia Sawada 6 Yuri Kondo 7 Supatchaya Boonyok 8 Aika Torisu 9 Jen Chan 10 Megumi Shinotsuka 11 Hirakawa Mizuki 12 Deborah Morris 13 Hiroka Kimura 14 Miyu Matsumura 15 Ho Ching Chan
class e
1 Mariko Fujita 2 Chung Yan Ho 3 Azusa Kimura 4 Elena Cordova 5 Anuujin Naranchimeg 6 Wai Kwan Chan 7 Ran Xiao 8 Yu Ting Huang 9 Qing Du 10 Ai Hua Liu 11 Sandra Rodner 12 Saki Yokoyama 13 Hoi Ki Chan
class f
1 Yeongshin Kim 2 Franzi Jandt 3 Alyssa Floratos 4 Jihyun Kim 5 Emiko Komiya 6 Thayana Sinhorin 7 Asami Satou 8 Rebecca Savage 9 Alexandra Sugimoto 10 Teruko Onuma 11 Mayumi Komatsu 12 Khulan Nyam-Ochir 13 Mizuki Yamaguchi 14 Emily Mccarthy 15 Miho Nagazoe

MEN'S PHYSIQUE

overall winner & earned pro card
Jo Uezato
earned pro card
Seyednavid Seyedaali Nejad Shiyuan Pei
novice a
1 Vireak Nyrayuth 2 Ulziijargal Turtogtokh 3 Shoma Yoshida 4 Tomoyasu Furugoori 5 Takuma Kato 6 Gorden Li 7 Kato Takumi 8 Toshihiro Sugiura 9 Seiki Yoshioka 10 Ryuji Miyamoto 11 Joutarou Shimamoto 12 Eishi Suzuki 13 Yoshiaki Yamazaki 14 Tatsuya Ishiguro 15 Takumi Itou 16 Koki Hitomi
novice b
1 Chung Shing Cheng 2 Ka Hei Fong 3 Aoyagi Mirai 4 Kaito Tani 5 Kun Chua 6 Xiaolong Geng 7 Yusuke Miyata 8 Taiyo Matsumoto 9 Kaito Kawase 10 Hiro Nishiji 11 Tsunenori Henna 12 Mitsuki Ito 13 Shunsuke Shigemi
novice c
1 Anir Ganbat 2 Omar Albatal 3 Yiu Hong Ho 4 Batbayar Bayasgalan 5 Tatsuki Shiga 6 Ching Hei Chan 7 Sin Hang Lai 8 Kaito Sekita 9 Meng Chun Lai 10 Chun Yip Kwok 11 Kohei Sano 12 Hiroki Kamikawa 13 Kyota Ozawa 14 Nakayama Riki 15 Tadaharu Miura 16 Alexander Slomka 16 Wataru Kato
masters 40+
1 Hon Leung Chung 2 Takayasu Kakuta 3 Takeshi Hashiyama 4 Ryo Uekama 5 Matthew Huxter 6 Yoshihiro Ozawa 7 Ken Mizuno 8 Hideo Koshikawa 9 Tomoaki Kanbara
class a
1 Vireak Nyrayuth 2 Takumi Ishikawa 3 Xing Wang Yang 4 Ulziijargal Turtogtokh 5 Yuki Tochigi 6 Zhan Zhek Khaw 7 Yuki Kamiyama 8 Yuki Sasoh 9 Kim Kwangsun 10 Jamts Galbadrakh 11 Kanta Kuniyoshi 12 Huang Bo Hao 13 Yushi Iwaki 14 Tetsuto Sakimura 15 Hirofumi Nakayama 16 Atsushi Inazwa 16 DAI ISHIGAKI 16 Gorden Li 16 Hinata Nakajima 16 Kazuya Tsuzuki 16 Kengo Aizawa 16 Mark John Kubomatsu 16 Mohammad Marufuani 16 Shimada Kazuki 16 Shota Shokita 16 Syunnta Miyazawa 16 Tatsuya Yamamoto 16 Toshihiro Sugiura 16 Toshiki Tsujimoto 16 Yushi Ito 16 Yuta Suzuki
class b
1 Jo Uezato 2 tsuyoshi morishita 3 Dai Tanaka 4 Eitaro Kurosaki 5 Shoya Morita 6 Kameda Atsuya 7 Yusuke Omi 8 Kazuki Ueda 9 Hon Leung Chung 10 Keigo Murayama 11 Yuta Ozaki 12 Taiki Nakaza 13 Kazuki Hamada 14 Kazuto Inagaki 15 NAOKI NAKAMURA 16 Cheuk Ho Luk 16 Masatsugu Takesako 16 Syo Sawahara 16 Taichi Ishida 16 Takeshi Hashiyama 16 Tomoaki Kanbara 16 Wai Nam Hung 16 Yuhei Ueno
class c
1 Shilong Cui 2 Ryota Hayashi 3 Chen Zhang 4 Toshiyuki Suzuki 5 Ho Yin Chow 6 Ferreria Russel 7 Shoya Shimoji 8 Naoki Takahashi 9 Atsushi Yamashita 10 Autthanee Tangtongwechakit 11 Takumi Yoshida 12 Kousei Yamane 13 Yuya Suzuki 14 Shintaro Ishida 15 Seiichiro Sasai 16 Fuchieh Tsai 16 Ka Hei Fong 16 Naoya Tabei 16 Sucjung Hong 16 Takayasu Kakuta 16 Takayuki Ishida 16 Tatsuki Watanabe 16 Tsunenori Henna 16 Xiaolong Geng 16 Youngdoo Kwon 16 Yusaku Hamano 16 Yuuya Suzuki
class d
1 Bing Han 2 Rafael Ferreira 3 Ryota Komiya 4 Li Lan 5 Omar Albatal 6 Haemin Lee 7 Chieh-Yang Chung 8 Chi Kit Wong 9 Sau Ho Kwok 10 Stephan Dasse 11 Tetsuro Honda 12 Shoichi Jibiki 13 Sung Hyun Lee 14 Akinori Kakegawa 15 Hiroyasu Nakagawa 16 Atsuki Tsujimoto 16 Chun Yip Kwok 16 Daiki Okada 16 Elghali Ould Abdallah 16 Gaku Hagishima 16 Haruki Matayoshi 16 Kazuki Iida 16 Masahiro Higashida 16 Minazuki Ozawa 16 Naoki Kubo 16 Ootubo Shinichirou 16 Ryutaro Yokogawa 16 Sin Hang Lai
class e
1 Shiyuan Pei 2 Lkhagvadorj Buyandelger 3 Anir Ganbat 4 Kotaro Matsubara 5 Kok Cheng Toh 6 Nyamragchaa Gombo 7 Masaru Matsumoto 8 Katsuya Eguchi 9 Kai Hagihara 10 Daishi Kosaka 11 Yoshiki Kaneta 12 Lee Sanghoon 13 Yiu Hong Ho 14 Shunsuke Ashikari 15 Daisuke Izumi 16 Taisei Inagaki 16 Takaki Chahara
class f
1 Sang In Hwang 2 TATSUFUMI URASHIMA 3 Ruiyan Lin 4 Chon Hou Li 5 Heetak Lee 6 Guoda Chang 7 Takumi Chiba 8 Shoto Suzuki 9 Batbayar Bayasgalan 10 Jaylen Miller 11 Asuka Tabei 12 Tatsuki Shiga
class g
1 Seyednavid Seyedaali Nejad 2 Chankuk Chae 3 Lee Cheongun 4 Saeid Esmail 5 Ryo Uekama 6 Meng Chun Lai 7 Gyu-Tae Park
class h
1 Cheung Chun Man 2 Wonhyeok Choi 3 Norikazu Iwashima 4 Hou De Liu 5 Nyja Allen

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

overall winner & earned pro card
Yun Wu
earned pro card
Giyeol Bak Haonan Chi
novice
1 Chi Hang Tsang 2 Ching Kwan Lam 3 Sze Kit Ng 4 Zhan Hong Jeffrey Yu 5 Wei Zhang 6 Wingkit Yip 7 Joel Tudela 8 Woojin Lee 9 Kwok Ming Cheung 10 Woojin Kim 11 Lai Shun Mak 12 Zhang Junnuo 13 Koyari Koki 14 Elmeir Rosete 15 Samuel Tardif
masters 40+
1 Ka Ho Cheung 2 Ho Yin Chan 3 Melwyn Joy Cutinho 4 Michihiro Hiraiwa
class a
1 Haonan Chi 2 Yu Xia 3 Yichen Hu 4 Du Yufeng 5 Yeong Heon Yoon 6 Ojiro Sakihara 7 Zhonghao Xie 8 Miguel Rodriguez 9 Jung Hyun Yu 10 Sirichai Daothaisong 11 Kiyotora Katayama 12 Sungyeup Kim 13 MORIKI TORII 14 Zhan Zhek Khaw 15 Yuta Tanaka 16 Chi Hang Tsang 16 Ching Kwan Lam 16 DENGHUA WU 16 Ho Kai Danny Yeung 16 Ho Yin Chan 16 Jamts Galbadrakh 16 Jui Hsuan Wang 16 Kenta Nakata 16 Kentaro Matsuo 16 Melwyn Joy Cutinho 16 Mincong Zhou 16 Ron Marcos Dadobo 16 Ryo Fujishiro 16 Shiyun Tsuchiya 16 Sittikorn Srisamai 16 Sze Kit Ng 16 Taiho Nakayama 16 Taisuke Eguchi 16 Tomotaka Hasumi 16 Tsun Hei Lau 16 Yoshinori Ota 16 Younghun Seong 16 Yuta Tachibana
class b
1 Yun Wu 2 Marcel Bryan 3 Ang Yang Li 4 Seok-Ho Son 5 Kyungmin Park 6 Kangil Jang 7 Byoung Il Moon 8 Hyesu Park 9 Seungguk Oh 10 Sun Yool Lim 11 Ho Ming Wong 12 Yoshihiro Wakita 13 Doojin Choi 14 Ikjin Park 15 Ka Ho Cheung 16 Akinori Kakegawa 16 Biryukov Oleksandr 16 Bonghyuk Ko 16 Bowen Ma 16 Chin Yin Yeung 16 Daniele Reyes 16 Hayashi Ryota 16 Jaeik Hwang 16 Joel Tudela 16 Kenta Nakashima 16 Kwok Ming Cheung 16 Lin Yong-De 16 Masato Hirai 16 Samorodov Dmitry 16 Seongdo Choi 16 Shin Fujii 16 Sung Hyun Lee 16 Wei Nam Hung 16 Yongjun Oh 16 Young Doo Kwon 16 Zhan Hong Jeffrey Yu
class c
1 Giyeol Bak 2 Misi Zhou 3 Chuanzu Chen 4 Wanwoo Kim 5 Juncheng Chi 6 Kim Kakhyun 7 Junya Toda 8 Lkhagvadorj Buyandelger 9 Hyunwoo Oh 10 Chon Hou Li 11 Kotaro Matsubara 12 Ratchapol Simarangsun 13 kohei sugiura 14 Heetak Lee 15 Seong Hoo Kim 16 Han Sang Hun 16 Jae Lee 16 Koji Ito 16 Luan Nguyen 16 Mohamed Ebrahim 16 Nobuki Takeda 16 Ruiyan Lin 16 Takayoshi Tomitsuna 16 Yeong Hyeon Seo
class d
1 Jordan Madaschi 2 Yuji Shimada 3 Seung-Bok Jung 4 Sean Ganeko 5 Hsiangming Wang 6 Theerawat Kiranawat 7 Lee Cheongun 8 Tong Yuan

WOMEN'S PHYSIQUE

earned pro card
Semi Kim Sarah Lee Tamou Chika Usujima
open
4 Eunyoung Seo 5 Mitsuki Tanemura 6 Hoi Man Cheng 7 Dolgorsuren Lodoi 8 Ariunaa Zandrai 9 Megan Knight 10 Yumi Kato 1 Semi Kim 2 Sarah Lee Tamou 3 Chika Usujima

WOMEN'S WELLNESS

overall winner & earned pro card
Kawistara Galih
earned pro card
Kimaney Hylton Patricia Matsunaga
novice
1 Kawistara Galih 2 Larissa Gomes Da Silva 3 Ka Yi Tam
class a
1 Kawistara Galih 2 Andressa Hoshino 3 Tylynn Mcmonagle 4 Ayami Honda 5 Ka Yi Tam 6 Mai Ishikawa 7 Lisa Arai
class b
1 Patricia Matsunaga 2 Chen Chen Yue 3 Michele Leiko Fuzita 4 Naranchimeg Ganbaatar 5 Larissa Gomes Da Silva 6 Yuka Usami 7 Ayaka Komori 8 Kelly Kudaka
class c
1 Kimaney Hylton 2 Marin Watase 3 Kaho Miyazato 4 Ana Paula Furlaneto 5 Yuko Ito

Recent News




v
p

SUBSCRIBE TO OUR NEW NPC/IFBB PRO WEEKLY NEWSLETTER

>